Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството като обществена памет

Социалистическият музей разказва за епохата през арт-а

Снимка: БГНЕС
Музеят на социалистическото изкуство има един по-различен профил. Той се различава от художествените музеи, както и от музеите, които изследват и презентират политическата история на определена епоха. Този музей съчетава и двете функции, казва Николай Ущавалийски - зам. директор на Националната галерия и завеждащ Музея за социалистическо изкуство.

Това е единственият музей съществуващ досега, който се занимава с изкуството в периода на социалистическо управление в България. В Европа, в бившите социалистически страни, съществуват няколко музея, но те са насочени повече към политическата гледна точка от този период.

Музеят има две обособени пространства - едното е екстериорно, един скулптурен двор, в който са показани над 70 произведения на монументалната скулптура от този период (там е и петолъчната звезда от бившия Партиен дом). Другото пространство е интериорно - това е залата за изложби, в която се представят различни експозиции.

“Тук естетиката, като категория в историята на изкуството, при профила на този музей няма тази първенстваща роля, както е в една художествена галерия, тук тя е подчинена на едни идеологически парадигми, които определят характера на българското изкуство за голяма период от време. Ние се опитваме да показваме онези произведения, които са етапни, емблематични за определен период от това време, и за определена тема или проблем”, казва Ущавалийски.

В музея се правят изложби и на автори, чиято различна гледна точка е много важна. Такава е изложбата на артистична група художници от Чехия, които са представили много интересна скулптурна инсталация, която по много силен гротесков и експресивен начин са представили трагична случка от историята на Чехословакия.

Повечето посетители в музея са чужденци. “Това си обяснявам, от една страна, с различната ситуация, от която идват нашите чуждестранни посетители. Търсят нещо, което не познават. Звучи им екзотично”, казва той.
Изкуството, което се презентира в художествените музеи, дава възможност на един зрител да състави своя собствена представа за времена, които отдавна са отминали.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17