НЗОК отново иска да ограничи лекарствата на хронично болните, извежда в заглавие СЕГА. Ако бъде подписан в предложения вариант, националният рамков договор за 2020 г. ще принуди хиляди пациенти с хронични заболявания да плащат медикаментите си от догодина, предупреди в отворено писмо сдружението на общопрактикуващите лекари. Според лекарите НЗОК предлага от следващата година те да могат да изписват не повече от 3 препарата за всяко заболяване, а когато се използват комбинирани лекарствени продукти - не повече от два медикамента. НЗОК обаче ще заплаща на аптеката не повече от 1 комбиниран лекарствен продукт, посочват от сдружението. Над 1.5 млн. българи ползват лекарства за домашно лечение на хронични заболявания и ще бъдат засегнати от промените. Хората с тежки заболявания като диабет, сърдечна недостатъчност, по-тежките форми на хипертония ще трябва да закупуват по-голямата част от необходимите им медикаменти на свободни цени.
29 000 деца с увреждания, само 1000 с лична помощ, е озаглавена темата на МОНИТОР. 29 021 са децата у нас, получаващи помощи заради степен на увреждане. Това показват данните за първите 9 месеца на 2019 година на Агенцията за социално подпомагане. Само 999 обаче са децата, които ползват услуги в домашна среда „личен асистент“, „социален асистент“ и „домашен помощник“. За месец октомври общият брой хора, които ползват тези услуги, е 19 670. Личните асистенти могат да бъдат от семейството или външни хора. Не всички деца с увреждания обаче имат право да ползват механизма лична помощ, тъй като до края на 2020 г. ползвателите са децата с право на чужда помощ с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане, както и децата без право на чужда помощ с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане, уточняват експертите от АСП. Около половината от посочените 29 021 деца с помощи - 15 520, не попадат в обхвата на Закона за личната помощ. Те сабез право на чужда помощ
Работодателите бойкотираха тристранката заради болничните, четем още в СЕГА. Заканата на работодателските организации да не участват в националния съвет за тристранно сътрудничество, докато в дневния му ред не бъде включен проблемът с болничните, беше приведена в действие. Вчера правителството обсъди увеличението на минималната заплата, която от 1 януари става 610 лв., само със синдикатите, които подкрепиха решението. Само една работодателска организация - Съюзът за стопанска инициатива, присъства на заседанието, което е първо след смяната на социалния министър, но гласува против увеличението. Правителството е длъжно да обсъжда важни въпроси от трудовото законодателство, бюджета и т.н. със синдикати и работодатели, но няма нужда от тяхната подкрепа, за да прокарва решенията си. По повод вчерашното заседание на тристранката Асоциацията на организациите на българските работодатели отново напомни своята позиция - че отказва да плаща първите три дни от болничния. Правителството е в безизходица в този спор - синдикатите пък го заплашват с протести при намаляване на обезщетението.Пневмонии убиват 800 000 души в света всяка година, пише ТРУД. По данни на Световната здравна организация над 800 000 души годишно умират от различни типове пневмонии в света. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Понякога заболяването протича светкавично и се получават кръвоизливи, които са несъвместими с живота. „Белият дроб и надбъбреците са два различни органа, които са изключително важни за хомеостазата на организма. Когато в два различни органа едновременно се получат кръвоизливи, които блокират изцяло тяхната дейност, това състояние де факто е неспасяемо”, каза д-р Маджаров пред Нова телевизия. Темата беше повдигната след като стана ясно, че най-вероятната причина за смъртта на седмокласничката от врачанското училище е пневмония. Преди месец 3-годишният Алекс почина след като мина през три софийски болници от хеморагична двустранна пневмония.
Дневният сън може да причини инсулт, предупреждава 24 ЧАСА, цигирайки изследване на учени от Хуачжунския университет в град Ухан , публикувано в сайта Юрикалърт. В проучването на екипа на д-р Сяомин Чжан участвали над 30 хиляди души на възраст 62 години, които никога не са прекарвали инсулт. За шест години наблюдения станало видно, че хората, които спят през деня, се оказали с 85 процента висок риск от инсулт. Той бил свързан и с продължителността на обедния сън. Така например респондентите, чиято обедна сиеста надвишавала 90 минути, са получавали инсулт 25 процента по-често от останалите. Други фактори за инсулта са тютюнопушенето, диабетът и високото кръвно налягане.
Книжният пазар се връща на "Славейков" с подвижни витрини, сочи СЕГА. Проектът за възстановяване на книжния пазар на столичния площад „Славейков“ е готов и се намира в администрацията на район „Средец“, съобщиха оттам. Появата му идва около 7 месеца след завършването на ремонта на площада и неговото откриване. Оттогава на площада стоят металните скелети на навесите, предназначени за пазара, а търговците са на временното си място в градинката на хотел "Рила". От общината няколко пъти даваха да се разбере, че не успяват да постигнат съгласие с книжарите как да изглеждат техните сергии и какво да бъде покритието им. Проектът предвижда под вече монтираните перголи да се поставят седем съоръжения с по две отварящи се и затварящи се крила, които наподобяват разтворена книга - значително по-малко от първоначалния брой на сергиите с книги и учебници. Всяко съоръжение е с големина 4 кв.м. От визуализацията се вижда, че е отпаднала идеята перголите да се покрият с навеси.
Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов: "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..
Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша. Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..
От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..
В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..
През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..
На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса. Свети Стефан..
Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..