Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 12, 13 и 14 юли при Гигинския манастир

Църногорският събор „В сърцето на Граово“ представя култури, традиции, словесен фолклор, занаяти и таланти

Снимка: facebook.com/Graovo.bg

Второто издание на Църногорския събор „В сърцето на Граово“ ще се проведе в края на тази седмица – от 12 до 14 юли при манастира „Свети  Безсребреници Козма и Дамян" над брезнишкото село Гигинци .

Събитието представя културата, талантите, музиката, традициите, обичаи, словесен фолклор, облекла и носии, занаятите и духа на Граовска област.
Съборът включва и изложение на традиционния български поминък на Граовския край, животновъдството, представен в съвремието ни.

Комбинацията между всички тези характерни за региона компоненти ще потопят посетителите в красотата и богатството на фолклора, вярата, обичайте и занаятите на “Граово“. Събитието е с целодневна програма и много атракции за малки и големи.

Програмата през следващите 3 дни включва:
Църковна програма
Изложение на породи животни
Къмпинг зона
Фермерска зона с манастирски производители
Възстановка на старо българско село.
КОРЕШ демонстрации по автентични български бойни
изкуства.
Целодневна концертна програма на самодейни и професионални състави
Обедни и вечерни фолклорни концерти

Именити  фолклорни изпълнители и  любителски състави от района и страната ще  имат своите изяви на сцената на събора без това да е конкурс. Идеята е  съборът да възроди духа на народното веселие, родовите срещи,  празниците по селата,  както са се случвали в миналото.

Като гост изпълнители ще се включат ансамбъл „Родопа“ и ансамбъл „Тракия“, Иван Дяков, Румяна Попова, Берковската духова музика, оркестър „Средец“.

Наред с музикалната програма ще има голям фермерски базар,  където  свои продукти ще предложат и манастири от страната и чужбина. Щандове  ще имат майстори на художествени занаяти.  Животновъди ще участват в  изложение на местни породи животни.

На откритата сцена  „Гласовете на Граово” ще участват обичаните граовски певци  Сорина Богомилова, Валерия Момчилова, Боряна Василева, Димитър Лукарски, Ана-Мария, Лиляна Галевска, София  Илиева, Антонио Симеонов, Ева и Ива Валентинови, Георги Гьолски.

Като съпътстващи събития гостите на събора могат да посетят Алеята на манастирските производители и да си купят ръчно произведени продукти на фермерския пазар. Да разгледат Алеята на занаятите и да видят възстановка на българско село, хайдушки кът, изложение на български носии от различните етнографски области, майстор на грънчарско колело, Бусенска керамика.

Ще дойдат повече от 1000 изпълнители от 7 области – Перник, Благоевград, Кюстендил, София, Плевен, Смолян и Монтана, от 16 общини: Перник, Брезник, Радомир, Земен, Ковачевци, Кюстендил, Кнежа, София, Пловдив, Дупница, Сапарева баня, Невестино, Столична, Берковица, Самоков, Благоевград. Представители на народни читалища, музикални училища, клубове - общо 49 формации, дуети, квартети, разказвачи и много  индивидуални изпълнители.

Най-малките участници в програмата се очаква да бъдат участниците от НЧ “Пробуда-1935 г“ от кв. Бела вода-Перник, бебе-самодейка само на 8 месеца, което заедно със своята майка участва в ревюто на 100 г. носии. Най-възрастната е  Василка Якимова на 93 години - разказвачка от при НЧ "Спасовица - 2008" - с. Николичевци, община Кюстендил.

Входът за събитието е свободен.

Към Инициативния комитет с председател областния управител на Перник Ирена Соколова се присъединяват и Сдружението на работодателите, КРИБ-Перник, кметовете на общините в област Перник, общественици, подкрепата е оказана от Министерство на земеделието, храните и горите, Обединени български животновъди и Българската православна църква.

Първият събор през миналата година е бил посетен от 35 000 души, разказа пред Радио София областният управител на Перник Ирена Соколова.

Патрон на събитието тази година е министърът на земеделието Десислава Танева.
Важна част от програмата е научният форум на тема Храната на бъдещето.
Ще говорим не само за био земеделие, но и за духовната храна, за думите и новините като храна, дори за това, как търговските вериги магазини дават път на биологичните производства.
Началото е в петък вечерта. От 17 ч. на 12 юли в двора на манастира ще готви най-известният монах от Атон – отец Епифаний, който има и издадени книги с рецепти, но и с притчи.
Заповядайте!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Първата пушка" - спектакъл посветен на Априлското въстание

Всяка година на 1 май по традиция в Копривщица се провеждат интересни исторически възстановки. Театралният спектакъл "Първата пушка" е възпроизвеждане на епизоди от Априлското въстание, което избухва по нов стил на днешната дата преди 148 години точно на Площад "20 април". От Копривщица предаде репортерът на Радио София Боян Бочев. "Радвам..

публикувано на 01.05.24 в 12:43

"Аз съм мама предприемач" представя майки-мигрантки и професионалния им път в България

„Mom got a job” е кампания на организацията „Мулти Култи“, в която майки мигранти разказват за професионалния си път, въпреки препятствията, с които са се сблъскали. Пред Радио София Бистра Иванова от екипа на „Мулти Култи“ сподели, че кампанията е свързана с емпатия, връзки между хората и интересни истории. „Вече 13 години работим..

публикувано на 01.05.24 в 12:06

Латинска Америка през очите на писателката Кристина Павлова

"Многото стаи" е новата редактирана и допълнена книга на Кристина Павлова. Романът е излизал със заглавие "Изкушени от светлината" през 2006 г. Павлова е лекар, а кариерата ѝ включва и академична дейност в Мексико. Автор е на редица статии и изследвания, както и три романа. "Дните са дни на огромно вълнение, на страшно много емоция от една..

публикувано на 01.05.24 в 11:53

Фестивалът на японската култура – "Бункасай" с ново издание на 12 май

Дългогодишният Фестивал на японската култура – „Бункасай“ се завръща отново. На 12 май Центърът за източни езици и култури посреща почитателите на Япония с разнообразни щандове и стаи по интереси. Събитието се организира от Студентски клуб на япониста - доброволческа организация, създадена от студенти от специалност „Японистика“ към СУ..

публикувано на 01.05.24 в 10:08
Снимката е илюстративна

Традиционно шествие на КТ "Подкрепа" и рок концерт по повод Деня на труда

Днес отбелязваме Деня на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. Чества се от 1890 г. - с резолюция, приета на учредителния конгрес на Втория интернационал в Париж. Бележи годишнина от началото на голяма стачна вълна в Съединените щати с искане за 8-часов работен ден, в която се включват над 340 хиляди души от Чикаго,..

публикувано на 01.05.24 в 09:03

Велика сряда е - църквата отбелязва предаването на Исус от Юда

За православните християни днес е Велика сряда - третият ден от Страстната седмица. На този ден църквата възпоменава предателството на Юда Искариотски, който предава Исус Христос за 30 сребърника. Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот..

публикувано на 01.05.24 в 08:12

Май започва с облаци и дъжд

Днес облачността ще бъде значителна. В следобедните часове на места, главно в планинските райони, отново ще има превалявания, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Минималните температури ще са между 8° и 13°, в София – около 9°. Максималните ще са между 16° и 21°, по-високи в крайните югозападни райони, в София – около 18°...

публикувано на 01.05.24 в 07:35