Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По повод 200 години от издаването

НИМ показва оригиналния екземпляр на "Рибен буквар" на д-р Петър Берон

3
Снимка: НИМ

Националният исторически музей показва оригиналния екземпляр на "Рибен буквар" на д-р Петър Берон, по повод 200 години от издаването му.

Една от най-значимите книги на Българското Възраждане “Рибният буквар” e издадена през 1824 г. в град Брашов (Австрия, дн. в Румъния). Тя променя изцяло посоката на новобългарското образование, каза пред Радио София д-р Ива Стоянова - уредник отдел "История на България през Възраждането 18-19 в." в НИМ.

„Името „Рибен буквар е дадено още през Възраждането. Това не е точно буквар, по-скоро е учебник, който дава начална грамотност на децата във всички сфери на светските науки тогава. Има енциклопедичен характер. Децата получават всички необходими познания, за да могат да добият една основа, която да ги подготви за реалния живот“ обясни д-р Стоянова.

В изданието са събрани познания за българския език, физиката и аритметиката, има молитви, нравствени поучения, добри съвети, басни и 12 илюстрации на животни. На последната страница от илюстрациите са изобразени кит и делфин, поради което е наречен „Рибен“, каза д-р Ива Стоянова.

Тя добави, че "Рибния буквар" вече е изложен в Националния исторически музей.

„Ние сме се опитали да представим този буквар по нов начин, който да е достъпен най-вече за младите посетители, а също така и за всеки един посетител, включително и чужденци, които не са подготвени. Така че освен оригиналния екземпляр, около него чрез снимки сме представили всички раздели, които включва буквара, като сме показали началната страница на всеки раздел и с кратки описания сме разказали какво съдържа. Освен това на едно пано сме разказали за личността на д-р Петър Берон“, уточни д-р Ива Стоянова. 

Тя добави, че за най-малките почитатели на музея е оформен интерактивен кът с игрови задачи, чрез които децата ще научат интересни факти за буквара и учебното дело през Възраждането.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимка: НИМ

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бачева и Криско

Столичната община ще съдейства на Криско за изграждане Детски център

Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..

публикувано на 17.12.24 в 18:34
Д-р Ели Бенкова

Как да реагираме при изгаряне?

Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...

публикувано на 17.12.24 в 17:59

Проучване: Нагласите на българите към ЛГБТИ не се влошават през 2024 г. въпреки атаките

Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други.  Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..

публикувано на 17.12.24 в 17:15

Св. Синод е категорично против преименуването на площада пред катедралата "Св. Ал. Невски"

Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав.  "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..

публикувано на 17.12.24 в 16:13
Емил Соколов

Емил Соколов: С отсъствието си от преговорите Борисов лесно може да ревизира решението си

Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..

публикувано на 17.12.24 в 15:10

Шофьор загина при пожар в автомобила си на пътя Радомир - Перник

Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник.  Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача.  Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..

публикувано на 17.12.24 в 13:33

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..

публикувано на 17.12.24 в 13:25