Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Графоманията като зависимост

Силвия Чолева
Темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица са зависимостите, които ни заобикалят. Какво ни кара да изграждаме подобен род отношения? Днес фокусът е върху една по-особена зависимост - графоманията, за която има какво да каже като поет, писател, журналист, а отскоро и като издател Силвия Чолева, журналист в програма “Христо Ботев” на Българското национално радио.

Какво превръща в графоман един пишещ човек? Ясно е, че това не може да бъде само количеството, защото има добри писатели, които са много активни и издават често нови книги. Въпросът е какво е качеството на написаното. Като издател, Силвия Чолева коментира, че вече понятието “ръкопис” не съществува. При нея просто отиват хора с “готова” книга и искат цена за издаването ѝ:

"В днешно време границите на стойностите са така размити, че голяма част от хората се подлъгват, че това, което пишат и публикуват във Фейсбук или раздават на приятели да прочетат, е стойностно. Получава се така, че писането е много лесно и написаното черно на бяло, вече се е превърнало в литературно произведение. Тук е големият въпрос”.

Според Силвия Чолева липсва рефлексия към собственото писане, която идва от липсата на граница на това, което е стойностно като текст. Освен това има и лесен достъп до издателства, които могат да бълват много книги. “Около тази леснина никой не се замисля за стойността, за същността на това, което се пише и там е графоманът. Той няма съзнание за това, което е написал”.

У нас експертното мнение изобщо не се оценява, напротив то се игнорира и с експерта се подиграват. Това също е причина за увеличаващата се графомания.

Графоманията става опасна, когато пишещият има зад себе си рекламна машина, която е решила, че точно определен пищещ ще бъдеш промотиран и това се случва с книгите на автори като Мария Лалева, която за Чолева е чиста графомания, както и “Стопанката на Господ” на Розмари де Мео, която освен това е и кражба на чужди текстове.

“Това дори не е масова литература, това е най-опасният вид графомания, защото е лесносмилаем и създава страхове и душевен дискомфорт, което е обратното на всяка друга литература”, казва Чолева.

“Хората се дразнят, когато кажеш истината. Освен че им разваляш бизнеса, защото това е бизнес в лошия смисъл на думата с лъжи, наивността на хората и липсата на критерии”, допълва тя.

Според издателката за графоманията влияние оказва и фактът, че вече е много по-лесен процесът на издаване на книги, а за големите издателства не е и толкова разходоемко.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязаха 120-годишнината на музейното дело в Етрополе

С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..

публикувано на 12.12.24 в 18:47

"Форум", 12.12.24: Не всеки контрол трябва да отпадне

Тазседмичните участници във "Форум" се спряха и дискутираха по горещата новина Шенген вдига бариерите и пред българи и румънци. За къде пътуваме? Какви са пътищата ни до съседните страни? Колко десетилетия ще строим магистрали? както и по не по-малко важните теми: Какво правим през/със свободното време на децата ? Защо (освен..

публикувано на 12.12.24 в 18:10

Калки и Мартина във вихъра на музикална Коледа

На 15 декември, от 12.00 часа, в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се състои концерт-матине на Панчо Владигеров-внук и Kalki's family. Коцето Калки и съпругата му, пианистката Мартина Табакова, гостуваха в "Радиокафе“, за да споделят за проектите си. "Тази година беше доста наситена със събития, посветени на..

публикувано на 12.12.24 в 17:15

За 4 г. онлайн пазарът у нас се е удвоил, през 2024-та надхвърли 2,3 млрд. евро

През 2024 г. онлайн търговията у нас бележи ръст от 20% и надхвърля 2,3 милиарда евро . За период от 4 години - от 2020 до 2023-та, обемът на пазара е удвоен . В кампанията "Черен петък" през ноември са извършени покупки за 500 млн. лв . Триста милиона от тях са платени само за три дни (15-17 ноември). Това съобщи пред БНР-Радио..

публикувано на 12.12.24 в 16:40

Община Челопеч посреща Коледа с нов електромобил, светеща елха и тържества

Дни преди Коледно-новогодишните празници, от община Челопеч са зарадваха на  своеобразен подарък - чисто нов електромобил по проект на Националния доверителен еко фонд. Електрическия автомобил ще се използва за следните дейности: Разнасяне на храни, материали и извършване на услуги за хора в затруднено материално положение;..

публикувано на 12.12.24 в 16:25

Велоалеите в София на фокус в новосъздадената работна група към Транспортната комисия в СОС

Велосипедна работната група е създадена към Транспортната комисия в Столичния общински съвет през изминалото лято. Тя играе координационна роля между различните дирекции в Столичната община и велосипедната общност, каза пред Радио София Радостина Петрова - експерт към Транспортната комисия. "Говорим си за проектната готовност на нещата, които..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Зимните ни курорти очакват силен сезон, връщането на ДДС ще се отрази на цените

Ски легендите Михаел Валхофер и Марк Жирардели идват за откриването на сезона в Банско на 14 декември , съобщи пред БНР-Радио София Иван Обрейков – маркетинг директор на концесионера на ски зоната в курорта. В програмата тази събота е предвиден и концерт на Дара. Хубавата снежна покривка отвори ски зоната още в началото на декември...

публикувано на 12.12.24 в 15:17