Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Защо социалната работа с бежанци и мигранти изисква образователен ценз

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Магистърската програма "Социалната работа с бежанци и мигранти" на Факултета по педагогика на Софийския университет е единствена в България, предлагаща специализирана подготовка за тази целева група.

Обучението е различно  от популярната специалност "Социални дейности" и сродни на нея, защото е насочена към подготовката на специалисти за работа с бежанци и мигранти в нейните процесуални и съдържателни измерения - жилищно настаняване, здравеопазване, образование, социална и културна ориентация, психосоциална подкрепа и др.

Ръководителят на програмата доц. Сийка Чавдарова - Костова обясни пред Радио София защо е необходима специална образователна подготовка за тази социална дейност и то на ниво магистърска степен:

В магистърската програма могат да кандидатстват всички, независимо от бакалавърската степен на образование. Тя позволява да се придобие обширен кръг от знания и умения за работа с бежанците, защото работата с тях предполага познания за човешките права и специални подходи. Преподавателите в магистърската програма са от няколко факултета на Софийския университет, свързани с проблематиката по бежанската тема. Студентите изучават предмети като бежанско право, политики за интеграция, проекти за работа с бежанци, исторически аспекти, психологическа гледна точка и социална работа. В преподавателския екип са привлечени и представители от неправителствения сектор.

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампания на БДФ разказва истории за неизвестни „Дарители – Будители“

Информационна кампания с послание „Дарители – Будители“ започна Българският дарителски форум (БДФ) от началото на октомври. Инициативата ще продължи до Деня на народните будители - 1 ноември. Повече за идеята и реализацията пред БНР-Радио София разказа Теодора Петрова от БДФ. До края на октомври ще бъдат разказвани истории от..

публикувано на 03.10.23 в 19:04

Научна сесия и връчване на наградата "Джон Атанасов" в рождения ден на учения откривател

С научна сесия Българската академия на науките ще отбележи 120 години от рождението на Джон Атанасов , създал първия цифров електронен компютър. Събитието ще се проведе от 16:00 часа на 4 октомври, в зала „Проф. Марин Дринов“ на Академията (ул. „15-ти ноември“ 1). Два часа по-рано на специална церемония президентът Румен Радев ще връчи..

публикувано на 03.10.23 в 18:01
Проф. Красимир Андонов

Уловени мигове между хора и животни в изложбата "Истории с опашки"

Изкуството на репортажната фотография и уловените моменти между хора и животни е показано в изложбата "Истории с опашки", в галерия "Синтезис". Тя бе открита в края на септември и ще може да бъде видяна до 11 ноември. В предаването “Радиокафе“ я представи нейният автор проф. Красимир Андонов - кинооператор, фотограф и преподавател в НАТФИЗ...

публикувано на 03.10.23 в 16:06

Канят български артисти на 4-дневна работилница с фотографа Йоахим Шмид

Гьоте Институт отправя отворена покана  към всички български артисти, без ограничение във възрастта, опита, или полето им на дейност,  за безплатна 4-дневна работилница с германския артист и фотограф Йоахим Шмид, във връзка с предстоящата му изложба в София. Целта ще бъде създаване на собствени книги с намерени изображения и текстове...

публикувано на 03.10.23 в 15:50
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Войната в Украйна не може да бъде спечелена, защото не може да бъде загубена

Колко дълго може да продължи война, която не може да бъде спечелена? Този въпрос е резонен, ако се приемат за верни тезите, че войната в Украйна не може да бъде спечелена, коментира пред БНР-Радио София Любомир Кючуков , директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи и дипломат.  По..

публикувано на 03.10.23 в 15:41

Проектът "Приказки на колела" събужда в децата любов към природата

Проектът "Приказки на колела" тръгва на турне в училища и детски градини от район "Подуяне“.  Инициативата има за цел да събуди у децата любов и уважение към природата. Те  трябва да знаят, че дърветата са не само кислорода на планетата, нои са част от цялата екосистема. “Идеята на целия проект, подкрепен от Столичната програма "Култура",..

публикувано на 03.10.23 в 13:43

#Страхотомври превзема българския Букстаграм през октомври

Бугстаграмъри организират в социалната мрежа книжното предизвикателство #Страхотомври , провокирайки читателите да споделят любими книги и страшни истории. Това се случва в 11 категории с книги и герои, като са включени и кино феновете. Предизвикателството се реализира в рамките на 4 седмици, като всяка седмица има собствена тема...

публикувано на 03.10.23 в 12:38