Списъкът с общински съветници, които влизат в надпреварата за следващия местен парламент, са 1014. Столичният общински съвет е органът на местното самоуправление на територията на Столичната община. Той е колективно действащ орган с обща компетентност.
“Изборите в Столичната община се очертават като най-тежки, тъй като в София се провежда три, а на места и четири вида избор”, обясни председателят на Столичната общинска избирателна комисия Полина Витанова.
От всички 1014 кандидати за местния парламент ще влязат само 61 общински съветници. Част от правомощията на Общинския съвет са да определя политиката за изграждане и развитие на общината, избира и освобождава председателя на съвета и кметовете на райони, приема годишния бюджет на общината, определя размера на местните такси, приема решения за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество и определя конкретните правомощия на кмета на Столичната община, кметовете на районите и кметствата.
Очакванията са през този мандат Общинският съвет да няма мнозинство. Вероятно в оспорваните избори тази есен в новия общински съвет ще влязат между седем и девет групи, което за София е обичайно. Очаква се надпреварата да спечелят и двама независими съветници. Всички 1014 кандидати за общински съветници са разпределени в 34 позиции в бюлетината, като тук влизат и независимите кандидати.
В бюлетината има и опция "Не подкрепям никого". Експертите са категорични, че на тези избори разместването на листите в София ще е по-трудно, тъй като са необходими 7% от подкрепящите листата да гласуват за конкретния кандидат. Само тогава преференцията за него ще е валидна.
Заседанията на съвета са два пъти седмично - всеки втори и четвърти четвъртък на месеца, като всеки съветник може да участва в максимум две комисии.
Да приеме бюджета на Столичната община за следващата година ще е най-важната задача пред новите съветници. В следващия мандат на Столичния общински съвет ще залегне и изменението на Общия устройствен план на София.Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..