Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целта на общностното развитие е социална промяна

Преподавателят по културология Валентина Георгиева, която участва в Програмата за общностно развитие към Българския фонд за жените, представи пред Радио София част от дейностите по общностно организиране в България.

Методът на общностно организиране има повече от един век история. Заражда се в една конкретна историческа среда на икономическата криза - Голямата депресия в САЩ в началото на 20-и век. Същината на метода е в разбирането, че с общността се работи, общността не е заварена, тя не се самопоражда. Необходима е много работа, за да може хора, които се срещат на площадката или се срещат на приятелски събирания, за да се забавляват, или пък дори се срещат на улицата на протест - такива едни случайни сбирки не са общност. Необподимо е време и целенасочени усилия тези хора да изградят връзка помежду си, да могат да рискуват заедно някакво начинание, да знаят как да знаят технологията на граждански натиск върху властите, за да може в крайна сметка да има един ползотворен диалог.

Организации за общностно развитие

Няколко са организациите, свързани с метода за общностно развитие, като те работят с различни общности – едни са фокусирани върху образованието, други към ромски общности, общностите на сексуалните малцинства, в полето на работа с жени тепърва започват работа по този метод, посочи Валентина Георгиева::

Всеки малък подтик за социална промяна може да бъде обединителен признак, стига да намерим път към околните. Една голяма част от метода на общото организиране да различните стъпки, различните форми на комуникация, така че да се свържем и да направим кампания.

Принципи

Много важен принцип е да се започва отдолу-нагоре, откъм самите хора, поясни Георгиева:

Първо се срещаме с хората, говорим с тях, правим си нещо като фокус групи, напълно неформални, за да видим тях какво ги вълнува какви са техните нужди, какво биха искали да променят и тогава започваме лекичко, за да видим кое е най-малкото и най-лесното нещо за осъществяване, най-малката промяна, която те искат и най-лесно биха постигнали.

Обучение

В София има много квартали, които се нуждаят от внимание, и по отношение на градоустройство, и по отношение на някакви елементарни социални придобивки като училища и детски градини. Всеки квартал би спечелил от малко по-добро осветлени. Методът на общностно организиране, обаче, работи не само с квартални общности, но и такива, основани на идентичност. Затова и Българският фонд за жените организира обучение в края на февруари 2020 година, в което ще се опитае да формираме малки групи, по примера на женските групи за взаимопомощ, като ще се търси как от такива разговори за подкрепа може да се премине към колективно действие. Обучението не е ограничено до лидери, които биха искали да се занимават само с жени, а е отворено и към етнически общности и към квартални общности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48