Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Кирил Карамфилов: "Прескачане" на сърцето и главозамайване са най-честите предиктори за сърдечен арест

Снимка: Лилия Герчева
Сърдечните аритмии могат да се явят при напълно здрави хора и да са невинни по характер, но в някои случаи могат да бъдат знак за сериозно заболяване. Сред най-опасните е камерното мъждене. При някои пациенти сърцето е напълно здраво, но имат вроден дефект в проводната система. При тях също може да настъпи сериозна аритмия, казват специалистите.  А това да доведе до внезапна сърдечна смърт, която представлява 70% от фаталните сърдечни инциденти. Александровска болница и здравната платформа "Портал на пациента" продължиха стартиралата миналата година информационна кампания за профилактика на внезапната сърдечна смърт „За всеки един удар на сърцето“. Над 150 души бяха прегледани безплатно от специалистите през изминалата седмица.

При какви оплаквания трябва да потърсим специалист и какво е лечението - потърсихме отговорите от доц. д-р Кирил Карамфилов, началник на Отделението по инвазивна кардиология на Александровска болница:

"Има няколко високо рискови групи пациенти. Най-рискови са тези пациенти, които нямат съществени оплаквания. По принцип внезапната сърдечна смърт при млади пациенти в значителна степен е обусловена генетично - т. е. при млади хора, които имат майки, бащи, баби или дядовци, които имат, грубо казано, проблеми със сърцето, които са довели до рязко влошаване на състоянието или сърдечно-съдова смърт. Това са пациентите, които са най-трудни за "улавяне", тъй като рядко имат клинични симптоми. Най-честите предиктори са прескачане на сърцето (сърцебиене), немотивирано с физическо усилие, главозамайване (когато сърдечният пулс стане твърде висок, кръвното налягане пада и при понижаването му пациентите получават тъмни кръгове пред очите)".   

Снимка: Александровска болницаДиагностиката при тези пациенти може да бъде извършена със специални устройства, които мониторират сърдечната дейност за продължителен период от време. Оплакванията не са присъщи за исхемичната болест на сърцето, макар че натрупването на холестерол и триглицериди в съдовете, особено в зоната на дясната коронарна артерия, може да доведе до ритъмна патология.

Основният контингент от пациенти с аритмия обаче са млади хора с фамилна предиспозиция или хора, родени със задебеляване на лявата камера - дори и спортисти, които до появата на аритмия са били в много добра кондиция, обясни специалистът.

Сърдечният инцидент може да бъде предотвратен с поставянето на кардиовертер дефибрилатор - специално устройство, което следи сърдечния ритъм и реагира при настъпване на тежка аритмия. Показанията са поставянето му са различни. При по-възрастните пациенти може да се постави пейсмейкър, който подпомага сърцето в синхронизирането на работата на лявата и дясната камера. Лечението е строго индивидуално.

Още за рисковете за сърдечен инцидент, поставянето на кардиовертер дефибрилатор и за живота на пациентите с устройството - чуйте в интервюто с доц. д-р Кирил Карамфилов!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10