Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

На о.Корфу - красота и чудеса

В църквата "Св. Спиридон" мощите на покровителя на скитниците поддържат телесна температура

Островът се радва на лукса да има международно летище, на 10 км от столицата е дворецът Ахилион, построен прeз 1890 г. oт aвcтрийcкaтa импeрaтрицa Сиcи

3
Някои от свещите са с човешки бой. В дъното се вижда входа към параклиса и саркофага с мощите на светеца
Снимка: Георги Нейков
През последните години върхът на класацията за предпочитани от българите дестинации е за Турция и Гърция – страни, които имат дълги традиции в туризма, както и в презентирането на археологическото, природното и културно богатство.

С следващите минути ви пренасяме в един от най-красивите гръцки острови, известен у нас като Корфу, но местните го наричан Кèркира. През вековете островът в Йонийско море е бил владение на римляни, византийци, французи, австрийци, англичани...

Гръцкото наименование Керкира ни подсеща за митологията – така се е наричала дъщерята на речния бог Азоп и нимфата Менопа. С помощта на Зевс, богът на моретата Посейдон отвлича Керкира, в която е лудо влюбен, и я завежда на безименния дотогава остров.

Днес така се нарича не само островът, но и най-големият град, който за чуждестранните туристи е Корфу Таун. В центъра му сред лабиринт от малки улички се извисява камбанарията на една от големите забележителности на този град – църквата „Свети Спиридон“.

Снимка: Георги  НейковСвети Спиридон е живял през ІV век в Кипър, бил е пастир, умира около 348 година от н.е. Църквата, в която са мощите, е построена през 1590 година. Тялото е пренесено от Константинопол, когато градът пада под турско робство през 1453 г.  

Колкото и невероятно да звучи, мощите и днес поддържат телесна температура. А одеждите и обувките всяка година се сменят, защото противно на всякакви логични и научни очаквания - те се износват. Изхабената дреха се нарязва на малки парченца и се раздава на миряни, които искат да отнесат частица от нея. 

Днес островът е притегателно място за туристи и поклонници от скандинавските страни, англичани, германци, руснаци...

В центъра на т.нар. столица – Корфу Таун, е площад "Спианада". Казват, че е най-големият на Балканите (но аз бих го оспорил, защото голяма част от него де факто е парк). Някога е бил стрелбище, а след това англичаните са го ползвали за игра на крикет. 

Иначе островът се слави с разнообразния си релеф и красиви заливи с прозрачни морски води. Може да звучи изненадващо, но до там освен с ферибот може да се стигне и със самолет. Мeждунaрoднοтo летище е сред най-фотографираните забележителности, каквито са и т.нар. Миши остров, дворецът Ахилион, построен прeз 1890 г. oт aвcтрийcкaтa импeрaтрицa Сиcи или манастирът Палеокастрица. Местните хора се изхранват главно от туризъм и земеделие – отглеждат маслини, разбира се, и произвеждат мед. 

Чуйте разговора на Георги Нейков с опитния екскурзовод Искрен Иванов.

Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца шарят великденски яйца в Етнографския музей

За поредна година преди Великден от Националния етнографски музей (НЕМ) канят всички деца на възраст на и над 7 години да се включат в традиционните работилници за писани великденски яйца. С фокус върху обредните практики около празника, в работилниците ще бъдат изработвани шарени яйца с восък и писалки. Заниманията ще се проведат..

публикувано на 29.03.23 в 19:39

По-щастливи сме, отколкото ни внушават

С оптимизъм, се зарежда нацията ни, въпреки кризисните времена, през които преминаваме.  Това е тенденцията през последните 5 години, отчетена в резултатите на проучването на агенция „BluePo!nt“. През т.г. с 4% се е вдигнал делът на хората, които вярват, че щастието зависи от самите нас (42%), спрямо 38% през 2018 г. Имаме чувството,..

публикувано на 29.03.23 в 18:54

Защо България може, а още не е лидер в балнеологията

България има шанс да стане балнеолидер след направените инвестиции в курорти през последните 10 години, но ни трябва политическа воля и пари за инфраструктура, ребрандиране и реклама като място за целогодишен здравен туризъм. Това изтъкна пред Катя Василева и Радио София председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм..

публикувано на 29.03.23 в 16:42
Наташа Кисленко и Чавдар Парашкевов

Рядко изпълнявани шедьоври за цигулка и пиано ще звучат в София, Пловдив и Варна

Българските музиканти са добре приети навсякъде по света. И е радостно, когато те се завръщат с интересни програми за родната публика. Така е и с цигуларя Чавдар Парашкевов , който тази вечер, 29 март, ще има концерт в къщата-музей Борис Христов в столицата , заедно с пианистката Наташа Кисленко . „Предполагам, че ще бъдете изненадани..

публикувано на 29.03.23 в 16:03

150 години Рахманинов – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Симфоничният оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин , ще отбележи 150 години от рождението на  Сергей Рахманинов . Концертът ще се състои на 31 март в зала "България". Солист ще бъде пианистът Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната..

публикувано на 29.03.23 в 15:06

За втора година ще се проведе “Банско Джаз Академия“

За втора година ще се проведе  „Банско Джаз Академия“ , която се организира от Асоциация „Фестивалите в България“, в рамките на  Банско джаз фестивал . Целта е да се даде възможност на млади музиканти да обогатят познанията и уменията си, да се изявят пред публиката и да създадат нови контакти и партньорства. Пред Радио София  Илияна..

публикувано на 29.03.23 в 13:44

Mонах Пасура с 4-дневен ритрийт в сърцето на Родопите

4-дневен ритрийт в сърцето на Родопите ще се състои от 31 март, заедно с  Mонах Пасура . Преди да стане монах, той е бил стюард, баскетболист и DJ.  Последните 18 години Пасура участва в различни инициативи и пътува по целия свят, преподавайки медитация и майндфулнес. Занимава се и със звукова терапия. Пред Радио София той разказа, че именно..

публикувано на 29.03.23 в 12:58