Празникът се чества основно сред българите в Украйна и Молдова, а от няколко години на тази дата се организират прояви и у нас.
Запознаваме ви с един от тези българи – Олег Косих.
През 90-те години той завършва журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а след това - Академията за икономически знания в Кишинев. Работи като продуцент на новини в молдовската Prime TV. Преди две години основава фондацията "Български дух", работи по проект на паметник на бесарабските българи, загинали през Първата световна война, а тази година за втори път издаде алманах - „Бесарабски гердан“ (с подзаглавие "Колоритен буджак"), с литературни опити и произведения на над 50 българи, живеещи в различни страни и пищещи на различни езици - на български, руски, румънски и гагаузки.
С тази своя обществената дейност се опитвам с добро да върна доброто на хората, които не са ме познавали, но са платили образованието ми във Факултета по журналистика и масови комуникации - отбеляза пред Радио София Олог Косих. Той е въвел едно правило за фондацията, "за да ни дисциплинира" - всеки месец да се прави нещо конкретно.
Литературният алманах е издаден с дарения на различни хора, без помощ от институции или местни власти. И ще стане традиция, убеден и Косих.
Вдъхнови ме историята, българското Възраждане. Тогава така са изградени църкви и училища. С какво се отличаваме от хората през ХІХ век, които даже са живели в по-тежки условия?
Смятам, че мечтите на хората трябва да се реализират. Не всички хора имат възможност и аз помагам, доколкото мога, казва Косих. И допълва: Човек трябва да си напълня живота със смислени неща.
Чуйте разговора с Олег Косих в звуковия файл.
По случай Деня на бесарабските българи тази вечер ще има празничен концерт със специалното участие на Илия Луков. Сценарият е дело на поетесата Таня Танасова-Тодорова, която присъства в алманаха, за който чухте в разговора.
Концертът ще се проведе от 18:30 часа в камерната зала на Читалище „Славянска беседа“ на ул. „ Г. С. Раковски“ 127.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...