Първият ни гост и сексологът д-р Тодор Еров.
Сексът е една необходимост, част е от нашето съществуване, той е в основата на доброто физическо и психическо здраве, източник е на радости и удоволствие – започна позитивно д-р Еров. – За съжаление има и доста нарушения, отклонения. Сред тях е и проявата на сексуална пристрастеност.
Специалистът обърна внимание, че трябва да се разграничава нормалното поведение, сексуална пристрастеност, както и хиперсексуалността. Човек може да има повишена потребност да мисли и да прави секс, но това не значи, че е пристрастéн. И още нещо характерно – той по никакъв начин не наврежда на околните.
Пристрастеността, както всяка друга зависимост, води до нарушение на личността и последиците са негативни. В такъв случай човек губи способността на контрол, той е обсебен от мисли, фантазии и желания. Стига се до увреждане на интимните отношения с партньора, нарушава се на социалния и трудовия живот. Ако тези последици не са налице, сексуалното поведение на човека е нормално.
В сексът всичко е разрешено, стига да не вреди на околните, отбеляза още д-р Еров.
Става въпрос за психическо отклонение, свързано със сексуалното поведение. В Международната класификация на болестите няма такова заболяване, но съществува като разстройство. Причините са много и са комплексни. Често те се дължат на емоционално нараняване в детството или психично разстройство, а може и да са органични.
Подходът при установяване на отклонението зависи от причината. За лечението са необходими психолог, сексолог, както и специалисти по съответното заболяване, което може да е причинител. Особено важна е подкрепата от близките хора на зависимия.
Д-р Тодор Еров смята, че още доста време трябва да мине, за да въведем в България адекватно сексуално образование. В Швеция например то се осъществява от 7-годишна възраст.
За попадане на правилния партньор е необходим не само късмет, но и информация, познания, умения, старание, постоянство и може би на първо място тръпка...
Чуйте целия разговор с д-р Тодор Еров.Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..