Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И през лятото

Чепеларе и Пампорово привличат с природа и активности

Наричат Чепеларе „зимната олимпийска столица на България“
Снимка: chepelare.org

Има места, които още с първия досег оставят трайна и силна следа в душата. За магията на Родопите има толкова много изписано, снимано и разказано... Нареждаме се и ние на опашката от разказвачи и тръгваме към една от най-живописните планини в България, с девствена природа и спиращи дъха гледки, магично място, известно като земята на Орфей и люлка на цивилизацията на траките. Най-високият връх в Родопа планина е Голям Перелик /2191 м/, а най-популярни са върховете Снежанка /1926 м/ и Мечи Чал /1873 м/.

За отправна точка в Родопите в „Турагент“ избираме Чепеларе - градът известен и като „зеленото сърце на България“. Със своите 1232 м надморска височина Чепеларе е вторият най-високо разположен град в България след Доспат. Привлича посетители както през зимата за ски туризъм, така и през лятото за преходи до Кръстова гора, Пампорово, Чудните мостове и други интересни места. Градът притежава десетилетни традиции в спорта и в производството на ски и сноуборд оборудване и не случайно е наричан още „зимната олимпийска столица на България“. От тук са излезли много изявени състезатели на зимните спортове - в алпийските дисциплини, ски бягането, ски скока, биатлона и сноуборда. Чепеларе е родното място на единствената до момента българска шампионка от зимна Олимпиада - биатлонистката Екатерина Дафовска (Нагано, 1998), както и на носителят на световната купа по сноуборд паралелни дисциплини от 2016 г. - Радослав Янков. Тук се намират единствените в България Музей на ските (1998 г.) и Музей по спелеология и български карст (1980 г).
На 15 септември Чепеларе ще отбележи 55 години от обявяването му като град. Чуйте повече за климатичния планински курорт в разговора на Катя Василева с Мария Драгинова - гл. експерт „Туризъм“ в Община Чепеларе.


Пампорово предлага всякакъв туризъм (само без морски) през всички сезони Снимка: pamporovo.me

Пътувайки из Родопите, след Чепеларе, съвсем естествено се насочваме към Пампорово. Националният ни планински курорт е на 1650 м надморска височина в подножието на връх Снежанка. Климатът в района е умерен със средиземноморско влияние. Това предопределя продължителна, но мека зима и над 240 слънчеви дни в годината. Именно това прави Пампорово най-слънчевия планински курорт в България. Чистотата на района е пословична и не случайно връх Рожен е избран при построяването на астрономическа обсерватория, за която добрите атмосферни условия са решаващи, а замърсяванията трябва са сведени до минимум. За Пампорово като атрактивна туристическа дестинация през четирите сезона от годината разказва Станислава Николова от Туристически център Пампорово.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28

"Форум", 17.01.25: Редовно правителство, но с цената на какво?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..

публикувано на 17.01.25 в 19:05

Боровец отбелязва Световния ден на снега с дневна лифт карта от един лев за деца

На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..

публикувано на 17.01.25 в 18:25

София черпи опит от италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование

До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..

публикувано на 17.01.25 в 17:23