Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечният град Истанбул

Подобно на Рим и Истанбул е наречен вечен град, заради многовековната му история. Първата известна дата от историята на града, когато се споменава за поселения там, е 659 пр. Хр., когато на азиатската страна на Босфора се появяват първите гръцки заселници от Мегара и основават колония Халкедон. Днес в съвременната част на града, това е квартал "Кадъкьой". Година след първото поселение на азиатския бряг, е създаден и града в европейската част - наречен Византион, обясни гл. ас. д-р Калина Пеева от Института за Балканистика с център по Тракология.

В продължение на шест века, градът е столица на Римската империя - император Константин Велики го избира за столица. След разделянето на империята на Източна и Западна - става столица на Византийската империя. Градът е бил превземан от латините - кръстоносците от Четвъртия кръстоносен поход, през 1204 г. Това е едно от най-разрушителните събития за града. Дотогава в църквата “Св. София” са се пазили много важни християнски реликви, сред които и много вещи на Исус Христос и голяма част от кръста, плащеницата, сандалите и др. вещи, които са били светини за християните, но са отнесени в западна Европа, голяма част от светините просто са били унищожени.

По-късно Османското нашествие е също много разрушително. Църквата “Света София” е била отново разграбена и превърната в джамия.

В Истанбул могат да се проследят белезите на различни култури и народи, които са обитавали града в течение на векове. Много интересен е гръцкият квартал “Фенер”, където и днес може да бъде разгледана Цариградската патриаршия, както и гръцката църква “Св. Георги”. Запазен е и духът на улиците такъв, какъвто е бил векове назад. В близост до гръцкия квартал се намира и еврейският квартал “Абалат”, който е основан от евреи, които са били изгонени през XV век от Испания и се заселват и там. Запазени са две синагоги.

Могат да бъдат видени и следите от генуезци, венецианци и др., както и от българските възрожденци, които обогатяват града културно и исторически и са носители на специфична архитектура.
Интересни за туристите са също и желязната църква “Св.Стефан”, както и метохът към нея, също и Екзархийският дом. Златната църква “Хора” се намира в най-западната част на стария град и също е интересна.

Какви образци на ислямското изкуство може да видите в Истанбул - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коалиция за климата-България: Страната ни изостава значително в екологичните политики

Превенцията и адаптацията към климатичните промени са водещи за начините, по които се справяме с тези кризи. Това отбелязаха редица организации и сдружения, обединени в Коалиция за климата - България, на пресконференция през днешния ден. Те отбелязаха, че страната ни изостава значително в екологичните политики, като са нужни спешни и решителни..

публикувано на 30.07.24 в 18:07
Пламен Димов от

Пламен Димов с обич за оперното и оперетно изкуство, с признателност към маестро Карталов

Пламен Димов е артист, занимаващ се с оперно пеене. Любовта към оперетното изкуство се заражда в ранните му години и става реалност в МДТ Велико Търново. Там стъпва плахо, с голямо страхопочитание на сцената. „Когато започнах от малки, дори неговорими роли, изпитвах ужас от това, какво ще направя на сцената. След това записах “Оперно пеене“..

публикувано на 30.07.24 в 17:18

Увеличават се измамите на потребители, търсещи краткосрочно финансиране

За увеличен брой измамени потребители, търсещи предоставяне на краткосрочно финансиране, алармират от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране. Най-често се правят опити за реклама на потребителско кредитиране в социалните мрежи, разлепване на материали по спирките и предоставяне на „хвърчащи листчета“, каза пред Радио София Николай..

публикувано на 30.07.24 в 16:38
„Съседите отгоре“ ще се играе на 5 септември

8 представления в Борисовата градина през Театралното лято

Лятото в София ще бъде театрално през август и септември. Жителите и гостите на столицата ще имат възможност да се насладят на едни от хитовите представления под открито небе в Борисовата градина. Ще можем да се насладим на 8 представления от 19 август до 15 септември . “Отчаяни съпрузи“, “Неделя сутрин“, “Съседите отгоре“,..

публикувано на 30.07.24 в 15:55
Павел Вълчев

Павел Вълчев: Политическата криза води до вътрешни катаклизми в партиите

Парламентарната група на "Има такъв народ" получи последната възможност да формира кабинет. В понеделник президентът Румен Радев връчи на формацията третия проучвателен мандат. Днес се проведе и първата от поредицата срещи, организирани от ИТН в търсене на подкрепа за съставяне на правителство с третия мандат. Тя приключи неуспешно, тъй като..

публикувано на 30.07.24 в 15:26
Фронтменът Кубрат Аргилашки

"Спални места" издаде албум с поп музика, траш метъл, хардкор... - всичко

Пънк триото "Спални места" представи новия си трети студиен албум, който излезе преди дни и носи името на групата - "Спални места". В предаването “Радиокафе“ гост беше фронтменът Кубрат Аргилашки , който ни донесе свеж полъх от фестивала "Hills of rock", където групата взе участие. "Хората се радваха, младите знаеха текстовете, пяха с нас,..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Една от снимките в изложбата

"Сънувам на български" - казват хората във фотопроекта на Михаела Аройо

Първото цялостно представяне на дългосрочния фотографски проект на Михаела Аройо, посветен на бесарабските българи в Молдова и Украйна , ще може да се види галерия "Синтезис". Изложбата "Сънувам на български" на младата документална фотографка със звукова среда от Светослав Тодоров и текст на журналиста Димитър Кенаров ще бъде открита тази..

публикувано на 30.07.24 в 11:50