Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Женският пазар - един 140-годишен символ на София

4
Снимка: Георги Нейков, БНР

Женският пазар в София е един от най-старите. Като всяко тържище, той прилича на жив организъм, който се променя и развива във времето, подвластен на свой собствен ритъм, приемащ различни форми в зависимост от хората, които се намират там в конкретния момент.

Освен хората, пазарът се състои и от сгради, улици, сергии, които са част от него и допринасят за атмосферата, която носи. Специфичността на мястото, на което е изграден, както и знаковите сгради, които го заобикалят, правят от бившия пазар "Кирков" уникално по рода си градско пространство, което привлича все повече туристи.

За историята и метаморфозите на Женския пазар, разказва Драгомир Димитров - изпълнителен директор на "Пазари Възраждане" ЕАД, под чиято опека се намира обектът. 

"Женския пазар е едно емблематично и важно място за нашия град. Пазарът е създаден преди повече от 140 години, за което има категорични данни в Музея за история на София. Пазарът е претърпял различни модификации, но е един от малкото пазари, които оцеляват през всички исторически епохи след Освобождението", обяснява Димитров.

По думите му има две теории за името на пазара - едната идва от това, че предимно жени са продавали на пазара, а втората хипотеза е, че на това място, успоредно с пазара, са се предлагали жени и момичета за слугини в големия град.

Какво е мястото на една галерия сред плодовете и зеленчуците, как културният живот на столицата се помещава там и в каква посока ще се развива в бъдеще това градско място, чуйте в звуковия файл.


Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Анна Кънева

Проф. Анна Кънева: Кардиопрофилактиката може и трябва да започне в бебешка възраст

В България статистика за вродените сърдечни малформации има от 70-те години на ХХ век, но се смята, че световните проучвания се отнасят и за нашата страна. Според тях честотата е около 1% от живородените деца . Това отбеляза пред БНР-Радио София проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична..

публикувано на 27.09.23 в 18:45
Зам.-кметът по култура Мирослав Боршош и Георги Бърдаров

Книгите се завръщат на пл. "Славейков" с малки издателства и артисти

Започват 5-те дни на второто издание на Musagena New Vibes Festival. Целта му до 1 октомври на емблематичния площад „Славейков“ в София да бъдат представени малки издателства и независими артисти от различни изкуства – писатели, художници, музиканти, приложници, визуални артисти и др. Фестивалът се провежда за втора поредна година с..

публикувано на 27.09.23 в 17:24
Мария Палаурова

Защо у нас действат различни правила в Закона за авторското право?

Миналата седмица в Народното събрание беше приет на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права , внесен от Министерски съвет на 13 април. По-късно имаше изслушване в Комисията по култура и медии на заинтересуваните организации. От страна на ЕС има задвижена процедура с оглед забавата..

публикувано на 27.09.23 в 17:05

Мемоарите на Пол Нюман - болезнена психоанализа

"Пол Нюман - Необикновеният живот на един обикновен човек" е книга за мемоарите на големия актьор. Изданието е реализирано въз основа на разговори и интервюта, проведени от режисьора и сценариста Стюарт Стърн – един от най-близките приятели на Нюман, в периода 1986–1991 г. През 2019-а Емили Уочъл, семейна приятелка и продуцент, се натъква на..

публикувано на 27.09.23 в 15:43

Учащи и граждани дискутират зелените професии и зелените умения

Фондация "Каузи" и Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират и до 29 септември провеждат редица срещи, посветени на зелените професии и зелените умения. Вече беше организирано първото събитие по темата. Дискусията „Зелени професии и зелени умения – модерни и перспективни“ събра идеи, полезни..

публикувано на 27.09.23 в 15:18

Защитени природни места показани в изложба

Националният етнографски музей - БАН представя изложба за защитени природни места в България. Експозицията е озаглавена "Остойностявания: Погледи към защитени природни места" и може да бъде видяна до 15 октомври 2023 г. Тя е в резултат на един изследователски проект, който е имал за цел да се погледне около защитените зони. Подробности по темата..

публикувано на 27.09.23 в 13:42

Неразделните слоници Фрося и Луиза свикват в Софийския зоопарк

Двете женски индийски слоници Фрося и Луиза са пристигнали със специализиран транспорт след двудневно пътуване от Аугсбург, Германия, съобщават от Софийския зоопарк. Животните са изминали над 1500 км в специален тир за превозване на слонове на холандска фирма за транспорт на диви животни. Слоновете са пуснати първо във вътрешните..

публикувано на 27.09.23 в 13:00