Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Куче-асистент предупреждава диабетици за хипогликемична криза

Новите и модерни професии са темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Докато гледаме към професиите на бъдещето и изкуствения интелект, не можем да пренебрегнем и професиите, които се упражняват от животни. Фондация “Очи на четири лапи” обучава кучета - асистенти на диабетноболни хора. Рязкото повишаване или понижаване на кръвната захар може да доведе до сериозни кризи при диабетиците. Кучетата могат да усетят това по промяната на миризмата на тялото.

В момента в България има две работещи кучета - асистенти на диабетноболни хора, а още три кучета скоро ще започнат активна работа, разказва Явор Крумов - сертифициран обучител и инструктор във фондация “Очи на четири лапи”. В работата си кучетата-асистенти на диабетноболни хора основно реагират на ниската стойност на кръвната захар. При хипогликемия кучетата идват и с побутване предупреждават собственика си за настъпващата криза.

“Когато се обучават такива кучета се използват миризми със стойности на кръвна захар, които са под 4. Това предизвиква кучето да реагира по този начин. При рязко падане на кръвната захар от 20 към 10 миризмата също е една и съща и кучето отново предупреждава собственика”, обясни Явор Крумов. Обучението на едно такова куче продължава около една година, като още преди това се прави внимателен подбор на кучето, което трябва да бъде спокойно, социално и да се привързва към собственика си.

Има кучета - асистенти, които помагат на хора с двигателни увреждания. Тяхната работа е да помагат на стопанина си в бита - да му отвори вратите, да ги затвори, да отвори хладилника и да му подаде водата или нещо, което е пакетирано добре, да му донесе телефона при подаден сигнал, да му извади дрехите от пералнята и да ги сложи в леген, а също и да му подава щипките за пране.

Подборът при избор на куче, което да стане асистент, е еднакъв. Разликите са в самото обучение по предназначение на кучето - дали ще помага на диабетик, или сляп човек, или на такъв с двигателни проблеми. “Направи ли се правилният избор, след това кучето много лесно може да се насочи към определената професия”.
Вече има развъдна програма и сами си произвеждат кученцата като по този начин имат възможност от най-ранна възраст да ги наблюдават и да ги социализират от двуседмична възраст.

Първият тест е на 50-я ден на кученцето, след това кученцата минават в приемни семейства, където се доизгражда възпитанието им. Приемните семейства всяка седмица посещават с кученцето обучителите и обикновено в този етап вече се преценява накъде да бъде насочено. След година кученцата излизат от приемното семейство. Отново се правят тестове и вече се прикрепя към определен инструктор и  започва работа с него за обучение като определен асистент.

От фондацията са се спрели на лабрадорите като порода, но всяко куче, което прояви добри работни качества, може да бъде обучавано. Като цяло обаче се акцентира върху работните породи кучета. От фондацията са се спрели върху лабрадорите.

В приемни семейства фондацията има около 40 кученца, а в момента се обучават от инструктор около още 20.  “Имаме нова програма, при която кучето е при собственика си и обучението минава там”, казва Явор Крумов.

Човек, който иска куче-асистент, може да се свърже с фондацията и от там ще му кажат какви са условията. Може да се вземе обучено куче, но може и да се вземе кученце, чието обучение ще премине в дома на бъдещия му собственик и ще идва на училище във фондацията. Не се спазва линейния ред при подаване на документи на куче и получаване на такова, защото се прави психологичен профил и на човека, който ще получи куче и се преценява дали кучето и човека са подходящи един за друг.

Още за кучетата-асистенти - чуйте в интервюто на Катя Василева с Явор Крумов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51