Решихме, че искаме да дадем своя позитивен принос за образованието в България, като покажем, че то може да бъде извадено от формалната рамка, която понякога за гимназистите е по-натоварваща, тежка и те имат нужда от нещо различно. Неформалното образование за нас е инструмент, който може да вдъхновява младите хора и те да променят нашия град към по-добро.
Миналата година Димитър организира инициатива, в която участват осем гимназисти от различни столични училища. Учениците са от 10-и и 11-и клас и не се познават преди участието в проекта да ги обедини. Заедно преминават през обучение и се превръщат в екип. Той разказва на децата, а и не само на тях за от древната, следосвобожденската и най-новата история на София и България. Припомня миналото ни, гради бъдещето. Освен обучител е и гид, който ежедневно споделя историята, магията и любовта на София с гостите на града. Част е от Free Sofia Tour.
Димитър е от хората, които харесват града, в който живеят. Не го харесва пасивно, а работи върху това, освен той самият да се чувства добре, и останалите около него също да са доволни от заобикалящата ги среда. Именно за това инвестира голям процент от времето в децата.
Отношението на децата към заобикалящия ни свят зависи от възприятието на възрастните. Ентусиазмът, с който живее и действа Димитър, ги вдъхновява да бъдат активни, с ясна гражданско позиция и ясно изразени цели. Въодушевлението на децата го амбицира да се труди още по-старателно и да продължава да лекува болната ни образователна система. Смисълът е в това да зареждаш още и още млади хора, за да може един ден да живееш спокойно, сигурно защото ще има кой да се погрижи за теб. Така разсъждава Димитър - един млад човек с отношение и вяра в настоящето...
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..