Това е така нареченият хистоменон. Тези монети са сечени в края на 11-и век, преди 1092 година. Тогава Византия преживява една голяма криза - политическа и икономическа, след разгрома от селджукските турци през 1071 година. Тази монета е пикът на кризата. Златната единица, каквато тя трябва да бъде, е паднала на 5-6 карата, всичко останало в нея е сребро. Но император Алексий Комнин, който е изобразен на нея, през следващите години успява да стабилизира политически и икономически страната и през 1092 година той създава новата монетна единица хиперперон, която е със стойност 21-22 карата.
Проф. Николай Овчаров се похвали и с открит напълно запазен и затворен двоен кръст, наричан още реликварий:
Над 30 реликвария, или по-скоро части от тях, вече имаме за 20 години проучвания, но четири са затворени, тоест успяхме да видим какво е тяхното съдържание. Този, който е даден на църквата на Боян Саръев, е с парченце от кръст, за който се е вярвало, че е от Светия кръст. Има и един с части от кост, явно мощи на светец. Тук е четвъртият, който в момента представям. Видимо, преди да са извършени спектралните анализи, става ясно, че има части от текстил и вероятно разложена кост.
Тази година археологическите разкопки на Перперикон ще продължат до 10 септември. Част от най-уникалните находки през 2019 г. ще бъдат изложени през февруари следващата година на традиционната изложба за постиженията на българската археология, провеждаща се в столицата. А иначе артефакти, намерени през последните 20 години на Перперикон, има и в Регионалния исторически музей в Кърджали.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..