Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде в София

ТЕАТЪР 

Дванадесетото издание на единствения site-specific театрален фестивал в България – „Панаир на младите – SITE-SPECIFIC Theatre“ 2019 ще се проведе в периода 1-5 октомври 2019 г. За поредна година фестивалът ще предложи на публиката неповторими театрални изживявания и великолепни спектакли в нетрадиционните театрални пространства на Младежки театър „Николай Бинев“.

Единствено в рамките на фестивала три от потайните и обикновено затворени за публиката пространства в Младежки театър „Николай Бинев ще отворят вратите си за гостите на фестивала, които ще се докоснат от уникалността на site-specific театъра и селектираните за фестивала представления.

Тазгодишното издание на ще предложи и досег на българската публика с един от най-успешните български хореографи в света – Християн Бакалов, който е покорил множество световни сцена, но ще бъде ключов елемент и от Панаира. Той ще представи своята потапяща перформативна инсталация „PURE“, на която зрителите свободно ще могат да се насладят.

SITE-SPECIFIC театърът е вид сценично представяне, вдъхновено от конкретно специфично пространство, което не разполага с традиционните представи за сцена и салон.

Програмата предвижда днес спектакълът „Слънчев бряг“ да се изиграе три пъти (от 18:00, 19:30 и 21:00 ч.) в пространство „Осветителен мост“ в Младежкия театър. Режисьор е Любомир Сапунджиев, сценограф Михаела Mихайлова, участват актьорите Стефан Саръиванов и Йоана Димитрова.

КНИГИ 

От 11:00 часа, в Партерното фоайе на Софийската опера ще се състои премиерата на книгата „Руслан Райчев“.

Красимир Каракачанов ще представи книгата си, посветена на легендарния водач на ВМРО Тодор Александров от 18.00 часа в Централния военен клуб. Книгата "Тодор Александров" е част от поредицата "Дълг и чест" на издателство "Захарий Стоянов".

ПАЛИТРА

От днес до 20 октомври галерия "Нюанс" кани на изложбата “Трънливи наслади” - нови маслени произведения на художничката Катрин Томова.

Живописният език на Катрин Томова е изключително запомнящ се, работата й с форма и цвят се развива логично и последователно още от студентските й години. Дългият й творчески път минава през над 20 самостоятелни изложби, специализации в Париж и много участия в групови изложби в страната и чужбина. Темите, които тя следва, са винаги лични, разгръщат се във визуален разказ посредством усета й към възможностите на определени цветове и форми да предат сложна идея, на интуитивно ниво. В големите формати тя се чувства свободна да развива сложни абстрактни композиции, които същевременно изграждат пространства с осезаема дълбочина.

“Сюжетите” на Катрин Томова не напомнят нищо познато ни до момента, но някак изграждат едно напълно физическо, възможно пространство, което колкото повече бива съзерцавано, толкова повече се осъществява, обясняват изкуствоведи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Съюза на парамедиците настояват за създаването на нова специалност – парамедик

Повече от половината места в Спешните центрове остават незаети, въпреки че заплатата на лекар в линейка достигна до 4000 лева. Затова от Съюза на парамедиците в България от години настояват за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове. От СПБ заявяват, че парамедикът не може да замени лекаря, но..

публикувано на 28.05.24 в 18:03

Фокусирането върху оценките пречи на ученето

Да изкарат високи оценки в училище е парадигма в образованието, в която учениците се страхуват от провал, вместо да се фокусират върху възможността за учене, коментират от екипа на Приложна академия за образование. Според тях, държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване не са точни показатели за потенциала и знанията на учениците...

публикувано на 28.05.24 в 16:48

Научни открития доказват, че граф Дракула е пишел и говорел на български език

Йоан Влад Трети Цепеш е влашки владетел от българо-кумански произход, наследник на династията Басараба, която е тясно свързана с българския цар Иван Шишман. Граф Дракула фигурира в историческите хроники с името Йоан Влад Трети. Това е едно от доказателствата за българския му произход, защото до 13 век земите във Влашко са..

публикувано на 28.05.24 в 15:41
Снимката е илюстративна

Почти половината ученици няма да работят това, за което са учили

Институтът за пазарна икономика публикува анализа си за 2024 г. „Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката 2024“. Чрез индекса се измерва връзката между професионалното образование и профила на икономиката. Изчисленията позволяват да се проследи и връзката между образованието и пазара на труда на..

публикувано на 28.05.24 в 15:38

"Оборище дарява" в подкрепа на ранното детско развитие

Фондация "За нашите деца" вече повече от 30 години поставя в центъра на своята дейност децата в риск от бедност и социално изключване, на възраст от 0 до 7 години, които имат нужда от подкрепа, за да могат да се развиват в сигурна семейна среда. През юни, месецът посветен на децата, фондацията провежда една от най-новите си..

публикувано на 28.05.24 в 15:06

Композиторът Красимир Милетков празнува с концерт 70-годишината си

Вокалната група  "Радиодеца“  с диригент  Илина Тодорова ще отпразнува с концерт 70-годишнината на автора на любими музикални произведения за малки и големи  Красимир Милетков ( ►) . Събитието ще се състои на 28 май в Първо студио на БНР . "Имаме доста голяма творческа биография с Красимир Милетков, защото сме записвали едни от..

публикувано на 28.05.24 в 14:13

Ученици смятат, че най-несправедливи са обществените правила, сочи проучване

Какво българските ученици днес смятат да най-несправедливо в света около тях? Отговорът търси изследване по проекта "Кръгъл квадрат", проведено с подкрепата на USAID и DEXIS. Проучва се обществената позиция, усещанията за справедливост и отношението към институциите, мнения споделени от по-големите български ученици. Дали училището наистина..

публикувано на 28.05.24 в 13:20