Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Женският пазар - от тържище до съвременно пространство

Снимка: БТА

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” ще говорим за традиционните пространства за търговия, срещи, а защо не и за култура - пазарите в София. Фокусът ще бъде върху това как се стопанисват и как се осъвременяват.

“Женски пазар” е едно емблематично място в София. Това е най-стария пазар с над 140 -годишна документирана история досега. Освен това той ес намира в историческото сърце на София и повечето от социалните и историческите процеси са се случвали точно там - между “Сливница”, “Клементина” (дн. бул. “Ал. Стамболийски”), Градската градина и бул. “Хр. Ботев", коментира Драгомир Димитров - изпълнителен директор на пазари “Възраждане”.

Пазарът се намира в най-старите столични квартали, най-старата архитектура на града, които са интересни за всички чужденци, които посещават столицата.
Има много ясна визия за развитието на Женския пазар, но не само като търговска, но и като градска територия. Пазарите са подложени са конкуренция от веригите и другите големи търговски мрежи и ако не бъдат модернизирани, ще западнат. Затова модернизирането на тези пространства като градска среда са важни.

Определени иновативни подходи биха развили този тип градски пространства това означава развитие на специфичното. Пример за това е изграждането на колонки за зареждане на електромобили - типичен белег на модерната градска среда. Изработено е и приложение за смартфон, което се сваля чрез QR код и потребителите получават карта с бърза логистика как да се стигне до пазара и достъп до Facebook - страницата и уеб страницата на пазара, откъдето пък могат да се информират за всички събития, които предстоят. Може да се направи и виртуална разходка на пазара.

Около 60 хил. души минават през това пазарно пространство, без да се гарантира, че са клиенти на пазара, което още веднъж показва, че това е предимно градска територия, освен търговско пространство.
Тече и преобразяване на имиджа, който е имал Женски пазар в миналото. Това става и с много фестивали и събития, които успешно налагат нова градска култура и ново място, което пазарът заслужено заема.

Другият известен и интересен софийски пазар е “Димитър Петков”. Този пазар е един изключително добре управляван пазар, който е балансиран по отношение на производители, търговци, производители на млечни и месни продукти, хлебари и пр. Има изключително добър баланс в търговския спектър на пазара, нещо което задоволява изискванията и очакванията на хората от квартала.  

Акцентът на тези пазари е върху малките производители, които предлагат продукцията си там - от фермерите до малките мандри и колбасарници. Веригите имат друг тип насоченост. Столичните пазари в скоро време ще предлагат и организирани поръчки на селскостопански продукти до домовете и офисите на хората, защото младите, тези, които най-вече държат на качеството на храната, нямат достатъчно време, за да посещават пазара и през сайт могат да правят поръчки, като пазарът гарантира, че продуктите са от български ферми, с които работи. От февруари се работи по формирането на тази платформа и се очаква да бъде пусната в действие.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03