Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

СУБ: Учителите трябва да участват в писането на учебниците по история

Снимка: БГНЕС
Учителите трябва да участват в писането на учебниците по история, а за тяхното съдържание e необходимо да се проведе широк обществен дебат, с участието на всички заинтересовани страни. Около това мнение се обединиха учени от секция „История“ при Съюза на учените в България.

Това стана ясно на специална пресконференция, озаглавена „Битката за историята в учебниците по история за 10 клас“. Участници в дискусията бяха доц. д-р Благовеста Иванова - председател на секция „История“; проф. д. н. Нина Дюлгерова - преподавател във ВСУ "Черноризец Храбър", както и Николай Поппетров - историк, автор на учебник по история.

„Негативно е както за учениците, така и за учителите, учебниците по история да се пишат от университетски преподаватели.“ - коментира проф. Нина Дюлгерова. 
Според историка Николай Поппетров, тектовете във всички учебници по история трябва да бъдат преработени.

„И в сегашния си вид те могат да изпълнят задачите си. Не мисля, че ще подкопаят националното самочувствие на българите. Не мисля, че ще оневинят комунистическия режим или пък ще го изкарат по-черен, отколкото е бил. Не са съвършени. Необходимо е да бъдат подобрени.“

Николай Поппетров изрази мнение, че в разговора за  учебниците не може да има академичен монопол, а той трябва да премине в публичността, като в него е редно да се включат учители, родители и различни експерти. 

Историците се обединиха върху тезата, че трябва да се работи в следната посока - да не се оказва политически натиск върху съставителите на новите учебници по история.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Маринкова

Разнообразието на лекарства у нас се отразява добре на икономиката, пациентите и на европейския ни имидж

Над 2200 сигнала са постъпили на мобилното приложение "Намери своето лекарство" , което Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ) и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия (БАРПТЛ) представиха за първи път през март 2024. Това сочат данните от регистъра на двете организации след 11 месеца..

публикувано на 10.03.25 в 16:50

13-и Международен фото фестивал-биенале"Фодар" отбелязва 25 години

13-ият Международен фото фестивал-биенале "Фодар" , утвърдил се като  престижен форум на съвременната фотография – отбелязва 25 години от първото си издание през 1999 с конкурс, изложба и теоретичен семинар. Тази година той се провежда под мотото "Фотографската реалност". С всяко поредно издание “Фодар“ продължава да..

публикувано на 10.03.25 в 16:13

Палатков лагер разпъват протестиращи пред здравното министерство

Работещи в здравеопазването излизат на протестен палатков лагер пред Министерството на здравеопазването тази сряда - 12 март, съобщиха от Национален синдикат "Защита" . Медиците настояват за увеличение на трудовите възнаграждения с 20% на заетите в сферата на здравеопазването и повече пари за храна - за работна смяна сумата да стане 10..

публикувано на 10.03.25 в 15:44

Най-новите творби на Камен Старчев в изложбата "Влошаване на времето"

Най-новите творби на художника Камен Старчев са изложени в Софийския арсенал – Музей за съвременно изкуство до 13 април. Изложбата "Влошаване на времето“ е с произведения в характерния маниер на работа на Камен Старчев от последните години - голямоформатни композиции от графични геометрични елементи, които изграждат моментни състояния на време и..

публикувано на 10.03.25 в 15:04

Обновяват осветлението и охранителната система на парка "Заимов" с близо 900 хил. лева

Започва цялостен ремонт и подмяна на системата за алейно осветление на парка  "Заимов". Общата стойност на инвестицията в новата осветителна система на парка е 893 937 лв. с ДДС. Едно от най-значимите подобрения е вкопаването на близо 4 км захранващи кабели под земята, което ще ограничи риска от аварии и инциденти при лошо време и ще подобри..

публикувано на 10.03.25 в 14:30

Филмът "Залог" на Светослав Овчаров ще открие 29-ото издание на "София филм фест"

На 13 март, в Зала 1 на НДК,  ще бъде официалното откриване на 29-ото издание на Международния филмов фестивал "София Филм Фест" , който ще продължи до 31 март.  Основният фокус на фестивала тази година е върху българското кино, с рекорден брой премиерни продукции във всички жанрове. 29-ото издание на “София филм фест“ ще открие най-новия..

публикувано на 10.03.25 в 13:42

Опасно животно бяга от Софийския зоопарк в стрес тест

Обучителен стрес тест за реакция при настъпила извънредна ситуация ще се проведе утре, 11 март, на територията на Сфийския зоопарк. Симулацията е част от процедурите за получаване на постоянно пълноправно членство на столичната Зоологическа градина в една от най-престижните международни организации – „Европейска асоциация на зоопарковете и..

публикувано на 10.03.25 в 13:31