Празникът се чества основно сред българите в Украйна и Молдова, а от няколко години на тази дата се организират прояви и у нас.
Запознаваме ви с един от тези българи – Олег Косих.
През 90-те години той завършва журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това - Академията за икономически знания в Кишинев. Работи като продуцент на новини в молдовската Prime TV. Преди две години основава фондацията "Български дух", работи по проект на паметник на бесарабските българи, загинали през Първата световна война, а тази година за втори път издаде алманах - „Бесарабски гердан“ (с подзаглавие "Колоритен буджак"), с литературни опити и произведения на над 50 българи, живеещи в различни страни и пищещи на различни езици - на български, руски, румънски и гагаузки.
С тази своя обществената дейност се опитвам с добро да върна доброто на хората, които не са ме познавали, но са платили образованието ми във Факултета по журналистика и масови комуникации - отбеляза пред Радио София Олог Косих. Той е въвел едно правило за фондацията, "за да ни дисциплинира" - всеки месец да се прави нещо конкретно.
Литературният алманах е издаден с дарения на различни хора, без помощ от институции или местни власти. И ще стане традиция, убеден и Косих.
Вдъхнови ме историята, българското Възраждане. Тогава така са изградени църкви и училища. С какво се отличаваме от хората през ХІХ век, които даже са живели в по-тежки условия?
Смятам, че мечтите на хората трябва да се реализират. Не всички хора имат възможност и аз помагам, доколкото мога, казва Косих. И допълва: Човек трябва да си напълня живота със смислени неща.
Чуйте разговора с Олег Косих в звуковия файл.
По случай Деня на бесарабските българи тази вечер ще има празничен концерт със специалното участие на Илия Луков. Сценарият е дело на поетесата Таня Танасова-Тодорова, която присъства в алманаха, за който чухте в разговора.
Концертът ще се проведе от 18:30 часа в камерната зала на Читалище „Славянска беседа“ на ул. „ Г. С. Раковски“ 127.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..