Тази година за наградите са кандидатствали точно 199 проекта, от които са били номинирани по 5 във всяка от петте категории. Церемонията по връчването се състоя в голямата зала на най-големия конгресен център в Брюксел (The Square) и беше много бляскава. Единственият номиниран проект с българско участие беше в категорията „изгражданe на градове, устойчиви на климатичните промени“. Там той не спечели, но затова пък получи наградата на публиката (People’s Choice Award), събирайки най-много точки от гласувалите 254 хиляди (!!!!) европейци. Проектът се нарича CityWalk, съвместен е между 8 държави (Австрия, България, Хърватска, Чехия, Словакия, Словения и Румъния, като българският регион в случая е Североизточен, а конкретен партньор от наша страна е община Варна.
Идеята на CityWalk е да направи градовете по-приятни и подканващи за ходене пеша (и, въпреки заглавието, за каране на колела), на английски думата е walkable, което пък води до по-чист въздух, добавена социална стойност и по-добра физическа форма на гражданите. Модерно презентиран (една от снимките, представящи проекта, беше заснета с участниците от различните държави, които пресичат улица по пешеходна пътека – точно както онази прочута снимка на четиримата от "Бийтълс" на Аби Роуд, реализиран от млади хора (водеща държава тук е Унгария), много присъстващ в социалните мрежи, неслучайно именно този проект бе предпочетен от публиката. Финансиран е по програмата Interreg TN-Danube със средства от Европейския фонд за регионално развитие с 1 895 151 евро, той е стартирал през 2016 и е приключен преди 3 месеца.
Иначе петте отличени проекти в отделните категории са изключително впечатляващи. Два от тях са дело само на една държава - единият е полски, нарича се Good Support и събира (чрез специално разработено приложение и много обучения) самотни възрастни хора или хора с увреждания и такива, които искат да са им от помощ, дали под формата на разходка, рехабилитация или общуване; другият проект, реализиран от една държава идва от Великобритания, нарича се CobBauge и съчетава древния метод на строеж на жилища от кал и слама, но претворен с най-съвременните достижения, които се трансферират като знание и в съседна Франция.
Останалите проекти са плод на съвместните усилия на няколко от старите държави-членки като Белгия, Холандия, Германия, Франция, Люксембург и са свързани с изграждане на клетки за захранване със зелена енергия по границите на споменатите държави, или с намаляване на разходите на домакинствата в по-бедните райони чрез изпращане на специалисти, които помагат на място за по-голяма ефективност. Тази година на Regio Stars имаше и една отделна категория (тема на годината) за иновативен проект в сферата на здравеопазването. Тук беспорен победител стана белгийският иновативен хъб Orsi Academy с 24 най-модерни оборудвани лаборатории за роботизирана и максимално неинвазивна хирургия, в които непрестанно текат обучения на лекати от целия Европейски съюз. Това е и проектът с най-високо финансиране от европейските фондове (близо 5 милиона евро).
Наградите във всяка от категориите (освен в тази на публиката) се определяше от отделно тричленно жури, съставено от професори от престижни европейски университети. За съжаление, и тази година сред тях нямаше представител на българските академични среди.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..