Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целта на общностното развитие е социална промяна

Преподавателят по културология Валентина Георгиева, която участва в Програмата за общностно развитие към Българския фонд за жените, представи пред Радио София част от дейностите по общностно организиране в България.

Методът на общностно организиране има повече от един век история. Заражда се в една конкретна историческа среда на икономическата криза - Голямата депресия в САЩ в началото на 20-и век. Същината на метода е в разбирането, че с общността се работи, общността не е заварена, тя не се самопоражда. Необходима е много работа, за да може хора, които се срещат на площадката или се срещат на приятелски събирания, за да се забавляват, или пък дори се срещат на улицата на протест - такива едни случайни сбирки не са общност. Необподимо е време и целенасочени усилия тези хора да изградят връзка помежду си, да могат да рискуват заедно някакво начинание, да знаят как да знаят технологията на граждански натиск върху властите, за да може в крайна сметка да има един ползотворен диалог.

Организации за общностно развитие

Няколко са организациите, свързани с метода за общностно развитие, като те работят с различни общности – едни са фокусирани върху образованието, други към ромски общности, общностите на сексуалните малцинства, в полето на работа с жени тепърва започват работа по този метод, посочи Валентина Георгиева::

Всеки малък подтик за социална промяна може да бъде обединителен признак, стига да намерим път към околните. Една голяма част от метода на общото организиране да различните стъпки, различните форми на комуникация, така че да се свържем и да направим кампания.

Принципи

Много важен принцип е да се започва отдолу-нагоре, откъм самите хора, поясни Георгиева:

Първо се срещаме с хората, говорим с тях, правим си нещо като фокус групи, напълно неформални, за да видим тях какво ги вълнува какви са техните нужди, какво биха искали да променят и тогава започваме лекичко, за да видим кое е най-малкото и най-лесното нещо за осъществяване, най-малката промяна, която те искат и най-лесно биха постигнали.

Обучение

В София има много квартали, които се нуждаят от внимание, и по отношение на градоустройство, и по отношение на някакви елементарни социални придобивки като училища и детски градини. Всеки квартал би спечелил от малко по-добро осветлени. Методът на общностно организиране, обаче, работи не само с квартални общности, но и такива, основани на идентичност. Затова и Българският фонд за жените организира обучение в края на февруари 2020 година, в което ще се опитае да формираме малки групи, по примера на женските групи за взаимопомощ, като ще се търси как от такива разговори за подкрепа може да се премине към колективно действие. Обучението не е ограничено до лидери, които биха искали да се занимават само с жени, а е отворено и към етнически общности и към квартални общности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.11.24: Може ли Борисов да назначи Пеевски за министър?

Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..

публикувано на 04.11.24 в 18:30
Радина Велчева

Къде е разковничето на проблема с репродуктивното здраве?

Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа  в предаването "Ритъмът на столицата"..

публикувано на 04.11.24 в 17:55
Александър Хинков

Дигиталните формати еволюират, поколенията си имат фаворити

Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..

публикувано на 04.11.24 в 16:56

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но  той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..

публикувано на 04.11.24 в 15:50

Младата певица Eliya със самостоятелен концерт в София

Младата изпълнителка  Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември.  На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..

публикувано на 04.11.24 в 15:41
Петър Ганев

Петър Ганев: Обуздаването на разходите ще е голямата тема за парламента

Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..

публикувано на 04.11.24 в 15:30

Националната галерия обучава безплатно деца, младежи и семейства за приобщаване към визуалните изкуства

Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..

публикувано на 04.11.24 в 15:06