Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечният град Истанбул

Подобно на Рим и Истанбул е наречен вечен град, заради многовековната му история. Първата известна дата от историята на града, когато се споменава за поселения там, е 659 пр. Хр., когато на азиатската страна на Босфора се появяват първите гръцки заселници от Мегара и основават колония Халкедон. Днес в съвременната част на града, това е квартал "Кадъкьой". Година след първото поселение на азиатския бряг, е създаден и града в европейската част - наречен Византион, обясни гл. ас. д-р Калина Пеева от Института за Балканистика с център по Тракология.

В продължение на шест века, градът е столица на Римската империя - император Константин Велики го избира за столица. След разделянето на империята на Източна и Западна - става столица на Византийската империя. Градът е бил превземан от латините - кръстоносците от Четвъртия кръстоносен поход, през 1204 г. Това е едно от най-разрушителните събития за града. Дотогава в църквата “Св. София” са се пазили много важни християнски реликви, сред които и много вещи на Исус Христос и голяма част от кръста, плащеницата, сандалите и др. вещи, които са били светини за християните, но са отнесени в западна Европа, голяма част от светините просто са били унищожени.

По-късно Османското нашествие е също много разрушително. Църквата “Света София” е била отново разграбена и превърната в джамия.

В Истанбул могат да се проследят белезите на различни култури и народи, които са обитавали града в течение на векове. Много интересен е гръцкият квартал “Фенер”, където и днес може да бъде разгледана Цариградската патриаршия, както и гръцката църква “Св. Георги”. Запазен е и духът на улиците такъв, какъвто е бил векове назад. В близост до гръцкия квартал се намира и еврейският квартал “Абалат”, който е основан от евреи, които са били изгонени през XV век от Испания и се заселват и там. Запазени са две синагоги.

Могат да бъдат видени и следите от генуезци, венецианци и др., както и от българските възрожденци, които обогатяват града културно и исторически и са носители на специфична архитектура.
Интересни за туристите са също и желязната църква “Св.Стефан”, както и метохът към нея, също и Екзархийският дом. Златната църква “Хора” се намира в най-западната част на стария град и също е интересна.

Какви образци на ислямското изкуство може да видите в Истанбул - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кокаляне ще има собствена детска градина

Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..

публикувано на 18.12.24 в 18:55

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига на посещение в България

На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..

публикувано на 18.12.24 в 17:33
Иван Гавалюгов

Община Ботевград отчита реализирането на редица инфраструктурни проекти

На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..

публикувано на 18.12.24 в 17:25

СОС ще разгледа план-сметката по чистотата на Столичната община за 2025 г.

Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..

публикувано на 18.12.24 в 16:57

Предстои обновяването на педиатричното отделение в МБАЛ Елин Пелин

За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин.  Благодарение на съвместните усилия..

публикувано на 18.12.24 в 16:55

Изплащаме 300 900 лева обезщетения за бавно правосъдие

Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..

публикувано на 18.12.24 в 16:20

София - град изкривява икономическите показатели на целия регион

Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..

публикувано на 18.12.24 в 15:33