Доц Сталянова коментира книгата "Силата на публичната реч", също свързана с проекта. В това издание езикът на омразата е разгледана по-скоро в местна среда, въпреки че идеята за политическа коректност е световен маркер за развитото общество. Начинът, по който разбираме какво е политически некоректната реч, много зависи от езика на държавата, културната обусловеност и т. н. Например вербална агресия бе използвана често по време на последната предизборна камппания. Повечето дебати се превръщаха в словесни дуели, нямаше противопоставяне на платформи, а слушателите и зрителите се почустваха като свидетели на своеобразен семеен скандал, отбеляза доц. Сталянова.
Друг интересен аспект е празнословието. Много често слушаме изречения със сложна структура, които са изпълнени с думи от чужд произход, но в повечето случаи в тях не се казва нищо конкретно. Затова и слушателите остават с впечатлението, че ораторът или не е много наясно с материята, или иска нещо да скрие. Това е световен феномен и дори има своят лингвистичен термин - "брюкселски новоговор".
Напоследък се наблюдава тенденция за завръщане на усилията към добро изразяване на родния език, но това не толкова лесно, тъй като навсякъде сме потопени в англоезична среда. Българските думи, които знаем още от детството си, но не ги употребяваме често, отиват в периферията на езиковото ни съзнание и трябват усилия и време, за да можем да ги извикаме отново в употреба.
Интересно е също, че голяма част от традиционните български фразеологизми като "да се оплачеш на арменския поп", "оглеждам се като обран еврейн" или "лъже като циганин", от гледна точка на политически коректното говорене, вече би трябвало да бъдат избягвани. Някои други пък съдържат политически некоректни думи, но в тях няма нищо обидно и негативно. Такъв пример е "умря циганката, която те хвалеше".
Доц. Надежда Стелянова обобщи, че най-важно за правилното говорене и писане и да се съобразяваме със ситуацията, в която се намираме. Не може да се твърди, че изисканата академична реч, колкото и да изглежда красива, е най-подходящото поведение във всяка ситуация.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..