Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развиваме София по модел на Лисабон

Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво

Снимка: БГНЕС
Европейските политики за развитие е темата на предаването “Радиоприемница” тази седмица. Днешният фокус на темата пада върху европейските перспективи спрямо урбанизацията и развитието на градовете. Приоритет на Европейския съюз е урбанизацията и това как градовете да бъдат достъпни, адаптивни, а защо не и умни.

От “Визия за София” поставихме пет основни приоритета, върху които би следвало да се работи - градът да бъде компактен, адаптивен, умен и да работи добре с гражданите и да ги включва в управлението си, казва Миглена Герасимова от “Визия за София”.

В рамките на тези приоритети има разработени 24 дългосрочни цели, с множество малки мерки и инициативи. От дългосрочните цели е създаването на общности, умно образование, както и балансираното териториално развитие на града, здравеопазването, развитието на София като културен център и още други. 
Идеята е, когато се създават конкретни политики, да бъдат свързани с конкретните специфики на градско ниво.

За мрежата за обмен на добри практики в градското развитие Невена Германова - експерт социолог в “Софтпроект”, обясни че това е мрежа в която няколко европейски града обменят опит. Водещият град е Лисабон, а фокусът на мрежата е работата на Лисабон по тяхната стратегия за местно развитие на територии за приоритетна намеса. Градът споделя четири инструмента с другите градове.

Лисабон е водещ град, защото успешно се справя с овладяването на неравенствата на града чрез четири инструмента - картиране на територията (с помощта на статистически данни и допитване до гражданите определят зоните в града, където искат да инвестират), местни работни групи, които работят по открити проблеми, създават и програма за финансиране на малки проекти в тези територии, четвъртия инструмент е насочен върху фондове за местно развитие.

В София ще бъдат реализирани само два от тези четири инструмента - картирането на приоритетни зони и създаване на местните работни групи.

Миглена Герасимова допълни, че “Визия за София” е инициатива на Столичния общински съвет и се включва в реализирането на тези два инструмента в София.

Идеята за работните групи е в тях да присъстват различни представители на тези заинтересовани страни - хора от гражданския сектор, бизнеси, университети. Основната идея н този инструмент е, че може да се превърне в споделена рамка/стратегия, за чието изпълнение всеки е отговорен.

В момента се работи по проекта Comunity lab като в момента се мобилизират местни общности, заедно с Общината, за работа в социално изключени територии, които ще бъдат определени, посочи Невена Германова.

“София не е малък град и отделните квартали на общностно ниво работят на различни принципи. Хората, които живеят на териториите са много различни - хора, които живеят в “Манастирски ливади”, които извършват донякъде лобистка дейност за подобряване на инфраструктурата или социалната обезпеченост на територията и т.н. В т.нар. гета не успяват да стигнат толкова пряко до влияние, и имат нужда от медиаторски организации, за да привлекат внимание, казва Миглена Герасимова.
Трябва да се обърне внимание на по-сериозната интеграция на социални с чисто икономически, устройствени политики, посочи Невена Германова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00