Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Графа: Човек не трябва да играе роли

Музикантът е привърженик на говоренето със стил и без агресия в думите

Снимка: БГНЕС
В седмицата, посветена на това защо е важно как говорим, за посланията в музиката си, както и за искреното и уважително отношение към публиката, разказва в предаването “Радиоприемница” благородникът на българската поп сцена Владимир Ампов - Графа.

“Първо, важно е да говорим, защото хората в днешно време много не говорят помежду си”, казва той и допълва, че е привърженик на хубавото говорене, което е със стил и без агресия в думите.
Според него поп музиката в световен мащаб има проблем със съдържанието и с посланията, които носи.  

Графа е и текстописец на песните си и казва, че винаги се е старал съдържанието, дори и на най-комерсиалните му хитове, да има нещо повече от хитовата ключова фраза. “Текстовете се раждат много по-трудно при мен, защото българският език е по-сложен и за пеене. Когато правиш текст за поп песен, реално не можеш да ползваш голяма част от сленговете (жаргонните думи), които например в хип-хоп музиката са позволени, но в мелодичната линия на една поп песен не отива да сложиш такава дума или израз", обясни музикантът.

Друга трудност пък е, да се подберат думи, които да не звучат банално. Това, според него, е трудно и изисква време. По тази причина е имало случаи, когато с месеци не може да завърши дадена песен, защото липсват три - четири думи, които не се появяват. Като пример той посочи песента “Фалшиви струни” от последния му албум, чийто текст четири месеца не е могъл да завърши и е имал шест варианта на припева. 

Според Графа е важно поведението на артиста не само на сцената, но и извън нея. “Би трябвало образът, който е в медийното пространство да е образът, който е истински. Човек не трябва да играе роли”. В същото време той вижда и липса на колегиална етика в музикалното съсловие, като често има хора, които се опитват да обезценят таланта и труда на другите и това го отвращава. “С езика на омразата и завистта не би трябвало да говорим, а това се случва много често”.

Влади Ампов е автор и на поетичната книга “Белезите по гърба ми”, чийто предговор е на колегата му Стефан Вълдобрев. “Това бяха отделни мисли, записани на хартия", припомня си той и си признава, че след негативни коментари, е спрял да пише, като продължава да създава единствено текстовете на песните си. Графа обясни, че първо пише мелодията и след това по мелодичната линия създава текста на песента.

За българската поп музика, певецът казва, че хубавото е, че вече има разнообразие и всеки може да направи своя избор. Той лично харесва текстовете на “Остава”, песните на Стефан Вълдобрев, на когото благородно завижда за хубавите текстове. Харесва също и текстовете на Руши Видинлиев, като той е писал музиката за две от песните му - “Хотел **” и “Бе Ге TV”.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35