Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Банско празнува, спомня си за славното минало и култура

| обновено на 05.10.19 в 16:15
На празника на Банско
Снимка: БГНЕС

Днес един от най-самобитните градове в България празнува своето освобождение. На 5 октомври 1912 година четите на Христо Чернопеев влизат в града и обявяват града за независим от Османската империя. Това е и първото населено място в Пиринския край, което получава свободата си. На този ден Пейо Яворов държи прочуствена реч за освобождението на Банско в църквата "Света Троица" - един от символите на града. Поетът е особено уважаван в Банско заради сподвижничеството му с Гоце Делчев и каузата за освобождаването на Пиринския край.

Банско е един от най-силните духовно-просветни центрове през вековете след Второто българско царство. С дипломация и голям финансов ресурс градът успява да откупи сравнителна автономност като част на Османската империя, което пък позволява развитието на културата и образованието през годините на робството. Прочутата Банска зографска школа и дърворезба, монументалната църква "Света Троица" и дълбоката непрекъсвана връзка на града със Светогорските манастири - Зограф и Хилендар, свидетелстват за духовна традиция, която устоява и в най-тежките векове за българската култура.

Над 50 хил. души годишно посещават музейния комплекс в Банско, което го нарежда сред най-посещаваните забележителности в България, разказва пред Радио София Владимир Баряков, археолог и уредник в Музейно-историческия комплекс. Въпреки че сме свкнали да мислим Старо Банско като олицетворение на българското възраждане, културата там е много по-стара и археологическите проучвания в района изваждат на повърхността процъфтяващо тракийско минало. Нито един от музеите не е създаден изкуствено, всеки от тях се помещава в автентичните сгради и разкрива част от история на града. Като започнем от духовно-исторически център Паисий Хилендарски, където всеки можеда седне на бюрото на Паисий и да препише абзац от История славянобългарска, родната къща на създателя на светското образование в България и българската граматиката - Неофит Рилски. Къщата музей на поета Никола Вапцаров, постоянната иконна изложба на Банската художествена школа, която се помещава в Хилендарския метох - сграда на близо 3 века; изящно изписаната отвън и отвътре Велянова къща, която е образец на Банската архитектура и Дебърската художествена школа и историко-етнографския комплекс Радонова къща.

Жалко е, че град с толкова богата история сега по-често се свързва с теми като презастрояване, монопол и спорове около лифта. Още по-тъжна е и тенденцията в обществения дискурс да се противопоставя Банско на останалата част от България. А както обикновено - казусът е многопластов, а гледните точки - разнородни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34
Част от творбите на Теодор Лулчев

Дизайнът и естетиката преди AI

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев . Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април ...

публикувано на 19.04.24 в 14:20

Спектакълът "Джобове, пълни с хляб" забавлява и задава въпроси за смисъла

Двама мъже стоят надвесени над изоставен кладенец, от чието дъно вие куче. Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно? И най-сетне: „И сега какво да правим?“ . След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето. Двамата мъже..

публикувано на 19.04.24 в 13:50

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен,..

публикувано на 19.04.24 в 13:31
Крис Илиев с част от екипа на

"Мъртвешки танц" по Стриндберг - сложната връзка любов-омраза в човешките отношения

За постановката "Мъртвешки танц“, с отзвук от неотдавна състоялата се премиера разговаряхме в предаването "Добър вечер, София"с актьорите Християна Стоименова и Михаил Иванов, както и с режисьора Ивелина Колева. Режисьорът Ивелина Колева,  за която това е дипломен спектакъл сподели, че за нея особено вълнуваща е била първата среща с..

публикувано на 19.04.24 в 12:59