Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият здравен модел цели демонополизация на НЗОК, но вече предизвиква дебати

Снимка от събитието в НДК: Лилия ГерчеваДемонополизация на Националната здравоосигулителна каса (НЗОК) предвижда новият здравен модел, представен на кръгла маса в НДК от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Медицинските дейности ще бъдат договаряни между здравноосигурителни фондове и изпълнителите на медицинска помощ, като гражданите ще избират сами дали да плащат вноските си в НЗОК или друг частен фонд.

Здравната вноска остава 8%, като гражданите доброволно ще избират къде да се запишат, обясни министър Ананиев. Ако не изберат сами, остават в НЗОК или ще бъдат служебно разпределени.

Цените на медицинските дейности в основния пакет ще бъдат договаряни между фондовете и изпълнителите на медицинска и дентална помощ. Отстъпките за лекарства и медицински изделия също ще се договарят от фондовете, добави Ананиев. За някои от дейностите МЗ може да определя пределни цени, съгласувани със съсловните организации.

За да бъдат лицензирани, фондовете трябва да имат минимум 500 000 лица, пожелали да се осигуряват в тях. Всеки фонд ще трябва да осигури оперативен резерв в размер до 3 % от приходите си.
Фондовете няма да имат право да подбират хора според здравния им статус, а всеки осигурен ще може да сменя фонда си веднъж годишно. Според здравния министър новият модел се очаква да подобри качеството на лечението и ще гарантира равнопоставен достъп на пациентите до здравни услуги.

Коментарите, свързани с новия модел не закъсняха. Първият участник в дискусията - депутатът от БСП проф. Георги Михайлов заяви, че е недопустимо хората да бъдат разпределяни служебно към фондове.

Омбудсманът Мая Манолова отбеляза по-големите административни и други разходи и попита как демонополизацията на НЗОК ще реши проблема с регионалните диспропорции и проблемите в здравеопазването въобще.

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров посочи като най-важно да се запази правото на пациентите за избор на изпълнители на медицински дейности.

Пред журналисти зам.-председателят на парламента и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер заяви, че за да заработи новият модел, е необходима единна информационна интегрирана система.

Мими Виткова от Асоциацията на частните застрахователни фондове предупреди, че не е добре да храним напразни високи очаквания и коментира възможните необмислени рискове.

По време на презентацията здравният министър поясни, че предложения модел не е крайно решение и че очаква конструктивни предложения.



ВИЖТЕ ОЩЕ

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49