Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работник vs робот - двубоят се отлага за неопределено бъдеще

Бъдещето принадлежи на хората, които умеят да учат през целия живот

Снимка: Pixabay

В предаването “Радиоприемница” продължава темата за професиите. Тази седмица фокусът на вниманието ще бъде върху модерните професии на XXI век и какви качества и умения се изисква за тях.

Промените, свързани с въвеждането на автоматизация, която да замести необходимостта от човешка работна ръка, не е нещо, което може да бъде въведено от днес за утре, а е процес, който тече много бавно. Не си даваме сметка и за това, че има хора, които са си намерили работа, след въвеждането на роботизирана работа, коментира Филип Анастасиу - член на УС на Българската асоциация за управление на хора. 

“Навлизането на новите технологии отваря страшно много нови работни места и тенденцията през последните години е на увеличаване на работните места, които са свързани с високи технологии, с администрация и в зависимост от сектора”, казва той.
Четвъртата индустриална революция е именно това - смесване на различни дисциплини и технологии от една сфера на живота в друга.

В този смисъл дори работата на фермера е драстично по-различна сега, в сравнение с преди 10 години, заради технологиите, които използва, и познанията, които са му необходими.
Новите технологии правят невъзможните в миналото неща, възможни днес  - например работата на един влогър, допреди години дори не е имало такава професия, а днес могат да изкарват сериозни средства от това. 

Бъдещето принадлежи на хората, които умеят да учат през целия живот.

Това е нещо, които трябва да се разбере и в България, защото инвестициите, които се правят в учене, трябва да се правят и от работниците като време и от работодателите като финансиране. Ако човек минава на обучение по една няколко часа годишно, нищо не се прави, казва Анастасиу и допълва, че професионалистът трябва да научава всеки месец нещо ново, за да се поддържа актуален.
Средно за ЕС 11% от работниците преминават през някакво обучение, докато в България този процент е 2.5%. Въпреки това, нещата се променят и тенденцията е все повече работници да преминават през професионално обучение.

У нас големите компании инвестират в обучения, друг проблем е в кого се инвестира - необходимо е да се правят обучения за всички. Това е нещо, което трябва да се промени, за да може хората да са готови за новите професии или за това как ще еволюира тяхната професия. Това важно, защото в Европа все по-важна ще бъде квалификацията и производителността на труда.
Чуйте целия разговор с Филип Анастасиу в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51