След като цяла седмица в Радиоприемницата говорихме за зависимостите и се убедихме всички дружно колко сме зависими от всичко, реших днес да ви споделя, драги мои, една история за касичка прасе.
Понеже ще трябва по трудния начин да се научим как да губим неща.
Та, започвам. Касичката прасе се казваше Спестомира и била най-спестовна и работлива.
Ходила на работа всеки ден Спестомира и бачкала здраво, за съжаление без да знае, че не притежавала дъно и съответно всички парички, които влизали през процепа на гръбчето ѝ, изпадали някъде по пътя.
Но Спести не спирала да бачка, толкова усърдно го правила, че порцелановата ѝ повърхност започнала да се напуква. Тя пак не разбрала, а си ходила на работа и си свирукала, пардон погрухвала.
Майка ѝ, която била касичка крава, искала първоначално да я кръсти Спасимира, но впоследствие решила, че Пестенето е по-добро от Спасението. Второто изобщо не е ясно като резултат. Да те спасят от какво, кого, ти ли пък нещо спасяваш… Всичко изброено крие рискове и лишения.
Виж, пестенето е друга работа, ясно е, трупаш си монетките и после броиш.
Да, да, ама Спести хем работила, хем нямала, ама тя си ходила, защото работата я очаквала, запълвала ѝ времето и давала усещане за дълг.
Спести била щастлива от този факт и изобщо не ѝ пукало, че явно не можела да натрупа богатство. Накрая си решила, че стига да има малко хляб и сирене за вечеря, пак е добре и няма да умре от глад.
Лошото било, че Спести била обградена отвсякъде от чукове. Всички чукове непрестанно си търсили причини, за да вземат и малкото, което се опитва да спести Спести – за сметки, за дрехи, защото макар и касичка прасе, Спести не може да ходи гола, тя не била такава касичка. Най-големите чукове били колегите ѝ. Освен че били напълно неспособни да спестяват за себе си, те измисляли всевъзможни начини да я тормозят - купували си най-скъпите телефони, ходили на почивка, ядели всевъзможни неща, различни от хляб и сирене, за да я дразнят.
Сега ще попитате каква е поуката от тази така глупава касичка прасе. Не знам с точност, драги мои, но станало ясно, че чуковете в един момент просто за забавление, решили да пръснат порцелановото ѝ телце. Защо? Защото животът е несправедлив и винаги има тотално прецакани, които са били готови на тъпи саможертви.
Само че, ако се върнем към началото, те винаги правят своя избор сами… Никой не караше Спестимира да „пести“ и съответно да пропилее живота си. Така че си живейте прасешкия или какъвто и да е било живот – автентично!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..