Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече от 210 ценни находки на Перперикон за този сезон

Над 210 са ценните находки, открити до момента, от настоящия археологически сезон на Перперикон. Сред тях са кръстове, накити, монети, каменна пластика и други. До края на теренните проучвания ръководителят на разпоките проф.Николай Овчаров очаква още уникални артефакти. В момента екипът изследва средновековните пластове на скалния град.

Вече четвърта поредна година археологическите екипи на Перперикон работят в жилищни квартали около най-голямата открита църква в Родопите, функционирала от 4-5 до 14 век. И през този сезон археолозите проучват средновекoвните пластове на скалния град. 2019 г. се оказва особено резултатна по отношение на откритите редки монети - месец след началото на теренните проучвания беше намерена монета на цар Иван Асен II, която свидетелства за първото българско монетосечене. Друга интересна монета, която също свидетелства за важен момент, но от историята на Византия е златно-сребърна монета, бележеща икономическата и политическа криза през 11 век, съобщи проф. Овчаров:

Това е така нареченият хистоменон. Тези монети са сечени в края на 11-и век, преди 1092 година. Тогава Византия преживява една голяма криза - политическа и икономическа, след разгрома от селджукските турци през 1071 година. Тази монета е пикът на кризата. Златната единица, каквато тя трябва да бъде, е паднала на 5-6 карата, всичко останало в нея е сребро. Но император Алексий Комнин, който е изобразен на нея, през следващите години успява да стабилизира политически и икономически страната и през 1092 година той създава новата монетна единица хиперперон, която е със стойност 21-22 карата. 


Проф. Николай Овчаров се похвали и с открит напълно запазен и затворен двоен кръст, наричан още реликварий:

Над 30 реликвария, или по-скоро части от тях, вече имаме за 20 години проучвания, но четири са затворени, тоест успяхме да видим какво е тяхното съдържание. Този, който е даден на църквата на Боян Саръев, е с парченце от кръст, за който се е вярвало, че е от Светия кръст. Има и един с части от кост, явно мощи на светец. Тук е четвъртият, който в момента представям. Видимо, преди да са извършени спектралните анализи, става ясно, че има части от текстил и вероятно разложена кост.

Тази година археологическите разкопки на Перперикон ще продължат до 10 септември. Част от най-уникалните находки през 2019 г. ще бъдат изложени през февруари следващата година на традиционната изложба за постиженията на българската археология, провеждаща се в столицата. А иначе артефакти, намерени  през последните 20 години на Перперикон, има и в Регионалния исторически музей в Кърджали.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00