Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правилното говорене - основен белег за нивото на културата

Снимка: pixabay.com

Тази година катедра "Сценична реч" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" чества 70-годишен юбилей. В седмицата на правилната реч в "Радиоприемница" в студиото на Радио София гостуваха проф. Веселина Раева и доц. Валерия Кардашевска. В началото на ноември катедрата организира работни ателиета, достъпни за всички желаещи, по време на които ще бъде демонстрирана практическата работа на преподавателите.

Когато говорим за публична реч, има различни аспекти, които могат да бъдат развити. Заставането пред микрофон или аудитория, независимо колко голяма е тя, изисква сериозна практическа подготовка и именно тогава проличава нейното ниво, посочи доц. Кардашевска. И независимо от необятните възможности за комуникация, които ни предлага съвременният свят, рано или късно ние стигаме до живия контакт - разговор по телефона, разговор лице в лице и в този момент основна роля играе нашият глас. Огромен е потенциалът, който всеки един човек притежава в това отношение и колкото по-добре го усвоим и знаем как да боравим с гласа си, толкова по-големи възможности се разкриват пред нас.

По правило обръщаме голямо внимание на външния вид, облеклото, грима, но много по-рядко се замисляме за вътрешните си качества. Гласовият апарат и говорът допълват тази "красива външна опаковка" и са решаващ фактор за установяването на трайни комуникационни връзки, изтъкна проф. Раева. Същевременно  състоянието на говорната среда в обществото е незадоволително, а добрите примери много трудно се изгражда, няма и закони, които да санкционират публичните личности, които говорят необработено, диалектно или дори грозно. Все пове се налагат диалектни форми, неправилни произношения на различни звукове, грешни ударения, абсолютно неточна интонация. Тези проблеми трябва да се обсъждат много по-активно и да се търси тяхното решение.

Правилното говорене е един много сериозен, основен белег за нивото на културата на всеки човек. Ето защо трябва да внимаваме как се изразяваме, не само когато това става пред микрофона, в диспути или публични изяви. Книжовните норми, които сме учили още в училище, си остават действащи и нужни и не можем да ги "захвърлим зад гърба си" и да се кажем: "Можем и без тях". Важно е словото да е добре структурирано, добре произнесено, с подходящата сила на гласа, с подходящия тон и интонация, добави доц. Кардашевска.
Преподавателите по сценична и публична реч често са в състояние да диагностицират хората по говоренето и по гласа. Психологията на публичното говорене разкрива характера, комлексите и пристрастията на един човек. И именно гласът може да бъде "необяснимата причина" да изпитваме симпатии към някои хора и антипатии към други.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35