В основата на разговора ще бъде поредицата от три тома „Неизвестно за известни български родове“ на журналистката Мариана Първанова.
Тя е проучила, описала фамилни истории, които е научила от 121 наследници на политици, писатели, художници, театрали, банкери, учени, инженери, търговци, военни, които са определяли развитието на България през последните 130 години.
Всъщност съм се виждала с около 200 души за 3 години и половина. Започнах от приложението „Софиянец“ във в. „Нощен труд“ по идея на главния редактор Пламен Каменов.
Покрай разказите за улици и знакови места Мариана Първанова се запознала с интересни хора, за които не била и чувала, въпреки образованието ѝ (история).
Идеята очевидно е била благодатна. Трудното е било в убеждаването на наследниците да говорят и че описаното ще бъде достоверно. С някои от тях срещите продължили години наред…Музеят на София, както и ДА „Архиви“ също са помогнали.
Търсех по-необичайната гледна точка, търсех личните истории, които обикновено не влизат в учебниците.
Най-много се гордея с родовете на Бурови (никога не са давали изявления пред журналисти) и с племеничката на Иван Вазов - Бинка. Провокацията беше моя статия, в която развенчавах мита, че Атанас Буров е най-големият наш банкер. Всъщност това е бил брат му – Иван Буров. Атанас е политикът… Бинка Вазова пък беше на 93 години.
Книгата предизвиква интерес у читатели и ценители на историята, но тя стимулира и други автори и изследователи да напишат книги за София и нейното минало, за личности и места в града.
Сред хората, които са дали и направили много за София Мариана Първанова открои Димитър Петков – министър-председател и съратник на Стефан Стамболов, сред местата – ул. „Московска“ и знакови сгради по нея, както и някои заведения – кръчми, кафенета и клубове.
Според нея през последните години София се е променила в положителна посока, не е като през 90-те години или първите 10 след 2000 г.. Днес, когато се възстановяват сградите или се създават нови, това се съобразява с архитектурния контекст и духа на съответното място в София.
Здравословно сладко, или как се употребява в кулинарията растението женско биле, от което се добива "лакриц". Коренът от женско биле известен в различни краища на България като "сладник" или "сладък корен" е билка, която се използва от няколко хилядолетия и има много ползи свързани със здравето и консумацията. Повече подробности по темата..
Като премиер Кирил Петков съсредоточи в себе си както одобрение, така и много неодобрение, критики и негативи. Номинацията за премиер на Асен Василев от "Продължаваме промяната" (ПП) е силна, независимо, че този мандат трудно ще бъде реализиран с подкрепа в 47-ото Народно събрание. Вариантът с предсрочни избори тази есен остава много..
Събитието "AnimeS World Stars" 2022 се провежда за 18-ти път и представя косплей фестивал на тема "аниме". Тази година то събира над 400 участници на сцена. Подробности разказа пред Радио София Михаел Сладкаров. По думите му, тази година интересът е много засилен заради отпадането на ковид мерките, а очакваните гости са от над 7 държави...
"Depeche Mode" е синтпоп група от Англия, основана е в гр. Базилдън през 1980 г. Нейният стил отначало е ню уейв с елементи на ню романтик, а през 90-те години са окачествявани като алтернативна рок група. Участниците в групата са Мартин Гор – текстове, музика, китара, синтезатор, вокали, бекграунд вокали, Дейвид Геън – фронтмен,..
Той сподели, че те се произвеждат трудно с оглед на това, което имаме като макроикономически предпоставки и каза: "Ние сме приели това не толкова като бизнес, колкото като мисия, така че за нас трудностите в този аспект са нещо, което считаме за временно". По думите му, идеята е претърпяла десетгодишно развитие от първата рецепта за..
Днес (1 юли 2022 г.), в зала „Архиви“, ще бъде открита изложбата „Стари балкански фотографии“ . В нея са представени 108 снимки от Централния държавен архив и от държавните архиви на 21 български града. Експозицията е съвместен проект на БДА „Архиви“ и държавния архив на Република Северна Македония , която също ще представи 108 фотографии от 4..
Свалете слънчевите очила в метрото. Оцветените стъкла натоварват много очите , особено ако навън е горещ слънчев ден, съветва офталмологът д-р Татяна Елисеева. Тя обяснява,че слънчевите очила не бива да се свързват с летния слънчев ден. През зимата, въпреки че слънцето не е много активно, те могат да предпазят очите от ярката отразена светлина..