Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарите "Иван Вазов", "Красно село" и "Борово" - социални мрежи за бит и градска култура

Снимка: Facebook
В „Радиоприемница“ продължаваме да представяме пазарите на София като търговски дружества, места, които вървят към осъвременяване и в същото време се стремят да запазят своята самобитност. Днес наш гост беше Николай Попов, изпълнителен директор на Общинско дружество „Пазари Юг“, което управлява и стопанисва пазарите "Борово", "Красно Село" и "Иван Вазов". 
Николай Попов посочи, че в пазарите се оказват едно изключително интересно място за пазаруване. 

В последните години се наблюдава промяна, свързана с организирането на фермерски пазари, които се радват на огромен интерес.

Ние сме първите, които организират пазари извън своите пазарни площадки. След решение на СОС всеки месец има национален фермерски пазар на ул. „Оборище“. Всяка последна неделя от месеца улицата се затваря и присъстват над 120 фермери и около 10-30 000 посетители

Самите потребители се убедиха, че ниската цена на големите търговски вериги не е гаранция на качество. На пазарите намирате далеч по-истинска и качествена храна.

Пазарите са и социално средище и това е тенденция от хилядолетия. На пазара се контактува лично с човека, който е произвел това, което купувате.

Модерната вълна пък е свързана с фестивалния елемент. По време на фестивал има хубава музика, качествена храна, българска бира с чудесен вкус, обясни Николай Попов, а посетителите се доближават до различна култура – смесица от българска кухня и това, което виждаме в Европа – пазари във всеки голям град.

Николай Попов разказа още, че политиката на "Пазари Юг" е обвързана с един много интересен механизъм на самоконтрол. Ние работим с неправителствени фермерски организации и кооперативи. На фермерския пазар идват хора, които останалите фермери са проверили, че действително произвеждат това, което предлагат.

При кандидатстването на наематели за пазарна площадка, има преференции за фермери и производители, а при подаването на документи се изискват регистрационни карти за земеделски производител и така се ограничава достъпът до т. нар. „фалшиви производители“, които пазаруват от борсата.

За да бъде по-лесно за потребителите, сергиите на пазарите скоро ще бъдат маркирани със специален знак за производител.

Икономически пък дружеството се намира в отлично състояние, а печалбата за миналата година е близо 400 000 лв. Отбелязва се лек спад заради затварянето за ремонт на главния вход на пазар "Красно село", което се е наложило заради строежа на метростанция „Красно село“, но пазарът работи и разполага с паркинг, който обслужва пазаруващите.

Атрактивността на пазарите води до повишено търсене на обекти там, а един от най-атрактивните пазари е „Иван Вазов“, който често виждаме в различни телевизионни формати.

Това, освен допълнителни дивиденти, означава, че пазарът е чист, подреден и достатъчно удобен, че да бъде показан по телевизията, а там също предстоят промени, каза Николай Попов.

Външните събития и фестивалните дни пък носят голяма реклама за търговското дружеството и спомагат за добрия имидж, но и за пораждането на различни социални феномени.

Когато започнахме фермерския пазар, имахме страхотно недоволство от страна на наемателите, които виждаха конкуренция във фермерите и смятаха, че ще ги застрашат, но се оказа, че това е чудесна симбиоза. Когато всяка сряда има фермерски пазар, наблюдаваме увеличение на човекопотока на самия пазар. Както добре се развива фермерският пазар, така се развива и конвенционалният пазар.

Според данните, след започване на организацията на фермерския пазар, има увеличение с 10% на приходите на дружеството за пазарната площадка. Когато за ремонтни дейности е затворен фермерският  пазар, на конвенционалния също се е наблюдава спад.

Когато пък някой от наемателите участва на фермерски пазар, доволните клиенти после го търсят и на конвенционалния.

От какво имат нужда пазарите, за да се развият още повече и какви промени предстоят, за да бъде по-удобно за наемателите и потребителите, но и същевременно да се запази пазарният дух – чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03