Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Много съвети събира новият наръчник за родители на първокласници

Четенето е може би най-важното умение, което трябва да усвои всеки първокласник. Като техника то се учи в училище, но любовта към него се възпитава вкъщи още от най-ранно детство. И тук голяма роля имат родителите - ако редовно четат на децата си приказка за лека нощ, ако им подаряват книжки за рождени дни и за други празници, ако ги водят в библиотеки и книжарници, ако ги окуражават да разговарят и обсъждат приказки, случки, книжки и филмчета, то няма как децата да не заобичат словото. Този извод се прави в новото издание на Наръчника за родители "Добре дошли в първи клас", подготвено за поредна година от асоциацията "Родители" за семействата, които ще имат първокласници в новата 2019/2020 учебна година.

Наръчникът съветва родителите да направят библиотека в стаята на детето, за да може книгите винаги да са му под ръка. Важно е също четенето да не бива противопоставяно на други любими занимания, важно е да се четат приказки в стихове, тъй като римите и ритъмът помагат на детето да запомни текста и лесно да го следи с поглед. Добра идея също е четенето по двойки - родителят и детето се редуват да четат интересна история, разказ, приказка.

Все повече хора смятат, че ръкописните текстове в тетрадките скоро ще са част от миналото, а за краснопис ще се говори само в старите романи. Дали ще се случи точно така, не се знае, но, така или иначе, на детето в първи клас му предстои да мине през овладяването на писането. Трудностите често произтичат от факта, че вкостяването на китката при децата на тази възраст още не е завършило и това води до бърза умора при писане и влошаване на краснописа, се посочва в наръчника. И се отбелязва, че понякога колкото повече пишат децата, толкова по-нечетливо и грозно става написаното. Затова експертите препоръчват - кратка почивка, която би могла да подобри писането на детето за няколко минути, но не бива и да се прекалява с упражненията.

Изборът на ученическата раница, особено когато става въпрос за първокласник, е трудна задача - тя ще се ползва всеки ден, което значи, че трябва да е здрава. Ще трябва да събира доста училищни принадлежности - трябва да е и функционална. Ще се налага детето да я носи само, което изисква раницата да бъде и удобна. Разбира се, трябва да бъде съобразена и с вкуса и желанията на детето. Най-важно обаче е да не застрашава неговото здраве, се препоръчва в наръчника за родители на първокласници.

Чрез джобните пари малкото дете се научава да употребява и използва свои собствени, макар и ограничени финанси и да поема отговорност за тях. Хубаво би било въпросът за джобните пари - дали да се дават и в какъв размер, да се обсъди с останалите родители от класа и с класния ръководител още на една от първите родителски срещи, съветват авторите на наръчника. И допълват, че така има шанс да се постигне общо съгласие по тази тема и да има правила, които да важат за всички деца в класа.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През уикенда ще е слънчево, в София – до 32°. От понеделник – леки дъждове

През нощта ще бъде предимно ясно и почти тихо. В събота ще преобладава слънчево време. Атмосферното налягане ще се повишава и ще е малко по-високо от средното за месеца. Следобед над планинските райони ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен вятър от изток-североизток...

публикувано на 23.08.24 в 17:20
Васил Терзиев

Кметът Терзиев иска компенсации от държавата заради безплатните карти на децата за градския транспорт

Кметът на София Васил Терзиев настоява държавата да компенсира финансово Столичната община, която беше задължена да въведе безплатни карти за пътуване в градския транспорт на децата до 14-годишна възраст.  До този момент има недостиг от 28 милиона лева и няма как те да бъдат покрити от бюджета на общината за тази година, каза Терзиев: "Ако те..

публикувано на 23.08.24 в 16:20

Предстои обновяване на детска градина "Зора" в "Захарна фабрика"

В момента тече процедура по избор на изпълнител за три важни проекта, които ще реализират в район „Илинден“, съобщават от местната администрация. Подготвя се инвестиционен проект за обновяване на детска градина № 158 „Зора“ в ж.к. „Захарна фабрика“. Освен това се планира благоустрояване на две междублокови пространства в ж.к. “Св...

публикувано на 23.08.24 в 12:13

Голяма част от Перник е без вода заради авария

Част от Перник е без водоподаване днес заради авария, причинена при ремонтни дейности, извършвани от външна фирма, съобщиха от ВиК.  Водоподаването е спряно за живеещите в кварталите „Хумни дол”, „Димова махала”, „Рудничар”, „Твърди ливади” и „Проучване”. Без вода са и жителите на село Дивотино.  Аварията е възникнала в изкоп в района на „Хумни дол”,..

публикувано на 23.08.24 в 11:28

14-годишно момче е пострадало при огнена игра с бензин

Столичната полиция разследва инцидент с 14-годишно момче, пострадало при игра с бензин.  Случаят е от 21 август, когато група деца в софийския квартал "Челопечене" са направили опит да запалят бутилка с бензин.  Работата по случая продължава. 

публикувано на 23.08.24 в 10:50

12 селища в Кюстендилско са с режим на водата

12 селища в Кюстендилско са с режим на водата, това стана ясно след срещата с кметовете на общини и експерти при областния управител инж. Александър Пандурски. Има напълно пресъхнали водоизточници, ситуацията и с язовирите не е добра. Септември и октомври също се очаква да са критични. Режимът остава в селата Лиляч, Мали Върбовник, Мурсалево,..

публикувано на 23.08.24 в 10:32

Провеждат се поправителни матури и за професионална квалификация

Днес се провеждат поправителните матури по профилиращ предмет и за придобиване на професионална квалификация. Заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова каза, че з а втори задължителен държавен зрелостен изпит броят на учениците е малко над 2000. Желанието на зрелостниците за полагане на изпит по втория предмет е почти същата,..

публикувано на 23.08.24 в 07:46