Тази година за наградите са кандидатствали точно 199 проекта, от които са били номинирани по 5 във всяка от петте категории. Церемонията по връчването се състоя в голямата зала на най-големия конгресен център в Брюксел (The Square) и беше много бляскава. Единственият номиниран проект с българско участие беше в категорията „изгражданe на градове, устойчиви на климатичните промени“. Там той не спечели, но затова пък получи наградата на публиката (People’s Choice Award), събирайки най-много точки от гласувалите 254 хиляди (!!!!) европейци. Проектът се нарича CityWalk, съвместен е между 8 държави (Австрия, България, Хърватска, Чехия, Словакия, Словения и Румъния, като българският регион в случая е Североизточен, а конкретен партньор от наша страна е община Варна.
Идеята на CityWalk е да направи градовете по-приятни и подканващи за ходене пеша (и, въпреки заглавието, за каране на колела), на английски думата е walkable, което пък води до по-чист въздух, добавена социална стойност и по-добра физическа форма на гражданите. Модерно презентиран (една от снимките, представящи проекта, беше заснета с участниците от различните държави, които пресичат улица по пешеходна пътека – точно както онази прочута снимка на четиримата от "Бийтълс" на Аби Роуд, реализиран от млади хора (водеща държава тук е Унгария), много присъстващ в социалните мрежи, неслучайно именно този проект бе предпочетен от публиката. Финансиран е по програмата Interreg TN-Danube със средства от Европейския фонд за регионално развитие с 1 895 151 евро, той е стартирал през 2016 и е приключен преди 3 месеца.
Иначе петте отличени проекти в отделните категории са изключително впечатляващи. Два от тях са дело само на една държава - единият е полски, нарича се Good Support и събира (чрез специално разработено приложение и много обучения) самотни възрастни хора или хора с увреждания и такива, които искат да са им от помощ, дали под формата на разходка, рехабилитация или общуване; другият проект, реализиран от една държава идва от Великобритания, нарича се CobBauge и съчетава древния метод на строеж на жилища от кал и слама, но претворен с най-съвременните достижения, които се трансферират като знание и в съседна Франция.
Останалите проекти са плод на съвместните усилия на няколко от старите държави-членки като Белгия, Холандия, Германия, Франция, Люксембург и са свързани с изграждане на клетки за захранване със зелена енергия по границите на споменатите държави, или с намаляване на разходите на домакинствата в по-бедните райони чрез изпращане на специалисти, които помагат на място за по-голяма ефективност. Тази година на Regio Stars имаше и една отделна категория (тема на годината) за иновативен проект в сферата на здравеопазването. Тук беспорен победител стана белгийският иновативен хъб Orsi Academy с 24 най-модерни оборудвани лаборатории за роботизирана и максимално неинвазивна хирургия, в които непрестанно текат обучения на лекати от целия Европейски съюз. Това е и проектът с най-високо финансиране от европейските фондове (близо 5 милиона евро).
Наградите във всяка от категориите (освен в тази на публиката) се определяше от отделно тричленно жури, съставено от професори от престижни европейски университети. За съжаление, и тази година сред тях нямаше представител на българските академични среди.
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..