Тази година за наградите са кандидатствали точно 199 проекта, от които са били номинирани по 5 във всяка от петте категории. Церемонията по връчването се състоя в голямата зала на най-големия конгресен център в Брюксел (The Square) и беше много бляскава. Единственият номиниран проект с българско участие беше в категорията „изгражданe на градове, устойчиви на климатичните промени“. Там той не спечели, но затова пък получи наградата на публиката (People’s Choice Award), събирайки най-много точки от гласувалите 254 хиляди (!!!!) европейци. Проектът се нарича CityWalk, съвместен е между 8 държави (Австрия, България, Хърватска, Чехия, Словакия, Словения и Румъния, като българският регион в случая е Североизточен, а конкретен партньор от наша страна е община Варна.
Идеята на CityWalk е да направи градовете по-приятни и подканващи за ходене пеша (и, въпреки заглавието, за каране на колела), на английски думата е walkable, което пък води до по-чист въздух, добавена социална стойност и по-добра физическа форма на гражданите. Модерно презентиран (една от снимките, представящи проекта, беше заснета с участниците от различните държави, които пресичат улица по пешеходна пътека – точно както онази прочута снимка на четиримата от "Бийтълс" на Аби Роуд, реализиран от млади хора (водеща държава тук е Унгария), много присъстващ в социалните мрежи, неслучайно именно този проект бе предпочетен от публиката. Финансиран е по програмата Interreg TN-Danube със средства от Европейския фонд за регионално развитие с 1 895 151 евро, той е стартирал през 2016 и е приключен преди 3 месеца.
Иначе петте отличени проекти в отделните категории са изключително впечатляващи. Два от тях са дело само на една държава - единият е полски, нарича се Good Support и събира (чрез специално разработено приложение и много обучения) самотни възрастни хора или хора с увреждания и такива, които искат да са им от помощ, дали под формата на разходка, рехабилитация или общуване; другият проект, реализиран от една държава идва от Великобритания, нарича се CobBauge и съчетава древния метод на строеж на жилища от кал и слама, но претворен с най-съвременните достижения, които се трансферират като знание и в съседна Франция.
Останалите проекти са плод на съвместните усилия на няколко от старите държави-членки като Белгия, Холандия, Германия, Франция, Люксембург и са свързани с изграждане на клетки за захранване със зелена енергия по границите на споменатите държави, или с намаляване на разходите на домакинствата в по-бедните райони чрез изпращане на специалисти, които помагат на място за по-голяма ефективност. Тази година на Regio Stars имаше и една отделна категория (тема на годината) за иновативен проект в сферата на здравеопазването. Тук беспорен победител стана белгийският иновативен хъб Orsi Academy с 24 най-модерни оборудвани лаборатории за роботизирана и максимално неинвазивна хирургия, в които непрестанно текат обучения на лекати от целия Европейски съюз. Това е и проектът с най-високо финансиране от европейските фондове (близо 5 милиона евро).
Наградите във всяка от категориите (освен в тази на публиката) се определяше от отделно тричленно жури, съставено от професори от престижни европейски университети. За съжаление, и тази година сред тях нямаше представител на българските академични среди.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..