Седмицата на градовете и регионите е съвместна инициатива на Европейският комитет на регионите и ГД "Регионално развитие" на Европейската комисия. Представители на тези две институции - съответно Карл-Ханц Ламберц и Марк Льометр дадоха старт на четиридневната среща и обмяна на опит (най-вече) между представители на местната власт, заедно с Клара Добрев, заместник-председател на Европейския парламент, с което бе показано, че регионалната тема е все по-важна и опрелеляща и че всички институции работят заедно.
Специален акцент тази година са младите - в две насоки. Тук са 100 млади европейски политици на възраст под 30 години (Young Elected Politicians), сред които, за съжаление, няма български представители, и то поради липса на подадени кандидатури. За сметка на това в другата инициатива, свързана с младите Youth4Regions, която (след проведен конкурс за есе, свързано с реализиран проект с европейски средства) събира 40 журналисти, които да участват в Европейската седмица на градовете и регионите, има две българки, студентки по журналистика в Софийския университет, като едната от тях - Искра Цанкова, е тук за втора поредна години, вече като млад ментор, и дори й е поверено да редактира сайта на събитието (очаквайте скоро интервю с нея по Радио София).
Темите, които се обсъждат, съпътстващите събития, кръглите маси са много, но един от акцентите в първия ден беше индекса за конкурентноспособност на регионите, който се публикува на всеки три години от 2010, като критериите, по които се оформя, включват фактори като управление, инфраструктура (включително дигитална), здравеопазване, човешки капитал, състояние на трудовия пазар и иновации. Коментирани бяха челната десятка и десетте региона, които са на дъното, където е и нашият Северозападен регион, който вече не е на-последно място в Европа, а на 260-то от 268.
След нас са няколко гръцки региона (които преобладват сред изоставащите), един румънски (Югоизточния,около Браила) и два френски (но тук става дума за френски островни територии), като това, което дава предимство на Северозападния район пред останалите тук е макроикономическата стабилност. На върха със 100 от 100 възможни точки е Стокхолм (и прилежащия регион), следван с почти равен резултат от региона с центтър Лондон и този около Утрехт в Холандия. Челната петица се допълва от още два английски региона (което дава повод за размисъл), а в Топ 10 са класирани още регионите около Амстердам, Хелзинки и Копенхаген, Горна Бавария и Люксембург.
Друга топ-тема на Седмицата на градовете и регионите е новият бюджет на ЕС, около който бе центрирана и встъпителната реч на председателя на Европейския комитет на регионите Карл-Хайнц Ламберц, според когото новият бюджет трябва да подкрепя амбициозната европейска визия и че този 1 процент от GNI (General National Income) или стойността на едно кафе, колкото е в момента приносът на всеки от 500-те милиона европейци, би следвало да се увеличи на 1.3 процента. И още - европейският бюджет трябва да е "зелен" и да работи "от местните структури към върха".
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..