С следващите минути ви пренасяме в един от най-красивите гръцки острови, известен у нас като Корфу, но местните го наричан Кèркира. През вековете островът в Йонийско море е бил владение на римляни, византийци, французи, австрийци, англичани...
Гръцкото наименование Керкира ни подсеща за митологията – така се е наричала дъщерята на речния бог Азоп и нимфата Менопа. С помощта на Зевс, богът на моретата Посейдон отвлича Керкира, в която е лудо влюбен, и я завежда на безименния дотогава остров.
Днес така се нарича не само островът, но и най-големият град, който за чуждестранните туристи е Корфу Таун. В центъра му сред лабиринт от малки улички се извисява камбанарията на една от големите забележителности на този град – църквата „Свети Спиридон“.
Свети Спиридон е живял през ІV век в Кипър, бил е пастир, умира около 348 година от н.е. Църквата, в която са мощите, е построена през 1590 година. Тялото е пренесено от Константинопол, когато градът пада под турско робство през 1453 г.
Колкото и невероятно да звучи, мощите и днес поддържат телесна температура. А одеждите и обувките всяка година се сменят, защото противно на всякакви логични и научни очаквания - те се износват. Изхабената дреха се нарязва на малки парченца и се раздава на миряни, които искат да отнесат частица от нея.
Днес островът е притегателно място за туристи и поклонници от скандинавските страни, англичани, германци, руснаци...
В центъра на т.нар. столица – Корфу Таун, е площад "Спианада". Казват, че е най-големият на Балканите (но аз бих го оспорил, защото голяма част от него де факто е парк). Някога е бил стрелбище, а след това англичаните са го ползвали за игра на крикет.
Иначе островът се слави с разнообразния си релеф и красиви заливи с прозрачни морски води. Може да звучи изненадващо, но до там освен с ферибот може да се стигне и със самолет. Мeждунaрoднοтo летище е сред най-фотографираните забележителности, каквито са и т.нар. Миши остров, дворецът Ахилион, построен прeз 1890 г. oт aвcтрийcкaтa импeрaтрицa Сиcи или манастирът Палеокастрица. Местните хора се изхранват главно от туризъм и земеделие – отглеждат маслини, разбира се, и произвеждат мед.
Чуйте разговора на Георги Нейков с опитния екскурзовод Искрен Иванов.
За поредна година преди Великден от Националния етнографски музей (НЕМ) канят всички деца на възраст на и над 7 години да се включат в традиционните работилници за писани великденски яйца. С фокус върху обредните практики около празника, в работилниците ще бъдат изработвани шарени яйца с восък и писалки. Заниманията ще се проведат..
С оптимизъм, се зарежда нацията ни, въпреки кризисните времена, през които преминаваме. Това е тенденцията през последните 5 години, отчетена в резултатите на проучването на агенция „BluePo!nt“. През т.г. с 4% се е вдигнал делът на хората, които вярват, че щастието зависи от самите нас (42%), спрямо 38% през 2018 г. Имаме чувството,..
България има шанс да стане балнеолидер след направените инвестиции в курорти през последните 10 години, но ни трябва политическа воля и пари за инфраструктура, ребрандиране и реклама като място за целогодишен здравен туризъм. Това изтъкна пред Катя Василева и Радио София председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм..
Българските музиканти са добре приети навсякъде по света. И е радостно, когато те се завръщат с интересни програми за родната публика. Така е и с цигуларя Чавдар Парашкевов , който тази вечер, 29 март, ще има концерт в къщата-музей Борис Христов в столицата , заедно с пианистката Наташа Кисленко . „Предполагам, че ще бъдете изненадани..
Симфоничният оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин , ще отбележи 150 години от рождението на Сергей Рахманинов . Концертът ще се състои на 31 март в зала "България". Солист ще бъде пианистът Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната..
За втора година ще се проведе „Банско Джаз Академия“ , която се организира от Асоциация „Фестивалите в България“, в рамките на Банско джаз фестивал . Целта е да се даде възможност на млади музиканти да обогатят познанията и уменията си, да се изявят пред публиката и да създадат нови контакти и партньорства. Пред Радио София Илияна..
4-дневен ритрийт в сърцето на Родопите ще се състои от 31 март, заедно с Mонах Пасура . Преди да стане монах, той е бил стюард, баскетболист и DJ. Последните 18 години Пасура участва в различни инициативи и пътува по целия свят, преподавайки медитация и майндфулнес. Занимава се и със звукова терапия. Пред Радио София той разказа, че именно..