Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психотерапевтът Детелина Стаменова:

Емоциите ни управляват храненето дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни

Тази седмица в предаването “Радиоприемница” се фокусираме върху темата за зависимостите в днешно време - от какво и от кого сме зависими, защо имаме нужда от тези заместители.
Всеки от нас има сложни взаимоотношения с храната. Кога обаче те се израждат и се превръщат в болестни състояния, обяснява психотерапевката Детелина Стаменова, която е специализирала в хранителните разстройства.

В недоверието към себе си, когато едно момиче с чуди дали изобщо може да се справи с хранителните проблеми, психоложката вижда други проблеми, които са случвали в живота им.

“Хранителните разстройства са един много специфичен тип болести, които са доста нарастващи във времето, като особеното е, че не нараства фонът на хората, болни от класическите заболявания, каквито са анорексията и булимията, а много по-растящият процент е на тези от типа “неустановени”, т.е. не могат да влязат в нито една от класификациите, но съдържат парчета от нея.

“Емоциите ни управляват храненето, дотолкова, доколкото храненето управлява живота ни”, казва тя.

Генеалогията на доброто хранене и на проблемите, ако се развият такива по-късно в живота, е комплексна. В началото е връзката с майката и семейството, смята психоложката, а по-късно - развитието, срещите с учителите, конфликтите със съучениците - това са все етапи, през които се преминава и всеки един от тях може да отключи хранителни проблеми.

Един от големите фактори в момента, който генерира такива “неустановени” хранителни проблеми, е болното общество, в което живеем, и в което как изглеждаш е по-важно от това кой си.

Кога може да се каже, че имаме проблем с храненето

Има два момента. Единият е вътрешен - това е моментът, когато установим, че прекарваме по-голямата част от времето си, мислейки за храна, за това какво може да се яде и какво не и това пречи да се наслаждаваме на живота и да изразяваме себе си.

Всяко едно от хранителните разстройства носи риск от развитие на болести, които могат да бъдат сърдечно-съдови или свързани с ендокринната система, може да се развие остеопороза или пък проблеми, свързани със стомашно-чревното здраве.

В момента затлъстяването е глобален проблем, който води до съпътстващи болести които увреждат трудоспособността, затова когато казваме, че трябва да имаме различни като размер тела, трябва да знаем, че тези тела трябва да бъдат здрави.

Досега няма държава, която да е обърнала процеса на напълняване, защото съставките в храната вече са напълно различни от тези в миналото и ние не знаем как те влияят. Въпросът е, че всеки трябва да си обърне внимание и да подходи внимателно към храненето си. “Проява на отговорност е да вземаш решения, които може в момента да не са ти много приятни, но в дългосрочен план ще имат ефект”.

Важно е човек да се храни балансирано, и да не гладува, защото гладът означава едно бъдещо преяждане и напълняване.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56