Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психотерапевтът Детелина Стаменова:

Емоциите ни управляват храненето дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” се фокусираме върху темата за зависимостите в днешно време - от какво и от кого сме зависими, защо имаме нужда от тези заместители.
Всеки от нас има сложни взаимоотношения с храната. Кога обаче те се израждат и се превръщат в болестни състояния, обяснява психотерапевката Детелина Стаменова, която е специализирала в хранителните разстройства.

В недоверието към себе си, когато едно момиче с чуди дали изобщо може да се справи с хранителните проблеми, психоложката вижда други проблеми, които са случвали в живота им.

“Хранителните разстройства са един много специфичен тип болести, които са доста нарастващи във времето, като особеното е, че не нараства фонът на хората, болни от класическите заболявания, каквито са анорексията и булимията, а много по-растящият процент е на тези от типа “неустановени”, т.е. не могат да влязат в нито една от класификациите, но съдържат парчета от нея.

“Емоциите ни управляват храненето, дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни”, казва тя.

Генеалогията на доброто хранене и на проблемите, ако се развият такива по-късно в живота, е комплексна. В началото е връзката с майката и семейството, смята психоложката, а по-късно - развитието, срещите с учителите, конфликтите със съучениците - това са все етапи, през които се преминава и всеки един от тях може да отключи хранителни проблеми.

Един от големите фактори в момента, който генерира такива “неустановени” хранителни проблеми, е болното общество, в което живеем, и в което как изглеждаш е по-важно от това кой си.

Кога може да се каже, че имаме проблем с храненето

Има два момента. Единият е вътрешен - това е моментът, когато установим, че прекарваме по-голямата част от времето си, мислейки за храна, за това какво може да се яде и какво не и това пречи да се наслаждаваме на живота и да изразяваме себе си.

Всяко едно от хранителните разстройства носи риск от развитие на болести, които могат да бъдат сърдечно-съдови или свързани с ендокринната система, може да се развие остеопороза или пък проблеми, свързани със стомашно-чревното здраве.

В момента затлъстяването е глобален проблем, който води до съпътстващи болести които увреждат трудоспособността, затова когато казваме, че трябва да имаме различни като размер тела, трябва да знаем, че тези тела трябва да бъдат здрави.

Досега няма държава, която да е обърнала процеса на напълняване, защото съставките в храната вече са напълно различни от тези в миналото и ние не знаем как те влияят. Въпросът е, че всеки трябва да си обърне внимание и да подходи внимателно към храненето си. “Проява на отговорност е да вземаш решения, които може в момента да не са ти много приятни, но в дългосрочен план ще имат ефект”.

Важно е човек да се храни балансирано, и да не гладува, защото гладът означава едно бъдещо преяждане и напълняване.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02