Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската седмица на регионите и градовете - все по-значимо събитие на картата на ЕС

Снимка: Лили Големинова

Тази седмица акцентите в Брюксел са няколко. Освен продължаващите изслушвания на предложените от страните-членки кандидатит за еврокомисари, в столицата на Европа се провежда Европейската седмица на градовете и регионите, най-голямото събитие в тази сфера. Това е 17-тото му издание, като изминатият път от първите години, когато се нарича Open Days e впечатляващ. Тази година броят на участниците е рекорден - над 9000, интересът от страна на медиите е голям, а мястото на което се провежда (за втора година) е модерният конгресен център The Square.

Седмицата на градовете и регионите е съвместна инициатива на Европейският комитет на регионите и ГД "Регионално развитие" на Европейската комисия. Представители на тези две институции - съответно Карл-Ханц Ламберц и Марк Льометр дадоха старт на четиридневната среща и обмяна на опит (най-вече) между представители на местната власт, заедно с Клара Добрев, заместник-председател на Европейския парламент, с което бе показано, че регионалната тема е все по-важна и опрелеляща и че всички институции работят заедно.

Специален акцент тази година са младите - в две насоки. Тук са 100 млади европейски политици на възраст под 30 години (Young Elected Politicians), сред които, за съжаление, няма български представители, и то поради липса на подадени кандидатури. За сметка на това в другата инициатива, свързана с младите Youth4Regions, която (след проведен конкурс за есе, свързано с реализиран проект с европейски средства) събира 40 журналисти, които да участват в Европейската седмица на градовете и регионите, има две българки, студентки по журналистика в Софийския университет, като едната от тях - Искра Цанкова, е тук за втора поредна години, вече като млад ментор, и дори й е поверено да редактира сайта на събитието (очаквайте скоро интервю с нея по Радио София).

Темите, които се обсъждат, съпътстващите събития, кръглите маси са много, но един от акцентите в първия ден беше индекса за конкурентноспособност на регионите, който се публикува на всеки три години от 2010, като критериите, по които се оформя, включват фактори като управление, инфраструктура (включително дигитална), здравеопазване, човешки капитал, състояние на трудовия пазар и иновации. Коментирани бяха челната десятка и десетте региона, които са на дъното, където е и нашият Северозападен регион, който вече не е на-последно място в Европа, а на 260-то от 268.

След нас са няколко гръцки региона (които преобладват сред изоставащите), един румънски (Югоизточния,около Браила) и два френски (но тук става дума за френски островни територии), като това, което дава предимство на Северозападния район пред останалите тук е макроикономическата стабилност. На върха със 100 от 100 възможни точки е Стокхолм (и прилежащия регион), следван с почти равен резултат от региона с центтър Лондон и този около Утрехт в Холандия. Челната петица се допълва от още два английски региона (което дава повод за размисъл), а в Топ 10 са класирани още регионите около Амстердам, Хелзинки и Копенхаген, Горна Бавария и Люксембург.

Друга топ-тема на Седмицата на градовете и регионите е новият бюджет на ЕС, около който бе центрирана и встъпителната реч на председателя на Европейския комитет на регионите Карл-Хайнц Ламберц, според когото новият бюджет трябва да подкрепя амбициозната европейска визия и че този 1 процент от GNI (General National Income) или стойността на едно кафе, колкото е в момента приносът на всеки от 500-те милиона европейци, би следвало да се увеличи на 1.3 процента. И още - европейският бюджет трябва да е "зелен" и да работи "от местните структури към върха". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57