Апаратът позволява измерване на натрупването на билирубин в кожата - багрило, което причинява жълтеница. Изследването става за секунди и може да се прави по всяко време на денонощието, като спестява травмата за новородените, обясни проф. д-р Боряна Слънчева, началник на Клиниката по неонатология в "Майчин дом" и национален консултант по неонатология:
Този кожен билирубинометър е практически вторият, който имаме в болницата. Предимството на този кожен билирубинометър е, че може да изследваме билирубин и при недоносени деца. Предишните не бяха толкова чувствителни и се ограничаваха само при доносени. Което спестява, освен чисто травматично болката при децата, и тревогата при майката. Можем да правим изследването по всяко време на денонощието, можем да го правим и при деца, които вече сме изписали, и понякога личните лекари ги изпращат отново, ако им се сторят по-жълти.
Т. нар. физиологична жълтеница трябва да започне на втория или третия ден от раждането. Появата й по-рано или натрупването на билирубин в по-високи нива може да крие опасност, посочи проф. Слънчева:
Говорим за физиологична жълтеница, когато започва около втория ден и постепенно намалява своя интензитет към 7-ия до 10-ия ден. Ако започва по-рано, винаги е патологична. Ние пак бихме могли да използваме тази неинвазивна форма, но в повечето случаи се налага някакъв тип лечение. Поначало жълтеницата при новородените няма нищо общо със жълтеницата при възрастните хора. Причината е съвсем друга, свързана е с незрялост на някои органи, специално черния дроб, по-бързия разпад на еритроцитите на новороденото дете.
В момента специалистите от Клиниката по неонатология на Майчин дом се грижат за 107 бебета, включително и от други болници в страната, заради ремонтни дейности в Детската болница. В Интензивното отделение са настанени 49 новородени, 10 от тях са на апаратно дишане.
Още за неонатологичната грижа, за причините за преждевременното раждане, грижата за недоносените деца и проблемите на родителите им - ще чуете в интервю с проф. Боряна Слъчнева в предаването "Часът на здравето", което се излъчва в неделя след 9:00 ч.
Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков , председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..
В края на 2024 г. загубите на вода в София са намалени до 37,4%. Целта на дружеството концесионер е до края на 2026-а те да се свият още – до 33 процента. Инвестициите, които се правят от "Софийска вода", възлизат на 15-20 млн. лева годишно . Това съобщи пред БНР-Радио София Станислав Станев, заместник изпълнителен директор на дружеството...
Днес ще бъде предимно слънчево . Над източните райони ще има увеличения на облачността. Ще духа слаб и умерен вятър от изток-североизток, а в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, за София - около 2°. Над Черноморието ще има увеличение на облачността. Ще..
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..