Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият здравен модел цели демонополизация на НЗОК, но вече предизвиква дебати

Снимка от събитието в НДК: Лилия ГерчеваДемонополизация на Националната здравоосигулителна каса (НЗОК) предвижда новият здравен модел, представен на кръгла маса в НДК от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев. Медицинските дейности ще бъдат договаряни между здравноосигурителни фондове и изпълнителите на медицинска помощ, като гражданите ще избират сами дали да плащат вноските си в НЗОК или друг частен фонд.

Здравната вноска остава 8%, като гражданите доброволно ще избират къде да се запишат, обясни министър Ананиев. Ако не изберат сами, остават в НЗОК или ще бъдат служебно разпределени.

Цените на медицинските дейности в основния пакет ще бъдат договаряни между фондовете и изпълнителите на медицинска и дентална помощ. Отстъпките за лекарства и медицински изделия също ще се договарят от фондовете, добави Ананиев. За някои от дейностите МЗ може да определя пределни цени, съгласувани със съсловните организации.

За да бъдат лицензирани, фондовете трябва да имат минимум 500 000 лица, пожелали да се осигуряват в тях. Всеки фонд ще трябва да осигури оперативен резерв в размер до 3 % от приходите си.
Фондовете няма да имат право да подбират хора според здравния им статус, а всеки осигурен ще може да сменя фонда си веднъж годишно. Според здравния министър новият модел се очаква да подобри качеството на лечението и ще гарантира равнопоставен достъп на пациентите до здравни услуги.

Коментарите, свързани с новия модел не закъсняха. Първият участник в дискусията - депутатът от БСП проф. Георги Михайлов заяви, че е недопустимо хората да бъдат разпределяни служебно към фондове.

Омбудсманът Мая Манолова отбеляза по-големите административни и други разходи и попита как демонополизацията на НЗОК ще реши проблема с регионалните диспропорции и проблемите в здравеопазването въобще.

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров посочи като най-важно да се запази правото на пациентите за избор на изпълнители на медицински дейности.

Пред журналисти зам.-председателят на парламента и депутат от ДПС д-р Нигяр Джафер заяви, че за да заработи новият модел, е необходима единна информационна интегрирана система.

Мими Виткова от Асоциацията на частните застрахователни фондове предупреди, че не е добре да храним напразни високи очаквания и коментира възможните необмислени рискове.

По време на презентацията здравният министър поясни, че предложения модел не е крайно решение и че очаква конструктивни предложения.



ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 14.01.25: Защо в богатия, презадоволен свят възникват войни?

Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по  темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 14.01.25 в 18:50
Неделя Сярова

Новият проект "Поколение Земя" на "Гринпийс" - България е насочен към младите хора

“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..

публикувано на 14.01.25 в 17:39
Стадион

Общината встъпва във владение на стадион "Герена"

Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца.  "Започваме 2025 година с добри..

публикувано на 14.01.25 в 17:17

Ваня Григорова очаква подкрепа в СОС за спиране на 2 нощни автобусни линии

Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи.  Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

В Самоковско пътищата са проходими, но снегът не спира

Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..

публикувано на 14.01.25 в 15:49

През март предстои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025"

От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..

публикувано на 14.01.25 в 15:38

Академия обучава и подкрепя предприемачи от Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра

Вече 8 години "Академия за местни предприемачи" подпомага хора с предприемачески идеи от различни райони в страната, които искат да стартират собствен бизнес и да допринесат и за развитието на съответния регион. "Това е акселераторска програма, в която хора с идеи или със започнал бизнес в рамките на 3 месеца се обучават да го развият..

публикувано на 14.01.25 в 15:35