Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страница 33

Дневникът на една софиянка: История за една прасе-касичка

След като цяла седмица в Радиоприемницата говорихме за зависимостите и се убедихме всички дружно колко сме зависими от всичко, реших днес да ви споделя, драги мои, една история за касичка прасе.

Понеже ще трябва по трудния начин да се научим как да губим неща.

Та, започвам. Касичката прасе се казваше Спестомира и била най-спестовна и работлива.
Ходила на работа всеки ден Спестомира и бачкала здраво, за съжаление без да знае, че не притежавала дъно и съответно всички парички, които влизали през процепа на гръбчето ѝ, изпадали някъде по пътя.

Но Спести не спирала да бачка, толкова усърдно го правила, че порцелановата ѝ повърхност започнала да се напуква. Тя пак не разбрала, а си ходила на работа и си свирукала, пардон погрухвала.

Майка ѝ, която била касичка крава, искала първоначално да я кръсти Спасимира, но впоследствие решила, че Пестенето е по-добро от Спасението. Второто изобщо не е ясно като резултат. Да те спасят от какво, кого, ти ли пък нещо спасяваш… Всичко изброено крие рискове и лишения.

Виж, пестенето е друга работа, ясно е, трупаш си монетките и после броиш.

Да, да, ама Спести хем работила, хем нямала, ама тя си ходила, защото работата я очаквала, запълвала ѝ времето и давала усещане за дълг.

Спести била щастлива от този факт и изобщо не ѝ пукало, че явно не можела да натрупа богатство. Накрая си решила, че стига да има малко хляб и сирене за вечеря, пак е добре и няма да умре от глад.

Лошото било, че Спести била обградена отвсякъде от чукове. Всички чукове непрестанно си търсили причини, за да вземат и малкото, което се опитва да спести Спести – за сметки, за дрехи, защото макар и касичка прасе, Спести не може да ходи гола, тя не била такава касичка. Най-големите чукове били колегите ѝ. Освен че били напълно неспособни да спестяват за себе си, те измисляли всевъзможни начини да я тормозят - купували си най-скъпите телефони, ходили на почивка, ядели всевъзможни неща, различни от хляб и сирене, за да я дразнят.

Сега ще попитате каква е поуката от тази така глупава касичка прасе. Не знам с точност, драги мои, но станало ясно, че чуковете в един момент просто за забавление, решили да пръснат порцелановото ѝ телце. Защо? Защото животът е несправедлив и винаги има тотално прецакани, които са били готови на тъпи саможертви.

Само че, ако се върнем към началото, те винаги правят своя избор сами… Никой не караше Спестимира да „пести“ и съответно да пропилее живота си. Така че си живейте прасешкия или какъвто и да е било живот – автентично!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02