Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лъчезар Тодоров, председател на сдружението, което организира фестивала

Моцартовите празници в Правец са кауза, която придава цвят и смисъл на работата ни

Лъчезар Тодоров
Снимка: Луиза Лазарова
Фестивал на езерото! Такива има няколко, много шармантни, из цяла Европа. Такъв един има и в България, в Правец. При това  се провежда вече за 15-и път, което доказва, че странната може би на пръв поглед комбинация Правец - Моцарт вече си има история, изпълнена със съдържание. Музикално и емоционално. За това говорим в нашето пътешестващо Радиокафе с Лъчезар Тодоров, който е председател на УС на сдружението "Моцартови празници - Правец 2004". "Трябва да призная - казва той, - че когато преди малко повече от 10 години се включих лично в организацията на това събитие, и за мен тази комбинация беше странна. Сега знам, че имаме още да се постараем, за да може фестивалът и Правец да са свързани устойчиво в съзнанието на хората, и на нашите редовни посетители, и на новите почитатели".
Лъчезар Тодоров е в туристическия бизнес от години, софиянец е. Става съмишленик на фестивала след срещата с оперната прима Христина Ангелакова, която е негов създател и артистичен директор до момента, в който напусна този свят. "Беше човек, на когото не можеш да откажеш - споделя Лъчезар Тодоров, - отдадена, харизматична, устремена.  Аз съм ѝ благодарен и защото направи много за фестивала, но и за община Правец, за хората тук, но и защото приобщи всички нас към една кауза, която придава друг смисъл на работата ни." За госта ни е изключително важна възможността  да даде обратно нещо на общината, която "ни е позволила да правим бизнес на тяхна територия. Ние работим много добре с общината във всички сфери, но когато проектът е свързан с културата, както Моцартовите празници, той придава друг цвят на работата ни и друго удовлетворение".  

Относно публиката на Моцартовите празници, тя е в по-голямата си част от София, но има и много хора от Правец и региона. "Тази година ми прави впечатление,  че мнозина, които са отседнали наоколо, в хотели или къщи за гости и идват при нас за само за концертите" - разказва Лъчезар Тодоров. Иначе в столицата все повече хора избират дестинацията според събитията, фестивалите или концертите, които ще се случат там. И в тази насока, убеден е Лъчезар, още много може да бъде направено, за да изберат именно Моцартовите празници. Но напредъкът спрямо ситуацията преди десетина години е видим. Увеличават се и почитателите на музиката, които идват само за конкретен концерт и се връщат, без нощувка. Все пак Моцартовите дни са наистина много близо, на има-няма 45 минути. "Изключително впечатляващ и заслужаваш адмирации е фактът, един толкова малък град е решил да организира такъв фестивал, и те първите години са го правили съвсем сами, което е достойно за уважение" - добавя Лъчезар Тодоров.

Снимка: Лили ГолеминоваГоворим още за връзката между културата и туризма. Ключът, според госта ни, е в създаването на качествени събития, защото „в основата на туризма е желанието да се опознаем едни други, той обслужва нашия вътрешен интерес и желание да опознаем, да видим нещо ново, нещо интересно – което е и в основата на прогреса“. И още – за туристическия имидж на страната ни и как се променя наслагваната с години представа за България като нискобюджетна дестинация, която е създавана от големите туроператори, които са имали съвсем други интереси. Сега имиджът е променя, но ще отнеме време. „Непрестанно трябва да говорим и обясняваме за нашата хилядолетна история и за културните ни достижения“ – убеден е Лъчезар Тодоров и самият той го прави, и в личен план, и като управител на редица хотели. Убеден е, че това ще накара всеки да иска да се докосне до България. Така пак стигаме до Правец, чийто имидж и асоциациите свързани с градчето, също се променят благодарение на Моцартовите празници. И атмосферата по време на фестивала е съвсем различна от ежедневната. „Уникална е, наистина – реагира с усмивка Лъчезар Тодоров, - защото сутрин на закуска или пиейки кафе,можете да се окажете маса до маса с прочута оперна певица, например“.

Финалът, както често се случва, е за мечтите – една от тях, за плаваща сцена, на която да се играят оперни спектакли, може и да се превърне в реалност – за следващото юбилейно издание, кой знае…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30