Преди броени дни излезе от печат книгата „Присъдата“. Заглавието обаче не е на съдебен трилър от Джон Гришам или криминален роман от Мери Хигинс Кларк. В случая книгата е на журналистката Нейка Кръстева и е посветена на пациентите с диагноза множествена склероза (МС). Заради частния случай на един софиянец, който вече 18 години е с МС, авторката става свидетел на много от проблемите му, обръщала се е или е разговаряла с лекари и представители на институции, описва недостъпната градска среда за хора с увреждания, разобличава схеми в здравеопазването, за които плащат болните и техните близки...
Срещнах няколко души с тази диагноза. Млади, красиви, интелигентни… тяхната съдба ме разтърси дълбоко – разказа пред Радио София авторката. – Оказа се, че не се знае точно колко са тези пациенти. Министерството на здвравеопазването и НЗОК отчитат само пациентите, които са постъпили в болница след пристъп и получават медикаменти, но се предполага, че хората в МС са около 10 000. Много от тях не искат да бъдат освидетелствани. Те могат и искат да работят.
Специалистите казват, че това е най-непредсказуемото, изменчиво и за жалост нелечимо заболяване. От него рядко се умира, но се стига до тежка инвалидизация. Страшно е…
„Присъдата“ описва проблемите на Андрей – 45-годишен мъж с висше образование в елитен софийски квартал. Неговите проблеми са описани и чрез личните разкази и изповеди на неговата майка (актрисата Надя Савова) приятелката му, пътуването му до Индия в търсене на алтернативни начини за повлияване върху болестта…, търсени са становища на специалисти и институции.
Бих искала да насоча вниманието на хора с тежки заболявания да не се крият. Не е срамно да си болен. Срамно е да не получаваш адекватна грижа – подчертава Нейка Кръстева. И обяснява, че хората с диагноза са жертва и се затварят заради стигмата. - Българите не сме толерантни към различните, а болният човек е различен… Безобразието на институциите понякога прилича на гавра с тези хора.
Ако не говорим за проблемите, те няма да бъдат решени…
Чуйте разговора.
Нейка Кръстева има журналистически разработки и разследвания на различни теми, вкл. и в сферата на здравеопазването. Работила е предимно в печатни издания. Автор е на филма „Дългият коридор“ за нелеката съдба на жените с рак на гърдата.
Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..