Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града, в това да взаимодействат с институциите, за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление, това все още не се случва достатъчно често, смята Мая Цанева от сдружението „Безопасни детски площадки“.
Затова от организацията са решили да подходят към този относително скучен въпрос по нов начин.
Тръгвайки от известния филм „Ghosts Busters”, започват да потърсят млади разбивачи на градски митове – тези, които имат интересен поглед към света около нас, активни са, интересуват се какво става около тях, искат на живеят по-добре и на по-хубаво място, не вярват много на родителите си, както повечето младежи.
"Такива хора биха могли да покажат на своите връстници и на своите родители, че имат мнение за това, което се случва около тях" – отбеляза пред БНР-Радио София Мая Цанева.
Така че точно сега се търсят младите активисти, които искат да "разбият" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите как гражданите могат да участват в живота на своето населено място.
Инициативата се осъществява с младежи от Софийска област и от област Благоевград, на възраст от 15 до 21 г. Те трябва да си изберат градски мит или митове и да създадат видео материал, който да споделят в социалните медии, с който да „разбият“ този мит.
Експерти по медийно съдържание и представители на регионални медии, ще подготвят младежите и през юни се очаква те да представят своите клипове в социалните мрежи. Проектът стартира със срещи на Гергана Тренчева, Цоня Кръстева и Иван Узунов, експерти по медии и по видео обработка с ученици от 11. и 12. клас в Професионална гимназия по строителство, архитектура е геодезия “Васил Левски” - Благоевград.
В Софийска област предстои набирането на участници, като своевременно ще обявим старта на кампанията в ефира, и на нашия сайт.
Чуйте разговора на Лили Големинова.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..