Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човешкият фактор - крайъгълен камък за киберсигурността

Киберсигурността е един от най-важните въпроси на нашето съвремие. Тя представлява комплекс от мерки и действия за защита на киберпространството от заплахи. Независимо от технологичните постижения, основна роля в тази система играе човешкият фактор. Това потвърждават и резултатите от обширно изследване в областта на киберсигурността, проведено от Института по отбрана "Проф. Цветан Лазаров" и Националната лаборатория по компютърна вирусология - БАН и финансирано от Института за публична администрация. Проучването е проведено сред специалисти от държавната адиминстрация, академичните среди и бизнеса.

82 процента от анкетираните са били на мнение, че трябва да бъде обърнато специално внимание на ролята на човешкия фактор, както и на необходимостта от стратегии за защита от кибератаки. В допълнение 70% са били на мнение, че е необходим по-добър подход при подбора, обучението и задържането на ИТ специалисти.

Проф. Янцислав Янакиев от Националния институт по отбрана коментира резултатите пред БНР:

Осъзнато е вече, че подходът към киберсигурността не може да е само технологичен. Тя трябва да е въпрос на стратегическо решение, като елемент от цялостна стратегия за национална сигурност. Експертите казват, че е необходим комплексен подход, където човекът е в центъра, но всички останали елементи - софтуер, хардуер, организационни процеси, концепции трябва да са обвързани в една система, да се разглеждат като едно цяло, за да имаме високо ниво на киберсигурност. И това, че се осъзнава все повече важността на човешкия фактор, е един позитивен процес.

Доц. д-р Димитрина Полимирова, директор на Националната лаборатория по компютърна вирусология уточни, че в изследването е обърнато внимание също на елементите за оценка на оборудването и инфраструктурата вътре в организациите, както и политиките по отношение на киберсигурността. Отделна група въпроси се отнасят до взаимодействието между академичните структури, правителствените организации и бизнес сектора. Друга важна тема е в каква степен се използват различни иновативни технологии в организациите като изкуствен интелект и блокчейн решения. В момента голяма част от кибератаките се осъществяват именно чрез тези средства. Затова и отговорът може да бъде само един - отново преминавайки през възможностите на изкуствения интелект.

Респондентите са единодушни, че взаимодействието между правителството, научните среди и бизнеса е правилният път за гарантиране на киберсигурността. Не е достатъчно да се разчита само на държавните институции, необходими са активни публично-частни партньорства, участие на академичните страни и международно сътрудничество.

Екипът, който организира изследването за факторите, свързани с киберсигурността, вече полага усилия за създаване на академична мрежа от експерти, която да обединява усилията в изследванията и да изготвя предложения за противодействие в целия спектър от киберактивности. По-рано тази година Българската академия на науките разработи и предложи на правителството стратегия за използване на изкуствен интелект. Важно е, обаче, и да има широко обществено разбиране за същността на тази технология, което ще помогне за използването и като средство за противодействие, подчерта доц. Полимирова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01