Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват отличията на 37-ия фестивал "Златна роза" тази вечер във Варна

Преминахме през дискусия, дори битка преди решенията си за наградите, съобщи режисьорът Милко Лазаров, председател на едно от журитата

Снимка: zlatnaroza.bg
В 19 часа в зала 1 на Фестивалния и конгресен център Варна ще станат известни отличените филми на 37-ия фестивал на българското игрално кино „Златна роза”.

13 нови пълнометражни български филма и 17 късометражни се състезаваха в конкурсната програма. Повечето от тях бяха показани за първи път пред българска публика именно в морската столица. Сред тях са носителят на „Кристален глобус” в Карлови Вари - „Бащата” на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, отличеният с две награди в Сараево „В кръг” на Стефан Командарев, „Котка в стената” на Мина Милева и Весела Казакова, заснетият на ледения континент „Писма от Антарктида”, „Имало една война” на Анри Кулев, вторият филм на Светла Цоцоркова „Сестра”, Обичам те, Бойдин” на Борислав Михайловски, „Прасето” на Драго Шолев.

Снимка: Златна розаНачело на двете журита, които оценяваха кинотворбите бяха двама от водещите режисьори Андрей Паунов – на късометражната програма и Милко Лазаров на пълнометражната.

Такава програма на „Златна роза” от години не е имало - отбеляза пред Радио София Милко Лазаров. - Не знам дали е инцидентно или ще бъде тенденция. По-скоро е първото. Цялата кино общност се надяваме занапред да си подкрепят филми, за които си заслужава да се харчат пари. Имах възможност аз да поканя членовете на журито. Те до голяма степен бяха подготвени за такива решения. Така че нашият поглед към филмите беше по-художествен, по-артистичен. Разговорите бяха дълги, стигна се до промяна на някои решения. За 3-4 от заглавията, които ще бъдат наградени, журито не беше единодушно. Дискусията беше неочаквана и за самия мен. За някои от филмите си беше битка.

Единственото нещо, което авторите трябва да наблюдават, когато очакват оценката на своя филм, е дали филмът е хубав, дали те са си свършили работата.
Никой не пречи български филми да се разпространяват по света.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55