Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България срещу Унгария в баража за Евро 2020. Какво ни очаква?

Снимка: БФС

Жребият отреди България да играе с Унгария в баража за Евро 2020. Мачът ще се играе на националния стадион „Васил Левски“ на 25 март 2020 г. Ако нашите победят в този мач, ще се изправят на финала срещу победителя от двойката Исландия-Румъния на 31 март 2020 г., отново в София. При класиране за Евро 2020, България ще попадне в група C или в група F. Ако сме в група С, ще играем срещу отборите на Украйна и Холандия. В група F пък ще гостуваме на Германия. Това ще стане ясно на жребия, който ще се тегли на 30 ноември т.г.

България попадна в поток А, където бяха изтеглени от Ангелос Харистеас. Тази възможност се отреди на нашите национали след като Уелс победи Унгария и се класира директно за Евро 2020, освобождавайки място в потока. Тъй като поток Б беше запълнен, то ние имахме шанса да попаднем в по-лесния поток. Така и стана. Другият вариант беше да останем в Поток С, където щяхме да гостуваме на Шотландия и при победа да се изправим срещу победителя от двойката Норвегия-Сърбия. В крайна сметка, получихме невероятен шанс да се класираме на голямо първенство за пръв път от 2004-та година насам.

В квалификациите Унгария беше в една група с Хърватия, Уелс, Словакия и Азербейджан. „Маджарите“ победиха на два пъти Азербайджан и по веднъж Хърватия и Уелс, стартирайки с 9 точки в първите 4 кръга. В крайна сметка, загубите от Словакия на два пъти и веднъж от Хърватия оставиха всичко да се реши в последния мач срещу Уелс, където унгарците загубиха като гости с 0:2 във вторник 19.11.2019 г.

Можем ли да победим Унгария и да стигнем до финал?
Задачата никак не е лесна. На теория получихме невероятен шанс да се класираме напред, но имайки предвид играта на националния отбор в този квалификационен цикъл, по-скоро отговорът е „не“. В рамките на по-малко от година се смениха цели трима треньори. Първо започна Петър Хубчев, който записа две равенства с по 1:1 срещу Черна гора в София и в гостуването на Косово. След него дойде Красимир Балъков, който записа 4 загуби и само един равен. Загубихме от Англия на два пъти, като англичаните ни вкараха общо 10 гола, два прибавиха чехите и още три получихме от Косово, и то в София! За последния кръг от квалификациите начело на тима застана Георги Дерменджиев, който записа и единствената ни победа в този цикъл - 1:0 над Чехия в София. Статистиката от мача при тази победа обаче е доста неприятна - едва три отправени, от които два в очертанията на вратата и за щастие един гол. За сметка на това, чехите са отправили 18 удара към нашата врата, 5 от които точни, като в поне 3 случая трябва да благодарим на рефлекса на вратаря Георги Георгиев от „Славия“, който определено ни спаси в този мач.
Владеенето на топката също е под всякаква критика - едва 31% от времето, топката е била в наше владение и само 60% от подаванията са били точни, като в тях влиза и „късото“ изпълнение на аут, което се практикува напоследък, както и разиграванията между централните защитници при изнасянето на топката.
Т.е., поведението на България в този мач може да се определи по-скоро като „страх от загуба“, отколкото като желание за победа.

От националния отбор се отказа капитанът Ивелин Попов. Дерменджиев продължи и серията на Балъков с повиквателните за дебютанти, които може и да допринесат с добро, но може и да се окажат грешки, каквито направи бившият селекционер с много от решенията си.

Унгария е в подем. В Будапеща ще се играят и мачове от Евро 2020. Едва ли унгарците ще позволят с лека ръка да пропуснат „домашните“ срещи от големия форум, и то губейки от един от най-слабо представилите се отбори в квалификациите.
Ако се изключат тоталните аутсайдери като (но не само) Сан Марино, Гибралтар, Малта, Фарьорски острови и Лихтенщайн, например, България попада в една доста неприятна класация със своите 6 спечели точки, точно толкова отбелязани голове и цели 17 допуснати. С доста по-добри показатели са Унгария, както и Румъния и Исландия.
Реално шансовете на България да се класира не са много големи, особено с оглед на играта и представянето ни напоследък. Остава ни само да стискаме палци и да се надяваме на най-доброто.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03