Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Майчин дом": Безкръвен тест за жълтеница вече и при недоносени деца

"Майчин дом"
Снимка: Лилия Герчева

Най-ново поколение апаратура за безкръвни тестове за жълтеница получи Неонатологичното отделение на Университетската АГ болница "Майчин дом". Апаратът позволява безболезнено изследване чрез допир до кожата на новородените, без да се взима кръвна проба. Дарението е направено от Електроенергийния системен оператор.

Апаратът позволява измерване на натрупването на билирубин в кожата  - багрило, което причинява жълтеница. Изследването става за секунди и може да се прави по всяко време на денонощието, като спестява травмата за новородените, обясни проф. д-р Боряна Слънчева, началник на Клиниката по неонатология в "Майчин дом" и национален консултант по неонатология:

Приложение на кожния билирубинометърТози кожен билирубинометър е практически вторият, който имаме в болницата. Предимството на този кожен билирубинометър е, че може да изследваме билирубин и при недоносени деца. Предишните не бяха толкова чувствителни и се ограничаваха само при доносени. Което спестява, освен чисто травматично болката при децата, и тревогата при майката. Можем да правим изследването по всяко време на денонощието, можем да го правим и при деца, които вече сме изписали, и понякога личните лекари ги изпращат отново, ако им се сторят по-жълти.

Т. нар. физиологична жълтеница трябва да започне на втория или третия ден от раждането. Появата й по-рано или натрупването на билирубин в по-високи нива може да крие опасност, посочи проф. Слънчева: 

Говорим за физиологична жълтеница, когато започва около втория ден и постепенно намалява своя интензитет към 7-ия до 10-ия ден. Ако започва по-рано, винаги е патологична. Ние пак бихме могли да използваме тази неинвазивна форма, но в повечето случаи се налага някакъв тип лечение. Поначало жълтеницата при новородените няма нищо общо със жълтеницата при възрастните хора. Причината е съвсем друга, свързана е с незрялост на някои органи, специално черния дроб, по-бързия разпад на еритроцитите на новороденото дете.

В момента специалистите от Клиниката по неонатология на Майчин дом се грижат за 107 бебета, включително и от други болници в страната, заради ремонтни дейности в Детската болница. В Интензивното отделение са настанени 49 новородени, 10 от тях са на апаратно дишане.

Проф. Боряна СлънчеваОще за неонатологичната грижа, за причините за преждевременното раждане, грижата за недоносените деца и проблемите на родителите им - ще чуете в интервю с проф. Боряна Слъчнева в предаването "Часът на здравето", което се излъчва в неделя след 9:00 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55