Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След "Анна и планината" излиза "Дарът"

Вторият роман на Невена Митрополитска търси своите читатели

| обновено на 18.06.19 в 15:28
Невена живее във френска Канада (по-точно в Монреал) вече 17 години. Детството ѝ преминава в Пловдив, после – в София, тук е завършила руска и английска филология, работила  като журналист в печатни медии, превеждала е книги. Откакто е в Монреал, животът ѝ продължава да е все сред книги - поредното висше образование, този път свързано с библиотеките, работа по различни проекти. Съпругът ѝ е университетски преподавател (също българин), има четири деца. Първата си книга написва преди 5 години, озаглавена е "Анна и планината", издадена е през 2015 г. от Жанет 45. Оценена е високо от критика и читатели, а сред българите в Канада предизвиква истински фурор. Но докато действието там преминава от двете страни на океана, в новия роман на Невена Митрополитска всичко се случва в България. Тя самата сега е тук за неговото представяне - първо в София, после на Пловдив чете, накрая - в Стара Загора. Междувременно успява да гостува на сутрешното ни Радиокафе и да разкаже за четирите линии, които се преплитат в книгата, за деликатната, но актуална основна тема, свързана с инвитро процедурите и с една грешка, която променя живота на главните герои.

На корицата на книгата се загатва за балетно изкуство и оттук тръгва разговорът ни с Невена Митрополитска. Оказва се, че една от основните героини е именно балерина. Както и преди Анна и планината, така и преди Дарът, Невена прави много детайлни проучвания, така стига и до света на балета (а сега при представянията на книгата в Пловдив и Стара Загора водещата се оказва именно... балерина).

Невена се надява, че хората ще харесат книгата и вече е почти готова със следващата, при която тематиката е коренно различна. Иначе е много впечатлена от София, и то в положителен аспект - вижда ѝ се променена, по-европейска, с много събития, креативни и усмихнати хора.

"Може би това е и защото аз гледам с доброжелателност" - допълни тя. Деликатна, склонна да вижда доброто, тя е интересен събеседник, Но книгите ѝ далеч не са само деликатни, напротив, героите са пълнокръвни, историите - богати и многопластови, широкоспектърни. Обича целия процес на създаване на една книга - като се колебае дали любими са ѝ проучванията, интервютата, срещите с хората (които много обича) или раждането на героите. Специално за Дарът, тъй като разказът се редува от името на четиримата главни герои, си имах по една тетрадка за всеки, тъй като са твърде различни и всеки ден нямах търпение да свърши денят ми, за да мога вечерта да се потопя в техния свят. На молбата ми да довърши фразата прочете Дарът, защото..., тя семпло добавя ... защото може би ще намерите себе си.

Чуйте разговора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00