Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стопан: Може би не съм от последните в занаята, а сред първите, които го възраждат

27-годишният Калин Даскалов е сред малцината майстори книговезци в България, признат и от занаятчийската камара

Калин Даскалов – Стопан
Снимка: facebook.com/iostopan
И днес в „Радиоприемница“ ви срещаме с представители на изчезващи професии и занаяти. Колкото това явление да е относително, спорно и дори някои да го отричат.

А причини има достатъчно: дали заради новите технологии, дали – от появата на други професии или затихването на интереса и търсенето на даден продукт или услуга.

Калин Даскалов – Стопан, е 27-годишен, но е признат от Софийската занаятчийска камара за майстор книговезец.

Стопан има различни значения, но на мен ми привлече вниманието човешкият аспект, ролята на пазител на семейството във фолклора. Този приказен образ ми хареса – пояснява Калин в началото на срещата. – Това е нещо, към което се стремя.

Стопан съвсем искрено разказва, че не е имал представа как се изработва книга, томче, докато не му се е скъсал тефтера и той решил да проучи.

Има лесни начини да направиш нещо просто, но здраво.

Потърсил кожа и купил яке „втора ръка“, за 5 лева. Направил нещо здраво, но „отвратително“ и решил, че може повече…

И така е досега – стреми се да се старае и да отстранява всеки възникнал проблем все по-добре.

Дошъл моментът, в който се нуждаел не само от изработка и пласиране, но и от признание.

При един майсторски изпит или трябва да си чиракувал, или да имаш достатъчно и доказана практика. А при Стопан нямало нито едно от двете…

Въпреки че станало бавно (признанието като майстор), той не е забравил помощта от Софийската занаятчийска камара. Колегите му помогнали и за изложбата, която подредил тази година.

Едно от последните му художествени произведенияСега се занимава повече с изработване на празни книги, по-малко – с преподвързване, признава, че не е специалист по реставрация.

Стопан наистина е от малкото майстори книговезци.
Бих се радвал да сме повече.

На въпрос „Приемаш ли го като присъда – че си един от последните?“, той отговаря:
- Може да се каже и „един от първите“…Един занаят в един момент от изчезващ може да стане възраждащ се.

Към неговите изделия в един момент се присъединява неговият баща, който е бижутер. И дизайнът става без много разговори. И това прави радостен не само Стопан, но и неговият баща.

Търсенето на изделията му е от различни хора, най-често за подаръци, награди. А има и такива, които не казват за какво ще използват поръчания продукт… Мистерия…

Тази година Стопан е преживял първото си международно участие в състезание, организирано от една от големите гилдии в Англия. Категорията му изисквала лично негово участие и в подвързията, и в самата книга.

Стопан използвал ръчна хартия (собствена изработка), изписана калиграфски лично от самия него, със сребърен обков (с помощ от баща му)… И разбрал, че някои хора (в другите страни) са се занимавали с този занаят десетки, десетки години, усъвършенствали са се дълго време и това личи… Освен това хубавата книга не е непременно пищно украсена.

Сега Стопан е ентусиазиран да продължи да се учи. В чужбина, разбира се. Готви се да гледа в нечии други майсторски ръце. И него да го гледат.

Няма търпение да тръгне…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56