Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Телашчица - труднодостъпната красота на Адриатика

Снимка: pp-telascica.hr
За разлика от дестинации като Дубровник, Задар или Сплит, малко българи могат да се похвалят, че са открили чара на природния парк "Телашчица" в Хърватия. Ето защо си струва да се запознаем с някои от неговите прелести.

Телашчица e eдинственият природен морски парк в Хърватия, отделен от известния национален парк "Корнати" през 1988 г. Там ви очакват безкрайни пейзажи, скалисти брегове, съчетани с труднодостъпната красота на Адриатика. Територията му включва 13 малки острова около известния Дуги оток, и още 6 във вътрешността на залива Телашчица. Снимка: pp-telascica.hrОбщата площ на парка е малко над 70 квадратни километра, от които близо 30 км са на сушата и 44,5 км - в морската акватория.

Може би най-привлекателни за туристите са скалните масиви в открито море. В Телашчица те са най-високите в Адриатика. Простират се няколко километра навътре в морето и достигат височина от 150 м. На северозапад излизат извън границите на природния парк, като там се извисяват на цели 208 м. След това отвесните скали постепенно се снижават на юг - под връх Муравяк, и изчезват под морето. Да стоиш на ръба на скала пред пропаст и сигурна смърт, възхищавайки се на простотата и суровостта на пейзажа е наистина уникално изживяване - казват докосналите се до този природен феномен в Хърватия.  

Карстовият терен на парка "Телашчица" осигурява местообитания на над 70 вида птици. Особен интерес представляват хищниците - сивият сокол гнезди по скалите, а съвсем нормално е да забележите и неговия събрат - медитеранският сокол, наричан още соколът на на Елеонора. Той е с тъмно оперение и използва хърватския парк за кратка отмора в полета си за Малта, където гнезди.

Скалите не са единствената забележителност на природния парк "Телашчица". Насред девствени борови гори, се открива път към спокоен залив с тюркоазено синя вода, контрастираща на каменната красота наоколо. Въпреки че не се вижда открито море, заливът привлича с тихите си и плитки води, където през лятото организирани групи от деца и Снимка: pp-telascica.hrвъзрастни плуват под вода и изследват крайбрежните скали. Малко по-встрани котва са пуснали и десетки бели платноходки.

Как можем да стигнем до природния парк "Телашчица". Предвид това, че 64% от него заема морето, най-естествено е да се стигне с кораб. Може да се наеме корабче, а ако пътуваме с туристическа агенция, тя може да направи това вместо нас. Въпросната агенция обаче трябва да има специално разрешение за работа на територията на природния парк. Ако идваме от континенталната част, най-удобно е да се дойде от Сали - най-близкото населено място до парка, а до Сали може да се стигне с редовния морски транспорт от град Задар.

Приятно пътуване!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55