Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 210 ценни находки на Перперикон за този сезон

Над 210 са ценните находки, открити до момента, от настоящия археологически сезон на Перперикон. Сред тях са кръстове, накити, монети, каменна пластика и други. До края на теренните проучвания ръководителят на разпоките проф.Николай Овчаров очаква още уникални артефакти. В момента екипът изследва средновековните пластове на скалния град.

Вече четвърта поредна година археологическите екипи на Перперикон работят в жилищни квартали около най-голямата открита църква в Родопите, функционирала от 4-5 до 14 век. И през този сезон археолозите проучват средновекoвните пластове на скалния град. 2019 г. се оказва особено резултатна по отношение на откритите редки монети - месец след началото на теренните проучвания беше намерена монета на цар Иван Асен II, която свидетелства за първото българско монетосечене. Друга интересна монета, която също свидетелства за важен момент, но от историята на Византия е златно-сребърна монета, бележеща икономическата и политическа криза през 11 век, съобщи проф. Овчаров:

Това е така нареченият хистоменон. Тези монети са сечени в края на 11-и век, преди 1092 година. Тогава Византия преживява една голяма криза - политическа и икономическа, след разгрома от селджукските турци през 1071 година. Тази монета е пикът на кризата. Златната единица, каквато тя трябва да бъде, е паднала на 5-6 карата, всичко останало в нея е сребро. Но император Алексий Комнин, който е изобразен на нея, през следващите години успява да стабилизира политически и икономически страната и през 1092 година той създава новата монетна единица хиперперон, която е със стойност 21-22 карата. 


Проф. Николай Овчаров се похвали и с открит напълно запазен и затворен двоен кръст, наричан още реликварий:

Над 30 реликвария, или по-скоро части от тях, вече имаме за 20 години проучвания, но четири са затворени, тоест успяхме да видим какво е тяхното съдържание. Този, който е даден на църквата на Боян Саръев, е с парченце от кръст, за който се е вярвало, че е от Светия кръст. Има и един с части от кост, явно мощи на светец. Тук е четвъртият, който в момента представям. Видимо, преди да са извършени спектралните анализи, става ясно, че има части от текстил и вероятно разложена кост.

Тази година археологическите разкопки на Перперикон ще продължат до 10 септември. Част от най-уникалните находки през 2019 г. ще бъдат изложени през февруари следващата година на традиционната изложба за постиженията на българската археология, провеждаща се в столицата. А иначе артефакти, намерени  през последните 20 години на Перперикон, има и в Регионалния исторически музей в Кърджали.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30