Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След "Анна и планината" излиза "Дарът"

Вторият роман на Невена Митрополитска търси своите читатели

| обновено на 18.06.19 в 15:28
Невена живее във френска Канада (по-точно в Монреал) вече 17 години. Детството ѝ преминава в Пловдив, после – в София, тук е завършила руска и английска филология, работила  като журналист в печатни медии, превеждала е книги. Откакто е в Монреал, животът ѝ продължава да е все сред книги - поредното висше образование, този път свързано с библиотеките, работа по различни проекти. Съпругът ѝ е университетски преподавател (също българин), има четири деца. Първата си книга написва преди 5 години, озаглавена е "Анна и планината", издадена е през 2015 г. от Жанет 45. Оценена е високо от критика и читатели, а сред българите в Канада предизвиква истински фурор. Но докато действието там преминава от двете страни на океана, в новия роман на Невена Митрополитска всичко се случва в България. Тя самата сега е тук за неговото представяне - първо в София, после на Пловдив чете, накрая - в Стара Загора. Междувременно успява да гостува на сутрешното ни Радиокафе и да разкаже за четирите линии, които се преплитат в книгата, за деликатната, но актуална основна тема, свързана с инвитро процедурите и с една грешка, която променя живота на главните герои.

На корицата на книгата се загатва за балетно изкуство и оттук тръгва разговорът ни с Невена Митрополитска. Оказва се, че една от основните героини е именно балерина. Както и преди Анна и планината, така и преди Дарът, Невена прави много детайлни проучвания, така стига и до света на балета (а сега при представянията на книгата в Пловдив и Стара Загора водещата се оказва именно... балерина).

Невена се надява, че хората ще харесат книгата и вече е почти готова със следващата, при която тематиката е коренно различна. Иначе е много впечатлена от София, и то в положителен аспект - вижда ѝ се променена, по-европейска, с много събития, креативни и усмихнати хора.

"Може би това е и защото аз гледам с доброжелателност" - допълни тя. Деликатна, склонна да вижда доброто, тя е интересен събеседник, Но книгите ѝ далеч не са само деликатни, напротив, героите са пълнокръвни, историите - богати и многопластови, широкоспектърни. Обича целия процес на създаване на една книга - като се колебае дали любими са ѝ проучванията, интервютата, срещите с хората (които много обича) или раждането на героите. Специално за Дарът, тъй като разказът се редува от името на четиримата главни герои, си имах по една тетрадка за всеки, тъй като са твърде различни и всеки ден нямах търпение да свърши денят ми, за да мога вечерта да се потопя в техния свят. На молбата ми да довърши фразата прочете Дарът, защото..., тя семпло добавя ... защото може би ще намерите себе си.

Чуйте разговора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00