Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

ИЗЛОЖБИ

В галерия "Академия", от 18.00 ч. ще бъде открита фотографската изложба на студенти и преподаватели от различни специалности на Националната художествена академия. Представени са двадесет автора с четиридесет фотографии, като това са както преподаватели от различни специалности в НХА, така и преподавателите и студентите от магистърска програма "Фотография". Някои от участниците са Венелин Шурелов, Георги Янков, Генади Гатев, Десислава Христова, Иван Кюранов и Йоана Ангелова. Куратори са Свилен Стефанов и Мирослав Богданов.

В Изложбен център "Шипка" 6, галерия "Сан Стефано", от 11.00 ч. започва Осмо международно триенале на графичните изкуства. Организатор е Съюзът на българските художници. Форумът събира над 300 участници от 36 страни. Международното триенале на графиката е форум за графично изкуство, който се провежда от 1995 г. и отразява развитието на художествената графика в България и по света. Осмото издание обхваща серия от изложби и събития, ориентирани едновременно към специализираната и към широката публика и предлагащи богата и разнообразна програма.Триеналето е утвърдено като един от най-авторитетните международни форуми в страната, който надхвърля традиционната идея за класическа печатна графика и дава възможност на художниците да представят свои дигитални графики и графични инсталации. Национално жури селектира най-добрите творби от над 300 автори, чиито графики формират престижната колекция, изложена в пространствата на "Шипка 6", а международно жури за наградите определя носителите на призовете.  Основната изложба е разположена в реконструираната зала на първия етаж в галерията на "Шипка" 6 и ще бъде първата в реновираното пространство.

ПРАЗНИК

Днес се отбелязва и празникът на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Честването започва след решение на Академичния съвет на университета от 28 октомври 1994 г. на църковния празник на св. Климент, архиеп. Охридски - 25 ноември.

КОНКУРС

Българската национална телевизия ще бъде обяви българския изпълнител на 65-ия международен песенен конкурс "Евровизия" 2020. "Евровизия" се организира ежегодно от 1956 г. в сътрудничество между обществените радио и телевизионни компании в Европа. Домакин на шоуто обикновено е страната, чиято песен е спечелила първо място предходната година. Конкурсът се излъчва от над 50 телевизии в Европа, САЩ, Австралия, Китай и други, като събира аудитория от над 200 милиона зрители. През 2020 г. "Евровизия" ще се състои в холандския град Ротердам на 12, 14 и 16 май.

КОНЦЕРТ

Национален дворец на културата, в зала 1, от 20.00 ч. започва концертът "Между два свята" на цигуларя Марио Хосен и пианиста Адриан Йотикер. По време на концерта двамата ще се изправят един срещу друг на дуел с произведенията на Николо Паганини. За първи път гостите ще чуят произведения в автентична версия на живо за първи път след тяхното оригинално изпълнение през XIX век.

АКАДЕМИЯ

В Националния дворец на културата ще се проведе академия за актьори с интерес към кино, реклами и телевизия - Screen Acting Academy. В академията ще могат да участват всички с професионален опит, както и такива с интерес към актьорската професия, тийнейджъри и възрастни до 35 години. Академията ще открие актьорът Димитър Маринов, който от години живее и работи в Америка, а в началото на 2019 г. участва на 91-ите филмови награди "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука на САЩ като част от екипа на филма "Зелената книга", отличен в категорията за най-добър филм.

ЗАД КУЛИСИТЕ

Народен театър "Иван Вазов" организира специална туристическа разходка "Зад завесата" в сградата на театъра. Гидове на обиколката ще бъдат завеждащият архива и музея на Народния театър Мария Даиева и актрисата Гергана Змийчарова. Посетителите ще имат шанса да видят сцените, механизацията, красивите фоайета, ателиетата, където се изработват декори, част от реквизита за спектакли, да надникнат в гримьорните, където актьорите се подготвят за представления, както и в гардероба, където се съхраняват костюми от актуални и минали представления. Това ще бъде съчетано с разказ за миналото и настоящето на театъра, който има 250 щатни и гостуващи актьори, и почти толкова технически и административен екип.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36