Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учебната 2019/2020 година започва с новости и за ученици, и за учители

За първи път 10-окласниците ще имат задължително външно оценяване по български език и литература (на 9 юни) и по математика (11 юни)

От общо 395 иновативни училища 79 са в град София
Снимка: БГНЕС
След края на лятото „Радиоприемница“ се завръща за нов сезон. И първите събеседници и теми са свързани с предстоящата 2019/2020 учебна година, с новостите за ученици и учители.

Готови ли сме в София за първия училищен звънец и за влизане в клас?

През миналата учебна година първокласниците в София бяха 12 049 - припомни Събка Попова - старши експерт по Български език и литература в Регионалното управление по образованието (РУО). – За столицата е характерно, че освен в общинските, първокласници приемат и в държавните училища, частните, както и тези към Министерството на културата.

По данни на Националния статистически институт децата, родени през 2012-а намаляват – такава е тенденцията през последните няколко години. Въпреки това, очакванията са и през тази учебна година първокласниците да бъдат повече от 12 хиляди, защото София е привлекателна за младите родители и като месторабота.

Родителите са удовлетворени, защото децата са приети, ако не по първо, то по второ или трето желание. За първокласниците най-доброто училище е това, което е най-близо до мястото, където живее детето.

За прием след основно образование в класацията за най-предпочитани гимназии през последните години разликите са несъществени. Рейтингът е според бала за приемане. На върха на класацията са СМГ, 91-ва езикова гимназия, 73-то училище, ТУЕС, испанската, първа и втора английска гимназия…

През учебната 2019/2020 година планът предвижда 383 паралелки, от които 229 – профилирани и 154 професионални. За съжаление има и закрити паралелки.
По заповед на министъра на образованието до 10 септември училищата трябва да предприемат действия за попълване на незаетите места.

За улеснение на ученици и родители на сайта на РУО са публикувани свободните места. А в съответните училища информацията се актуализира своевременно.

395 са иновативните училища в страната. От тях 79 са в град София. Всяко училище има своя специфика, затова и иновациите са много различни. Но като цяло иновациите са насочени към повишаване мотивацията за учене у децата, за развиване на мисленето и формиране на гражданска позиция.

През изтеклата година 1390 деца в София са върнати в клас след отпадане от училище, повторно са отпаднали 55.

През юли т.г. в София бяха обявени над 680 свободни работни места за учители, но в столицата и търсенето, и предлагането е голямо. Най-търсени са началните учители, по чужд език, математика, информационни технологии, природни науки.

Има достатъчно учители, увери Събка Попова. За това допринася и националната програма „Мотивирани учители“. Тя предвижда финансово стимулиране по различни критерии.

През тази година нови учебни програми ще има за учениците в ІV и в Х клас. Сред промените е по-голямата гъвкавост и свобода на учителите при преподаването. За първи път 10-окласниците ще имат задължително национално външно оценяване по български език и литература (на 9 юни) и по математика (11 юни). По желание ще има тестове по чужд език и информационни технологии.

Примерни варианти на външното оценяване по БЕЛ и математика са публикуване на сайта на МОН.

За първи път четвъртокласниците ще учат до 16 юни.

Чуйте целия разговор на Катя Василева със Събка Попова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Промяната започва от нас, казва всеки доброволец

Подлез на "Цариградско шосе" грейна от работата на Николай Петров-Glow и студенти

От мрачния и неподдържан подлез на автобусна спирка „Изток“ на „Цариградско шосе“ няма и следа. Сега на негово място минувачите се наслаждават на пъстро изрисуван подлез, дело на графити артиста Николай Петров-Glow. Приятната промяна е част от проекта „Net zero on campus“ в Стопанския факултет на Софийския университет, с участието на..

публикувано на 16.08.24 в 17:58
Светослава Симеонова и Емили Караколева

Следващите български младежки делегати към ООН са Емили Караколева и Светослава Симеонова

За 18-а поредна година след конкурс бяха определени двамата официални младежки представители на България към Организацията на обединените нации (ООН). За следващия мандат – 2024-2025 година, българските делегати са Емили Караколева и Светослава Симеонова. И тази година конкурсът се проведе в четири кръга. До последния достигнаха 7..

публикувано на 16.08.24 в 16:35
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: С реториката на шоумен Тръмп и пред Мъск каза каквото поиска

В началото на седмицата кандидат-президентът на Републиканската партия Доналд Тръмп даде двучасово интервю пред предприемача милиардер Илон Мъск в социалната му мрежа Екс (Х). Въпреки първоначалните технически проблеми, разговорът беше проследен от над 1,3 млн. слушатели. Доналд Тръмп много умело използва своята реторика на шоумен, за да..

публикувано на 16.08.24 в 15:18

Момичетата на София - първият женски клуб за преживявания у нас

Момичетата на София е първият женски клуб за преживявания у нас. Идеята за Girls of Sofia се е породила през април 2023 година, когато случайно Томи Томова е попадала на уютно ателие в центъра на София, което в момента провежда уроци по керамика. "Момичетата на София "ЕООД е онлайн платформа, предоставяща на ползувателите възможност да посещават..

публикувано на 16.08.24 в 13:43

Важно ли е да знаем какво е медийна грамотност и с какво е полезна тя?

Медийната грамотност е постоянна и трудна цел за всеки, нужно е да се полагат усилия, за да се използва. За какво ни е необходима тя? За да правим по-добри и информирани избори за нашия живот. Медийна грамотност е способността да се достъпва, оценява и интерпретира медийното съдържание и умението да се общува с него. Тази дефиниция даде преди..

публикувано на 16.08.24 в 11:39

Мащабният фестивал "48 часа Варуша юг" отново завладява старата столица

Мащабният фестивал „48 часа Варуша юг“ отново ще завладее Велико Търново. Тазгодишното издание се провежда между 16 и 18 август, а програмата му е изпълнена със събития от всяка сфера на културата. Зад „48 часа Варуша юг“ стои културният център ТаМ, чийто съосновател Галин Попов над 10 години вече работи по събитието. Тази година се..

публикувано на 16.08.24 в 11:05