Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емоционалната зависимост спира личностното ни израстване

Снимка: pixabay.com
Едни от най-разпространените зависимост в съвременното общество са тези към наркотиците, алкохола, хазарта, но има още една разновидност на това състояние и това е емоционалната зависимост, която, на пръв поглед по-неразпознаваема, е също толкова болезнена и вредна за страдащите от нея.

Най-характерното в поведението на зависимата личност е невъзможността да упражнява контрол над своите импулси, както и да изпитва алтернативно удоволствие, несвързано със зависимостта. Много често това състояние е съпроводено с отрицание, неглижиране на проблема и намиране на рационални обяснения, които да дадат отговор на страховете на близките и да подсилят измамното усещане за възможности за контрол.

Когато между двама души, независимо дали те са партньори, родител и дете или дори приятели, взаимоотношенията станат централна тема в живота на единия или двамата, а целите, желанията и стремежите са концентрирани единствен и само към другия човек, говорим за емоционална зависимост, обяснява клиничният психолог Цвета Таманова.

Това е свързано до голяма степен с ограничаване на спонтанноста, на свободата, на външните контакти, което води до възприемането на подобни взаимоотношения като ограничаващи, създаващи изолация и неподпомагащи личностното израстване на всеки един, който е въвлечен в емоционално зависима връзка. 

Обикновено при емоционалната зависимост единият от партньорите е особено раним и уязвим, с чувството че може да понесе загуба и отхвърляне и непрекъснато се опитва да си докаже значимостта и стабилността на връзката и незначителността на всичко извън нея. Всички други занимания и хора биват възприемани като потенциални пречки и фактори, които биха могли да доведат до загубата на партньора.

Ако биваме лишени от свободна воля, а изборите който се отнасят до нашите желания, понякога невключващи партньора ни, се приемат болезнено и крайно, можем да се усъмни, че сме станали част от една зависима връзка. 

Да осъзнае ситуацията е по трудно за този от партньорите, който е в ролята на уязвимия и зависимия във връзката, на уплашения, че ще понесе загуба. А причината за това състояние се крие в един определен етап от нашия живот, а именно - в първата връзка, която човек изгражда - връзката с мама. Тя става първоизточник и модел на начина, по който се свързваме с всеки друг. Ако с майката човек изгради една несигурна привързаност, то той би бил склонен да се вкопчва в обекта, с който се е свързал в следващия етап от живота си.

В ролята на майката за едно дете могат да влязат всички авторитети – жени, които са около него и са свързани с обгрижването, храненето и приласкаването.

И все пак, моделът на емоционалната зависимост може да бъде осъзнат и могат да бъдат намерени по-добри стратегии, даващи възможност за пълноценност на взаимоотношенията.

Нищо, през което сме преминали, не е присъда, казва психологът Цвета Таманова. Можем да го осъзнаем, да се задвижим към това, да намерим по-добри и работещи стратегии, даващи възможност за пълноценност на взаимоотношения. Това, обаче, задължително преминава през вътрешното ни познаване и израстване и чак тогава идва възможността пълноценно да се свържем с другия.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34