Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България.
За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели Керемедчиева, която смята образованието за своя кауза и е сред основателите на “Общност за демократично образование“.
Какво се разбира под понятието “човеколюбиво образование“?
“То е по-познато като хуманно образование, хуманистични направления, но ние искахме да наблегнем точно на тези две думи – човекът и любовта към човека, защото думата “хуманно“, за нас, като българи не ги съдържа непременно. В подход и процес на образование, трябва да има осъзнаване, че говорим за хора, те имат своите интереси и функционират по определен начин, който е доказан“, уточни Керемедчиева.
Доказано е, че човек не учи под стрес, както има и много фактори, които са вредни за процеса на ученето, но продължаваме да ги прилагаме, съзнателно или не, защото си мислим, че така се прави, отбеляза тя.
Как (не)възможното образование стана възможно?
“Когато стартирахме фестивала, започнахме основно с документални филми за образование, а от това, което виждахме в тях се вълнувахме много и го разказвахме на различни хора, които срещахме – родители и учители най-вече. Масовата реакция беше – това е много хубаво, но не е възможно, особено в България. Но днес, практиките, които показваме са напълно възможни и тук“, разкри Нели Керемедчиева.
По думите й към днешна дата в страната ни има много образователни пространства, които абсолютно практикуват човеколюбиви методи.
Според експерта, нужна е промяна в нагласите и мисленето за образование, да мислим за това как един човек реагира в образователна ситуация, кое е добре за него, кое не, какво засилва мотивацията му и какво напълно я отблъсква, ситуации, които са видими в практиката.
Оценките в цифри не предоставят информация за напредък или липса на такъв.
Ако оценката служи за това ученикът да си даде сметка докъде е стигнал и какво още има да направи, то този анализ не може да се постигне с цифри, а с обсъждане, категорична е Керемедчиева.
В цифри оценките се използват за награждаване или за наказание, но тази нагласа за наказанията и поощренията също следва да се промени.
"Доказано е, че това е вредно за хората, независимо под каква форма се прави, но го правим упорито и съществува не само в България, но и като световен феномен“, изтъкна тя.
Тази година в програмата на фестивала “Възможното образование“ са включени общо 8 събития, от които 3 прожекции на документални филми.
Фестивалът ще открие филмът "Училище за надежда“, посветен на училище "Димитър Екимов“ в с. Русаля, близо до Велико Търново, което е частно, но безплатно и в което учат деца от уязвими семейства. На 6 март, в първия фестивален ден, ще има среща-дискусия с авторите на филма и основателите на училището, разкри още Нели Керемедчиева. Фестивалът продължава до 9 март.
Още аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В " Историята оживява" говорим за хижа Камен дел и слушаме членове на Туристическо дружество "Камен дел", включително и как пеят: Петър Панков, председател на ТД Камен дел: "За 18-и път правим и маратона до Черни връх. Още преди 1934 млади боянци са решили да направят туристическо дружество, те са и членове на читалището. Още при основаването..
Малките пет кьошета: Видни политици и хора на изкуството са сред първите му знатни жители. От Стефан Стамболов и д-р Кръстев до Екатерина Каравелова и Димчо Дебелянов. Къде е бил "тихият двор с белоцветните вишни"? Каква трагедия се разиграва там и още други подробности за съдбата на мястото, последователно пивница, впоследствие - разрушена - в..
Радиоразказ в четири действия за любимите жени на Ламбо В Адресите на любовта проследяваме малка част от сложния, но изпълнен с уважение към жените емоционален живот на незабравимия Стефан Данаилов, който беше не само популярен актьор, но и хубав, земен човек. В унисон с любимия му театър, разказът е в четири действия с музика..
Театър-студио 4xC, в партньорство с "Алма Алтер", с подкрепата на Европейския Корпус за Солидарност и Софийския университет, ви кани на едно предизвикателство за духа, тялото и въображението – 24-часовия Нон-Стоп Театрален Маратон. Валерия Димитрова с подробностите: "Това е 22-о издание. 30 актьори и 70 души публика, вкл. представление, което..
Bulgaria Bird walks организират сутрешна и обедна разходки за наблюдение птици в Парка на Летище София. Поканата е от Веселина Шуманова, гид на разходката: "Това е първата инициатива за ежемесечно наблюдение в пет града в България. Паркът до Летището е идеално място за наблюдение на прелетни птици. София е една от европейските столици с огромно птиче..
Доц. д-р Калина Радева , ръководител Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ в СУ за Световния ден на водата: "Трябва желание за почистване. Ние сме на поляните зад Горубляне, на около 300 м. от Околовръстното. Вече трета година се грижим за този участък и го зарибяваме с балканска пъстърва. Днес сме от 10 до 13, когато ще дойде..
В края на настоящата седмица гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов коментираха във "Форум" следните теми: Наредби, сгради, квартали, документи и интереси на инвеститорите. "Не се мисли за хората, за бъдещето и как ще се живее." Има ли власт и право кметът на откаже проект при изрядни документи или при такива..