В днешно време много хора се стремят да преодолеят стреса и да подобрят своето здраве. Други искат да направят личностна промяна или да преодолеят вредни начини. Затова и има различни видове йога, различни клонове и техники за всеки. Хата йога е един от класическите клонове. Тя е насочена предимно към физиката и помага за подобряване на здравето. В нея се включват различни пози и дихателни практики. Раджа йога е клон, който се занимава с управлението на ума. В нея се прилагат медидативни практики. Хатха йога е тази, която помага за пречистване на емоциите.
В модерния свят йога претърпява различни модификации, така че да бъде приложима според потребностите на хората. Има и такава за децата, при която заниманията протичат като приказка, всяка поза си има своето име и заниманието се превръща в игра.
Физическото измерение на йога е едва първата стъпка. Основно се обръща внимание в началото на подобряването на здравето и външния вид. Има и изключително лесни техники, наподобяващи масаж, които обаче допринасят много за релаксацията. В следващия етап идва пътуването навътре - от физическото тяло към другите тела, така че човек да стигне до своя дух и до получи единението между духа, тялото и ума, обясни Атанасова:
Физическата част е едва 10 процента от йога. Далеч по-сложно е да се постигне балансирането на ума, а контролът върху емоциите вече е "висш пилотаж". През всички тези етапи е необходимо да се премине, за да се стигне до "тялото на щастието". Не е достатъчно да търсим щастието само във външните фактори, защото те създават временно щастие. Когато открием щастието във себе си, не сме зависими вече от никакви външни фактори.
Татяна Атанасова разказа и за една много добра техника в йога за релаксация, която поддържа ума в състояние между будност и заспалост. При нея излизат различни впечатления, подобно на тези при сънищата, с тази разлика, че човек може да ги обработи в този момент. Чрез тази техника може да се учат и чужди езици.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..